Skocz do zawartości

Dziwne zachowanie odbiornika IR


Krzyso

Pomocna odpowiedź

Zgodnie z sugestią @ethanak zakładam nowy wątek.

Proszę o pomoc, opinię, podzielenie się doświadczeniem. Złożyłem układ odbiornika. Zamiast diody obniżającej zasilanie, korzystam ze stabilizatora napięcia, polutowanego w poprzednim kursie. W stanie spoczynku układu (zasilany, bez sygnału IR z zewnątrz), dioda co kilka sekund błyska na bardzo krótki okres. Dzieje się to dość regularnie. Dodałem na wyjściu rezystor 1k do wysterowania bazy tranzystora pnp (jako klucz), dzieje się tak samo. Kupiłem inny odbiornik IR i złożyłem wg jego noty katalogowej - dzieje się tak samo. Czy spotkaliście się z takim zachowaniem odbiornika? Przy podaniu sygnału z pilota odbiornik działa poprawnie. Kłopot jest ze stanem spoczynku.

 

Pomysł na wykorzystanie nadajnika i odbiornika z kursu elektroniki:

- kontaktron służy do przekazania informacji o otwarciu drzwi. Jego rozwarcie powoduje podanie zasilania przez tranzystor MOSFET na nadajnik IR z lekcji 7 II kursu elektroniki

- odbiornik z tej samej lekcji znajduje się około 3m od drzwi. Odbiera sygnał, wysterowuje buzzer przez 30 sekund (poprzez przerzutnik monostabiliny zbudowany na układzie 555).

 

Zachowanie odbiornika IR w podany powyżej sposób niestety zburzyło ten świetny plan :-).

@ethanak, mógłbyś proszę tutaj pomóc?

 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

1 godzinę temu, Krzyso napisał:

a może powinienem ten RC dać przed bazę?

Tak lepiej - szeregowo z R2 (przed R2). Wartość tak, żeby Ci niskie częstotliwości przez niego niego nie przechodziły na bazę tranzystora.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.