Skocz do zawartości

Kontaktron w układzie - dlaczego prąd "idzie" tędy?


jugan1

Pomocna odpowiedź

Witam,

Mam pewien problem ze zrozumieniem drogi prądu w obwodzie. Kontaktron jest w schemacie zastąpiony przyciskiem.

Pierwsza opcja ( przycisk nie jest wciśnięty ) :

r1.thumb.png.626e331e77f2c772e7f885d0ec9a108e.png

Tutaj jest wszystko jasne. Przycisk nie jest wciśnięty, więc cały prąd jest kierowany na bazę tranzystora, bo to jedyna droga.

 

Druga opcja ( przycisk jest wciśnięty ) :

r2.thumb.png.acbd53feb6dd9e790f8ec4acf5b68596.png

Przede wszystkim nie wiem skąd się wziął wynik na minusie ( -9.083 microA ). Załóżmy na chwilę, że jest tam 0A ( chociaż ciekawi mnie skąd tam minus 😄 ). Cały prąd idzie przez przycisk. Dlaczego? Zarówno na ścieżce z przyciskiem, ani na ścieżce z tranzystorem nie ma rezystancji ( poza przewodami ), więc chyba prąd powinien się podzielić pół na pół? I 450 microA powinno pójść przez przycisk, a drugie 450 microA przez bazę tranzystora?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, jugan1 napisał:

Zarówno na ścieżce z przyciskiem, ani na ścieżce z tranzystorem nie ma rezystancji ( poza przewodami ), więc chyba prąd powinien się podzielić pół na pół?

W takim przypadku tranzystor nie przewodzi prądu - można założyć, że złącze C->E działa jak rezystor o nieskończenie dużej rezystancji rzędu YottaOmów 😉. (Ja zwykle podstawiam 1YO za przerwę jak muszę ją traktować jako rezystor). Rzeczywiste wartości są zazwyczaj niższe (z doświadczenia). Tranzystor tak samo jak dioda jest elementem dyskretnym, więc znacząco utrudnia liczenie wartości w obwodzie, chociaż nie jest tak uciążliwy, bo ma prostsze wzory 😉 

Prąd na bazie jest ujemny, ponieważ tranzystor przepuszcza część prądu z kolektora na bazę (leakage current).

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.