Skocz do zawartości

Dobór fototranzystora z maksymalną czułością na odpowiednią długość fali


daneil737

Pomocna odpowiedź

Mam do wykonania projekt miernika oświetlenia, w którym elementem pomiarowym będzie fototranzystor. Czy możliwe jest dokonanie nim pomiaru światła białego? Jeśli tak, to tranzystor o jakiej długości fali dla największej czułości najlepiej wybrać?

Link do komentarza
Share on other sites

@daneil737 Skoro dioda LED może być miernikiem światła to pewnie fototranzystor też się nada. Na pewno nie może być z filtrem (ciemna, czarna soczewka). Długość pewnie najbliżej pasma światła widzialnego, najbliżej środka. To że fototranzystor jest opisany jako np. 940 nm oznacza że przy tej długości fali e-m będzie miał największe wzmocnienie. Wraz z oddalaniem się od 940 nm wzmocnienie będzie słabnąć, ale zawsze coś tam zarejestrujesz. przyda się pewnie zrobienie charakterystyki takiego czujnika i linearyzacja - czyli wymyślenie funkcji która tę pewnie krzywą kapeluszowa zamieni w funkcję liniową.

Edytowano przez Gieneq
Link do komentarza
Share on other sites

Kiedyś potrzebowałem czegoś takiego, znalazłem: https://botland.com.pl/fototranzystory/3866-fototranzystor-tept4400-3mm-570nm-5904422350772.html ale w końcu nigdy go nie wykorzystałem.

Jednak to dobre jako zaliczenie w szkole, do rzeczywistych pomiarów lepiej zastosować takie coś: https://botland.com.pl/czujniki-swiatla-i-koloru/14429-czujnik-koloru-tcs34725-i2c-waveshare-16131.html

 

Link do komentarza
Share on other sites

Jest taki lls05 który długością fali jest bliski temu co my widzimy. Ewentualną korekcję można zrobić na op-ampach, pytanie czy będziesz miał to do czego kalibrować? 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.