Skocz do zawartości

Jak podłączyć wiele czujników analogowych?


Stokrotka

Pomocna odpowiedź

Ja jeszcze tylko tak wtrącę. To że przetwornik jest 12 bitowy nie znaczy, że wszystkie je bierzemy już jako dobry pomiar. Zwykle nie potrzebujemy aż takiej rozdzielczości w domowych zastosowaniach. Poza tym sama może zobaczysz wpływ szumu... Ocxwko jak to jest np. pomiar do całych stopni to nie ma to żadnego znaczenia

 

Link do komentarza
Share on other sites

Powoli 😉 zaproponowałem przetwornik 12bit ponieważ: 

1) Na tamtym etapie dyskusji autor nie określił dokładnie swoich "potrzeb pomiarowych"

2) Był to jeden z pierwszych wyników w google po wpisaniu "i2c ADC + multiplekser" 🙂 można też znaleźć nie mniej fajny https://www.analog.com/media/en/technical-documentation/data-sheets/2309fd.pdf

i nawet 8 bit jest https://www.onsemi.com/pdf/datasheet/ncd9830-d.pdf

dostępności wyżej wymienionych nie sprawdzałem

3) W późniejszych postach stwierdziłem że 8bit wystarczy na potrzeby tego urządzenia. Z resztą tak jak napisał @osiol_trojanski te czujniki nie nadają się zbytnio do celów kol @Stokrotka

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

Ja tylko tak z doświadczenia: robiłem kiedyś coś podobnego, trzy doniczki z krytycznymi zielapuchami, esp8266, najtańsze moduły z Botlandu i 4041 jako multiplekser. Działało nawet ładnie, zdemontowałem z uwagi na przewody których nie mogłem jakoś sensownie poprowadzić. W każdym razie eksperyment pokazał, że nawet taki paszczasty adc i multiplekser doskonale się w tym zastosowaniu sprawdzają.

Aha, te moduły miały jakiś tranzystorek na płytce, czyli wszelkie dywagacje o długości przewodów i skrętce można uznać za offtopic.

Tyle, że te najtańsze moduły to taka trochę zabawka, nawet biorąc pod uwagę to, że zasilanie było włączane na chwilę co 5 minut i tak zauważyłem korozję na elektrodach.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Gdybym miał takie coś robić bez pajęczyny, z zasilaniem bateryjnym, z pewnością użyłbym esp07 z esp now. Że te moduły biorą tyle prądu "co kot napłakał" udało mi się już tutaj wykazać. Wszystko zależy od potrzeb - jednemu (np: mi) wystarczy powiadomienie że kwiatki mają pustynię w doniczce, inni jak i ich zielenina ma bardziej wygórowane wymagania.

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

No tak, w czasach dinozaurów, w podstawówce, budowało się na technice takie układziki na dwóch tranzystorach, dzisiaj zaproponowałem scalaka z mikrokontrolerem który tych tranzystorów ma pewnie kilka Milionów... 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.