Skocz do zawartości

Mostek H na MOSFET'ach


NeedInfo

Pomocna odpowiedź

Witam, potrzebuję stworzyć mostek H dla silnika pobierającego max 2 [A] i możliwość obrotu w obu kierunkach. Chcę stworzyć mostek H i sterować go z poziomu mikrokontrolera z logiką 5 [V]. Aby tranzystor się w pełni otworzył w nocie katalogowej jest Vgs = +/-20 [V]. W jaki sposób mogę wysterować tranzystory jeżeli 5V nie wchodzi w grę?

Link do komentarza
Share on other sites

@NeedInfo witam serdecznie 🙂 Jeżeli masz tranzystor ze zbyt wysokim VGSprogowym(th) to nie ma rady. Tam gdzie ma płynąć większy prąd 5 V jest bardzo małe napięcie. Poszukaj najlepiej innych tranzystorów, są wersje o małym napięciu progowym, choć obawiam się że nie będzie to mieć większego sensu, chyba że jest to w ramach eksperymentów i łapania doświadczenia. Są bardzo dobre mostki VNH dużej mocy, a na 2A/5V to znajdziesz mostek z wbudowanym driverem MOSFETów i tańszy niż łączna cena podzespołów z których chcesz go zrobić 😞 

Link do komentarza
Share on other sites

@Gieneq zawsze można też pobawić się w sterowanie bramkami MOS'ów przez tranzystory bipolarne. Zwykle pomaga, ale powstaje ograniczenie częstotliwości (chociaż i tak zazwyczaj używam max 100kHz). Dla przykładu teraz będę musiał zbudować mostek do silników krokowych pod 50V/20A... Tylko mam lekkie problemy z pomysłami na ograniczenie prądu, bo większość fajnych układów wyparowała z rynku.

Link do komentarza
Share on other sites

@H1M4W4R1 tak zgadza się, BJT pomaga gdy źródło sygnału sterującego nie jest w stanie wysterować mosfeta, ale jeżeli przy drenie masz dość niskie napięcie 5V to i tak wiele nie zdziałasz bo max prąd drenu zależy nie tylko od napięcia przy bazie ale też od napięcia drenu. Różne tego typu problemy rozwiązują drivery MOSFETów, które poprawiają m.in. sterowanie z PWM - szybsze czasy narastania/opadania.

10 minut temu, H1M4W4R1 napisał:

mostek do silników krokowych pod 50V/20A

To już spora moc. Mam doświadczenie z mostkiem na 24V/12A ale takie to raczej trzeba zbudować z osobnych podzespołów. Przy okazji będzie łatwiej zaprojektować chłodzenie, w silniku krokowym cały czas coś przewodzi więc mostki szybko się zagrzeją.

Edytowano przez Gieneq
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dziękuję koledzy za wiele odpowiedzi. Powiedzcie mi czy to pomysł na który wpadłem ma sens. Jako że chce sterować napięciem 8V/2A to pomyślałem że podłączę do tego mini przetworniczke taką za 3 zł i z 5V zrobię 20V i dwoma zwykłymi tranzystorami BJT będę mógł sterować tymi napięciami 20 V (PWM też powinien dać radę na spokojnie). 

Link do komentarza
Share on other sites

Najlepiej zastosuj gotowy moduł np.L298N - sterownik silników DC oraz silników krokowych za 8,9zł lub nowszej generacji na mosfetach.Trzeba tylko poszukać w necie.Przy tak dużym prądzie L298 będzie się grzać i trzeba będzie albo malutki wiatraczek zastosować albo większy radiator.Osobiście próbowałem kupić w Polsce BD6982FV i okazuje się,że jest to niemożliwe.Jeśli wejdziesz na stronę producenta www.rohm.com to może coś odpowiedniego znajdziesz.Druga sprawa to zasilacz.Jeśli u=8V a I=2A to układ pobiera 16W + mW na obsługę zapewne jakiegoś arduino. A zatem  by wszystko działało poprawnie musisz mieć zasilacz min. 32W najlepiej na 8V.Daj sobie spokój z przetwornicą!To co chcesz zrobić to zapewne najpierw 230V na 5V a później z 5V na 8V.Przechodząc z 5V na 8V Twoja przetwornica będzie pobierać minimum 3,2A(sprawność 100%) w praktyce jakieś 4A czyli  będzie pobierać 5Vx4A=20W.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.