Skocz do zawartości

TFT 1.8' + NRF24l01 czyli konflikt urzadzen na wspolnym SPI


farmaceuta

Pomocna odpowiedź

16 minut temu, _LM_ napisał:

Przede wszystkim nie wrzucałbym takiej kobyły do obsługi prostego transmitera.

Autor biblioteki wrzucił do debugowania.

17 minut temu, _LM_ napisał:

dlatego zaproponowałem lżejszą bibliotekę

Która to ta lżejsza, bo wspomniałeś o printf?

Właściwie jak się z jakichś powodów nie chce używać *printf to najprościej jest zrobić swoją klasę pochodną od Print i tam tylko dopisać sobie funkcje write i gotoxy.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

6 minut temu, ethanak napisał:

Która to ta lżejsza, bo wspomniałeś o printf?

A popatrzyłeś w link który podałem? 

7 minut temu, ethanak napisał:

Właściwie jak się z jakichś powodów nie chce używać *printf to najprościej jest zrobić swoją klasę pochodną od Print i tam tylko dopisać sobie funkcje write i gotoxy.

No i najpewniej też tak bym zrobił z resztą zgodnie z tym co od razu było zaproponowane. Proste wrappery (chyba tak to się nazywa) i po krzyku. 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

3 minuty temu, _LM_ napisał:

A popatrzyłeś w link który podałem? 

A ty popatrzyłeś może na avr-libc?

3 minuty temu, _LM_ napisał:

Proste wrappery (chyba tak to się nazywa)

Po co jakieś wrappery jeśli można to zrobić prosto i elegancko w C++?

Poza tym nie wiem jakiej biblioteki używa @farmaceuta, gdyby była oparta na Adafruit_GFX to by była OOTB pochodną Print i wszelkie printy i printlny byłyby dostępne bez wrapperów.

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

12 minut temu, ethanak napisał:

Poza tym nie wiem jakiej biblioteki używa @farmaceuta, gdyby była oparta na Adafruit_GFX to by była OOTB pochodną Print i wszelkie printy i printlny byłyby dostępne bez wrapperów.

 

Uzywa biblioteki wbudowanej ktora podobno opiera sie wlasnie na Adafruit_GFX i tej drugiej Adafruit_..(st7735??), chyba tak...no zaraz sprawdze ten printf choc jak wspomniales @ethanak to nrf tego uzywa i nie wiem czy moge w tft tez, bo nrf tez bedzie na pokladzie..

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)

Nie wiem co jest grane...sprawdzalem jeszcze raz te printy i dziala normalnie...🤔 A wywalalo mi blad ze nie ma tej funkcji w tft...wybacznie mi to zamieszanie..😕 

A da sie jakos sprytnie wymazac zmienna przed kolejnym wyswietleniem? (Jak tego nie zrobie to wiadomo, zostaja piksele) probowalem wyswietlac spacje ale nie dziala jak na 2*16...

Obecnie wyswietlam wypelniony kwadrat na tym miejscu

Edytowano przez farmaceuta
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, farmaceuta napisał:

A da sie jakos sprytnie wymazac zmienna przed kolejnym wyswietleniem

Wyświetlasz swoim fontem czy tym z biblioteki? Jeśli tym z biblioteki to musisz podać oba parametry w setTextColor (wywołanie z jednym parametrem ustawia 'transparent').

A wszystko jest w dokumentacji biblioteki...

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

22 minuty temu, ethanak napisał:

Wyświetlasz swoim fontem czy tym z biblioteki? Jeśli tym z biblioteki to musisz podać oba parametry w setTextColor (wywołanie z jednym parametrem ustawia 'transparent').

Probowalem normalnie print("  "), ale nie dziala, wiec maluje kwadrat w kolorze tla ekranu...no nic, jakos to przezyje bo to tylko jedna linijka tylko to wpisywanie wspolrzednych denerwuje..😉

Link do komentarza
Share on other sites

2 minuty temu, ethanak napisał:

Ustawiasz kolor tła w setTextColor czy nie?

Nie...dopiero rozczytalem ta biblioteke Adafruit, tak to uzywalem funkcji stroke(r,g,b), wiec kolor spacji powinien byc czarny (czyli wymazanie)

 

5 minut temu, ethanak napisał:

Poza tym odpowiedz na pytanie o fonta.

Uzywam tych bibliotecznych raczej...przed printami wywoluje tylko rozmiar czcionki...nie uzywam funkcji font() (chyba tak jest)

Link do komentarza
Share on other sites

14 minut temu, farmaceuta napisał:
24 minuty temu, ethanak napisał:

Ustawiasz kolor tła w setTextColor czy nie?

Nie...

No to masz ustawiony kolor przezroczysty. I żebyś nie wiem ile spacji drukował nie będzie żadnego efektu - spacja jest przezroczysta...

Co się stanie jeśli przed print wywołasz:

tft.setTextColor(WHITE,BLACK);

(czy jak tam chcesz, ważne aby były różne)

15 minut temu, farmaceuta napisał:

dopiero rozczytalem ta biblioteke Adafruit,

Po kim jak po kim, ale po Tobie nie spodziewałem się, że będziesz smędził na forum zamiast przeczytać dokumentację (raptem trzy krótkie strony) 😉

 

16 minut temu, farmaceuta napisał:

uzywalem funkcji stroke(r,g,b), wiec kolor spacji powinien byc czarny (czyli wymazanie)

Nie wiem skąd takie przypuszczenie, do ustalania kolorów tekstu jest setTextColor, a w Twoim przypadku kolor spacji powinien być przezroczysty (czyli bez efektu).

18 minut temu, farmaceuta napisał:

przed printami wywoluje tylko rozmiar czcionki...

Więc w jaki sposób metoda print ma wiedzieć jakim kolorem chcesz wypisywać teksty, jeśli jej tego nie powiesz?

Domyślnie masz biały tekst na przezroczystym tle.

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

7 minut temu, ethanak napisał:

 


tft.setTextColor(WHITE,BLACK);

w jaki sposób metoda print ma wiedzieć jakim kolorem chcesz wypisywać teksty, jeśli jej tego nie powiesz?

Domyślnie masz biały tekst na przezroczystym tle.

 

Wlasnie do tego sluzy ten "stroke()" wpisuje kolor i wszystko co zrobie po nim bedzie mialo taki kolor...tekst/liczby/kwadraty etc...poprostu jedna funkcja do kolorowania wszystkiego

 

10 minut temu, ethanak napisał:

 


tft.setTextColor(WHITE,BLACK);

 Nie wiem skąd takie przypuszczenie, do ustalania kolorów tekstu jest setTextColor, a w Twoim przypadku kolor spacji powinien być przezroczysty (czyli bez efektu)

No tak to jest jak jest biblioteka w bibliotece...wogole nie bralem pod uwage funkcji Adafruit a tylko te z "TFT" ktore sa jak juz mozna sie latwo domyslic..ubozsze..takie skroty https://www.arduino.cc/en/Reference/TFTLibrary 

 

13 minut temu, ethanak napisał:

I żebyś nie wiem ile spacji drukował nie będzie żadnego efektu - spacja jest przezroczysta...

Co się stanie jeśli przed print wywołasz:


tft.setTextColor(WHITE,BLACK);

 

No wlasnie sprawdzam...(czekam az mi sie Ardu uruchomi bo zawsze zmula na starcie)

Link do komentarza
Share on other sites

16 minut temu, ethanak napisał:

 


tft.setTextColor(WHITE,BLACK);

Po kim jak po kim, ale po Tobie nie spodziewałem się, że będziesz smędził na forum zamiast przeczytać dokumentację (raptem trzy krótkie strony) 😉

Lenistwo i pospiech...😉 I lenistwo do tego...

Link do komentarza
Share on other sites

23 minuty temu, farmaceuta napisał:

Wlasnie do tego sluzy ten "stroke()" wpisuje kolor i wszystko co zrobie po nim bedzie mialo taki kolor...tekst/liczby/kwadraty

nie wiem skąd wziąłeś ten "stroke", ani w Adafruit_GFX ani w Adafruit_7735 tego nie widzę... ale weź sobie pomyśl na zdrowy rozum: jeśli przez stroke ustawiasz kolor tekstu, to jest to kolor tekstu a nie tła, prawda? A tło masz ustawione przezroczyste... więc odpowiedz na pytanie jakie kolory będzie miał piksel który poprzednio był niebieski, a nadrukujesz na nim spację z przezroczystym tłem i zielonym kolorem tekstu?

Marsz do tutka od biblioteki: https://learn.adafruit.com/adafruit-gfx-graphics-library

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

13 minut temu, ethanak napisał:

nie wiem skąd wziąłeś ten "stroke", ani w Adafruit_GFX ani w Adafruit_7735 tego nie widzę...

Bo ten stroke jest w bibliotece TFT ktora jest oparta na powyzszych bibliotekach...w linku ktory podalem jest na poczatku listy.. 

Dzieki za link..😉 obiecuje tam poweszyc...

 

13 minut temu, ethanak napisał:

 ale weź sobie pomyśl na zdrowy rozum: jeśli przez stroke ustawiasz kolor tekstu, to jest to kolor tekstu a nie tła, prawda? A tło masz ustawione przezroczyste...

No wlasnie czarne (stroke ustawione na czarny...😉hehe )...wiec jesli spacja zachowuje sie jak "pelny" pojedynczy znak, to z poprzedniego wpisu powinno guzik zostac..tylko czarne tlo...a tak sie nie dzieje, ale juz dzieki Tobie cos zalapalem z tymi ustawieniami kolorow i chula elegancko teraz, no i nie musze sie tak meczyc z tymi wspolrzednymi..😉 dziekuje obu panom👍 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.