Skocz do zawartości

Moduł licznika energii elektrycznej trójfazowej


_LM_

Pomocna odpowiedź

Dostałem ciekawe zlecenie na urządzenie które ma sterować źródłem ogrzewania zależnie od zużytej energii elektrycznej. W tym celu muszę znać ilość kWh zużytych na przez grzałki, mogę zastosować jakiś dodatkowy licznik tablicowy z wyjściem impulsowym. Ale zanim o tym postanowię chciałbym się tutaj dowiedzieć czy są może w sprzedaży moduły (płytkowe) takich liczników? To jest dość ważne gdyż fabryczne gotowe liczniki zajmują nieco miejsca, a póki co nie znalazłem nic konkretnego. Zaś nie bardzo chciałbym projektować całego licznika od podstaw

Link do komentarza
Share on other sites

Cytat

Dostałem ciekawe zlecenie na urządzenie które ma sterować źródłem ogrzewania zależnie od zużytej energii elektrycznej

Raczej dziwne zlecenie, zazwyczaj steruje się ogrzewaniem w zależności od zadanej temperatury wewnętrznej/zewnętrznej. Możesz podać więcej szczegółów, opisać jaśniej zlecenie?
Chyba że chodzi o system zarządzania mocą, powiązany z produkcją energii przez fotowoltaikę, ale wtedy to inna bajka, sprzęt i metodyka.

Cytat

Ale zanim o tym postanowię chciałbym się tutaj dowiedzieć czy są może w sprzedaży moduły (płytkowe) takich liczników? 

Jeżeli chodzi o liczniki 1 fazowe jak najbardziej np. PZEM-004T dla Arduino TTL COM2 \ COM3 \ COM4 0-100A 80-260V. oczywiście to pierwszy lepszy przykład z brzegu, jest tego kilka wersji.

Trzyfazowych nigdy nie szukałem, ale wątpię, ze względów bezpieczeństwa że ktoś oferuje. Tylko gotowe, przy czym najlepiej SDM630 z RS485.

Natomiast uważam że płytkowe rozwiązanie, nie rozwiązuje ci żadnych problemów, a tworzy więcej nowych. Lepiej kupić dobry 3-fazowy fabryczny z RS485 i skupić się na oprogramowaniu, niż kombinować coś własnego., czas to też pieniądz, a na bezpieczeństwie własnym i klienta nie warto oszczędzać, zważywszy, że jako twórca takiego układu bierzesz na siebie pewną odpowiedzialność, za jego bezpieczeństwo.

Tyle wstępu.

Edytowano przez BlackJack
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

42 minuty temu, BlackJack napisał:

Chyba że chodzi o system zarządzania mocą, powiązany z produkcją energii przez fotowoltaikę, ale wtedy to inna bajka, sprzęt i metodyka.

Dokładnie tak to ma działać: klient ma bufor wodny o pojemności 800l oraz instalacje fotowoltaiczną jak i kocioł gazowy. Ponieważ z PV ma nadprodukcję energii, urządzenie ma uruchamiać ogrzewanie bufora poprzez zestaw grzałek o mocy 6kW tak długo aż grzałki nie zużyją zadanej przez niego energii (np:30kWh) po czym uruchomić ogrzewanie gazowe. Stąd potrzebny jest licznik, aby wiedzieć ile energii pochłonęły grzałki elektryczne, cykl ma się powtarzać o codziennie w zaprogramowanym przez użytkownika czasie

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

He..he.. coraz częstszy temat, ludzie najpierw inwestują pieniądze (czasami spore) w fotowoltaikę, aby zaoszczędzić na rachunkach za prąd, po czym wydają kolejne pieniądze aby na siłę zużywać "niepotrzebną" nadprodukcję,bo szkoda oddać Tauronowi za darmo, i.. zaczyna się budowanie coraz bardziej ciekawszych i abstrakcyjnych układów "zjadaczy energii". Gdzie tu ekologia i ekonomia? Nie wiem?

Ale to tylko, taka mała dygresja z moich prywatnych obserwacji :).

Wracając do tematu.

Najpierw przyjrzałbym się falownikowi jaki ma klient. Jeżeli nie ma jakiegoś totalnego badziewsza, to posiada on RS 485 z MODBUS RTU, to posiada prawdopodobnie funkcję zarządzania mocą już na pokładzie. Wystarczy wtedy odpowiednio go skonfigurować i wykorzystać przekaźnik stanu do sterowania stycznikiem od grzałek.

To oczywiście jest taka najprostsza, najmniej inwazyjna metoda.

Co można zrobić więcej? Powiem jak ja bym sobie to zrobił, jakbym miał fotowoltakię.

Zainwestował bym w małe HMI 4,3" i za pomocą RS 485 odczytywał sobie z falownika dane o aktualniej produkcji i stanie systemu. Potem już tylko kwestia co mi się przyśni, bo harmonogrami, makrami obliczeniowymi, i rozproszonymi modułami I/O mogę sterować czym chcę, a nawet dostawać powiadomienia emalii, czy SMS jak by naprawdę nad bywało funduszy. Oczywiście można to realizować etapami, rozwiązań też jest wiele.

Podsumowując, ja bym zaczął najpierw od wyczajenia co potrafi sam falownik z fotowoltaiki, może się okazać, że nie trzeba nic skomplikowanego wymyślać, ani budować. Jak już licznik 3-fazowy to SDM630, bo ma dobrą dokumentację, i jak dobrze pamiętam jest dwukierunkowy, choć to może nie być koniecznie przydatne, ale lepiej trochę przewymiarować oczekiwania, niż potem kombinować, jak dodać funkcję której nie ma, aby się przydała.

Edytowano przez BlackJack
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
4 godziny temu, BlackJack napisał:

Podsumowując, ja bym zaczął najpierw od wyczajenia co potrafi sam falownik z fotowoltaiki

Myślałem o tym, i owszem potrzebne jest głębsze zbadanie sprawy, no ale w tej chwili nie mogę się zbytnio przemieszczać

Co do samego urządzenia, to czy będzie to panel hmi czy inny sposób komunikacji zależy od kosztów budowy, dla mnie nie stanowi problemu dołożyć moduł esp8266 i zrobić komunikację po wifi z dedykowaną aplikacją androidową. 

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

@_LM_ chcesz budować skomplikowane urządzenie do pomiaru ilości energii zużytej w konkretnym czasie przez konkretne grzałki? To nie lepiej pomnożyć moc grzałek razy czas? Bo przecież to napisałeś:

16 godzin temu, _LM_ napisał:

Stąd potrzebny jest licznik, aby wiedzieć ile energii pochłonęły grzałki elektryczne

 

Link do komentarza
Share on other sites

@SOYERnie mam zamiaru odkrywać koła, z tego co udało się dowiedzieć to pobór będzie odczytywany bezpośrednio z inwertera lub z osobnego pod licznika.

32 minuty temu, SOYER napisał:

To nie lepiej pomnożyć moc grzałek razy czas? 

Jak mi dasz gwarancję że zawsze będzie pracował ten sam zestaw obciążenia w tym samym czasie 😉

Link do komentarza
Share on other sites

27 minut temu, _LM_ napisał:

Jak mi dasz gwarancję że zawsze będzie pracował ten sam zestaw obciążenia w tym samym czasie 😉

Przecież to samo urządzenie będzie to załączać, więc wie co załącza.

Link do komentarza
Share on other sites

Ehh. Chciałbym żeby to było takie łatwe. Grzałki mają swój regulator mocy i nie zamierzam w to ingerować, poza tym co jeśli zostaną one wymienione na inne? Taki podstawowy elektroniczny licznik energii kosztuje około 200 zł ma wyjście impulsowe, jedyne co muszę znać to jego wartość imp/kWh co jest zawsze podane. Tu niema co kombinować, post napisałem bo liczyłem że ktoś poda bardziej kompaktowe rozwiązanie pomiaru energii, ja szukane odpowiedzi dostałem a nie ruszę z projektem dopóki nie przejadę się na miejsce gdzie to ma pracować (tj: wstepny program już się pisze ale to żadna filozofia) tak aby obgadać szczegóły. 

Link do komentarza
Share on other sites

Cytat

Tu jest potrzebne urządzenie porównujące aktualną produkcję z fv z aktualnym własnym zużyciem i jeśli to pierwsze jest wyższe to włączamy dodatkowy odbiornik energii. 

Nie trzeba aż tak sobie komplikować. Dobry falownik ma zarządzenie mocą w swoich opcjach. Jeżeli produkcją jest > zadeklarowanej mocy minimalnej, sam potrafi włączyć urządzenie. To czy ono je zużyje ją w całości czy nie to kwestia poboczna, ważne jest tylko to aby nie pobierać mocy z sieci energetycznej.

W tak prostej aplikacji, jak chce kolega, naprawdę nie trzeba nic więcej zrobić jak przeczytać instrukcję obsługi falownika, i do niej zastosować.

Edytowano przez BlackJack
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.