Skocz do zawartości

Kopnięty prądem... problem z instalacją elektryczną


Lucasyno

Pomocna odpowiedź

Przepraszam za głupi tytuł - ale nie wiedziałem co napisać.

Sprawa dot. instalacji w mieszkaniu, ale od początku:
pewnego razu korzystałem z sokowirówki - obsługiwałem ją jedną ręką a drugą wyjmowałem naczynia ze zmywarki w pewnym momencie zostałem popieszczony przez 230V (wnioskuję po sile pieszczot). I tu moje pytanie, co może być nie tak - skopana instalacja, przebicie na obudowie któregoś urządzenia, inne??? Czy można jakoś sprawdzić czy zachodzi przepływ prądu między tymi dwoma urządzeniami za pomocą multimetru???

W temacie energii elektrycznej jestem zielony. Powyższa sytuacja zachęciła mnie do nauczenia się podstaw, dlatego przerabiam kursy elektroniki ze stronki. Jak skończę przejdę do wyższych napięć 😜

Link do komentarza
Share on other sites

Jedno albo oba twoje urządzenia nie mają podłączonego przewodu PE możesz sprawdzić które z nich badając je zwykłym próbnikiem neonowym. Tam gdzie zaświeci na obudowie jest przebicie. Instalację powinien przejrzeć uprawniony elektryk i to lepiej wcześniej niż za późno.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)

Zrobiłem pomiar napięcia AC multimetrem - jedna końcówka do obudowy sokowirówki, druga do obudowy zmywarki. Pokazało 233V. Zrobiłem też pomiar między sokowirówka a kranem - również 230V 🤯. Natomiast między zmywarka a kranem brak napięcia (pokazało 1V). Jak to rozumieć???

Edytowano przez Lucasyno
Link do komentarza
Share on other sites

Zrobiłem inaczej - sprawdziłem napięcie między bolcami uziemiającymi wszystkich gniazdek w kuchni a zmywarką. Tylko między bolcem gniazdka, do którego podłączona była sokowirówka a zmywarką jest napięcie. Znaczy gniazdko zostało źle podłączone do instalacji. Wychodzi na to, że sokowirówka jest sprawna, nieuszkodzona.

Jeszcze jedna rzecz mnie zastanawia. Jak wytłumaczyć napięcie między gniazdkiem a kranem??? Przecież kran nie jest podłączony do sieci 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

A sam tę instalację elektryczną wykonywałeś? Może, ktoś podłączył Ci przewód PE do rur? Zleciłbym elektrykowi dokładne sprawdzenie instalacji w całym domu (mieszkaniu). Czasami cuda się zdarzają.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.