Skocz do zawartości

Jednokierunkowy konwerter poziomów 3.3V do 5V DIY


multim

Pomocna odpowiedź

Cześć,

chciałbym zrobić prosty jednokierunkowy konwerter poziomów do sterowania modułami obsługującymi 5V za pomocą Raspberry Pi.
Załączam schemat w którym wykorzystuje do tego celu N-MOSFET BS170. 

Czy jest może potrzebne dodatkowe zabezpieczenie (np. przez rezystor) ograniczające pobierany prąd z GPIO? Jeżeli tak, to lepiej po stronie wejścia, czy wyjścia?

Czy taki układ jest w ogóle poprawny i pozwoli na sterowanie modułami 5V (lub wejściami Arduino Nano)?

 

circuit.png

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

ja przeważnie używam takich właśnie miniaturowych MOSFET'ów(BSS-138A):

Convwerter.thumb.png.9577b7a3fc5dd5a0346b294b49e8dfa9.png

tam, gdzie masz sygnał "LATCH_LOW" wchodzi sygnał w logice 3,3 V a wychodzi sygnał "LATCH" w logice 5V. VCC_LOG to linia zasilania 5 woltów.

Pozdrawiam

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

@FlyingDutch zaproponował dokładnie taki sam schemat jak u mnie, różnica to oczywiście tranzystor i rezystory.
Czy w moim rozwiązaniu jest źle dobrany tranzystor?
Możesz proszę rozwinąć @H1M4W4R1, dlaczego to podejście jest niepoprawne?

Co do spadków napięć, to jeżeli nie będę dodawał diod czy rezystorów, to na wyjściu powinienem spokojnie uzyskać stan wysoki (który jest rozpoznawany przez moduł czy Arduino).

Jeszcze dodam, że układ nie musi być super optymalny. Zastąpię go docelowo gotowy konwerterem, a ten tymczasowy konwerter służyłby tylko do testów.

Edytowano przez multim
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

8 minut temu, multim napisał:

@FlyingDutch zaproponował dokładnie taki sam schemat jak u mnie, różnica to oczywiście tranzystor i rezystory.
Czy w moim rozwiązaniu jest źle dobrany tranzystor?

Wydaje mi się, że nie jest źle dobrany. W podanym układzie oba rezystory mogą się zmieniać w dość szerokim zakresie powiedzmy od 1K do kilkanaście K). Układ sprawdzony praktycznie - działa poprawnie.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

8 minut temu, multim napisał:

@FlyingDutch zaproponował dokładnie taki sam schemat jak u mnie, różnica to oczywiście tranzystor i rezystory.

Dobra nvm, zadziała, tylko się walnąłem z logiką napięciową i zamiast sink/hiz zastosowałem source/hiz, przez co tranzystor cały czas był otwarty. Moja głowa już nie pracuje po jakichś 20 godzinach na nogach...

Link do komentarza
Share on other sites

Hmmm, coś nadal jest z moim układem nie tak. 
Jeżeli na wejście podaję stan niski, to na wyjściu układu mam 2.5 (2.5 odkłada się na rezystorze 10k).
Jak podaje stan wysoki, to wyjście zwiększa się do 3.3, ale daleko jeszcze do 5V.
Chciałem zasymulować jakoś układ w falstad, ale nie wiem czym mógłbym zastąpić moduł (RF433 transmitter) żeby to jakoś oddawało realia (tu dałem po prostu rezystor 20k, żeby uzyskać podobny dzielnik jak mam w moim układzie.
Wymieniłem rezystor 10k na 1k i o ile na dzielniku wygładało to już w porządku, to "gdzieś giną" mi ok. 2v...

@pmochocki jak testowałem sobie na płytce, to BS170 załączał testową diodę w porządku, więc tu Vgs nie powinno być raczej problemem.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.