Skocz do zawartości

Dobór przetwornicy step down do projektu


vadim1983

Pomocna odpowiedź

Witam.

Chciałbym złożyć projekt bazujący na Arduino pro mini 5V i 20 ledach Ws2812b.

Projekt ten będzie montowany w motocyklu. 

Mam problem z wyborem zasilania 5v a właściwie jego natężeniem. Mam przetwornice step down 5v 3,5A.

Przyjmując , że każda dioda Ws2812b pobiera  max. 60mA - czyli 20 x 0,06 = 1,2A + zasilanie Arduino pro mini- przyjmijmy 40mA. To wychodzi około 1,3A. 

Czy mogę zastosować w/w przetwornice?? Czy nadmiar natężenia nie uszkodzi diod?? 

Link do komentarza
Share on other sites

To jaki jest pobór prądu zależy od urządzenia. Jeżeli z Twoich wyliczeń wynika 1,3A to Twoja przetwornica czy obojętnie co da radę bo ma WYDAJNOŚĆ 3,5A. To nie jest tak, że gdy pisze ze przetwornica ma WYDAJNOŚĆ np 3A to po podłączeniu uprzedzenia do zasilania płynie 3A. Możesz pod takie źródło zasilania podłączy 1 diode LED, dobrać rezysotor tak żeby płynęło 20mA i będzie płynąć 20mA a nie 3A. Nie możesz przekroczyć tej wartości np. Podłączyć odbiornika który pobiera 5A, bo źródło nie da rady. Więc zapamiętaj że ten parametr to jaki może mieć maksymalny pobór. 

Link do komentarza
Share on other sites

3 minuty temu, Krawi92 napisał:

To jaki jest pobór prądu zależy od urządzenia. Jeżeli z Twoich wyliczeń wynika 1,3A to Twoja przetwornica czy obojętnie co da radę bo ma WYDAJNOŚĆ 3,5A. To nie jest tak, że gdy pisze ze przetwornica ma WYDAJNOŚĆ np 3A to po podłączeniu uprzedzenia do zasilania płynie 3A. Możesz pod takie źródło zasilania podłączy 1 diode LED, dobrać rezysotor tak żeby płynęło 20mA i będzie płynąć 20mA a nie 3A. Nie możesz przekroczyć tej wartości np. Podłączyć odbiornika który pobiera 5A, bo źródło nie da rady. Więc zapamiętaj że ten parametr to jaki może mieć maksymalny pobór. 

Ok rozumiem. Czyli tak na chłopski rozum z 3,5 A - moje 1,3 A mam jeszcze do wykorzystania 2,2A??

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@vadim1983 nie wiem o jakim piszesz układzie, ale to tak nie do końca jest, że masz cały zakres prądu i to samo jest dla powiedzmy 500mA i to samo dla 3A. podejrzewam że piszesz o układzie LM2576, masz np wyres wydajności i np dla 12V wydajność przy 3A będzie mniejsza niż przy np 500mA:

image.thumb.png.aacbedf6cc1a90010d73efd36622269d.png

Trzeba też zastanowić się jak układ poradzi sobie z większym prądem i czy nie zwiększy się tętnienie na wyjściu - napięcie zmieniające się wokół tego co chcesz uzyskać. No i ostatnia sprawa, jak jest to motocykl, to czy masz już w jakiś sposób wyregulowane napijecie? Czy chcesz jakoś odłączyć układ przy zapłonie. Wiele pytań 🙂 

Link do komentarza
Share on other sites

@Gieneq @Krawi92 Dziękuje za zainteresowanie tematem.

Motocykl ma alternator z regulatorem napięcia , które to waha się w trakcie pracy od 12,3 do 14,7V.

Nad tym tętnieniem myślałem nad jakimś kondensatorem na zasilaniu ( nie wiem czy to jest dobre rozwiązanie).

Zastanawiam się też nad sterowaniem myślałem nad ADC w Arduino ale tam jest max 5V.

Odnośnie zabezpieczenia układu na chwilę obecną  nie mam pomysłu .

Z elektroniki nie jestem orłem , dlatego napisałem w tym wątku.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Mozesz na adc dac dzielnik napiecia tak zeby max napiecie pradnicy na dzielniku nie przekraczalo tych 5v...ja tak robilem z lipo 2-3s i dziala bez zarzutu...

Edit...chyba ze cos zle zrozumialem...co chcesz wogole tym ADC sterowac i co podpiac pod ten pin?

Edytowano przez farmaceuta
Link do komentarza
Share on other sites

Chciałbym wykorzystać piny analogowe do wykrycia napięcia np. włączonych kierunków lub światła stopu. Np. pojawienie się napięcia na A1 zapalało by ledy WS2812b na czerwono , na A2 kierunki itd.

Chodzi mi o efekt podobny jak na filmie.

 

Link do komentarza
Share on other sites

6 minut temu, vadim1983 napisał:

Chciałbym wykorzystać piny analogowe do wykrycia napięcia np. włączonych kierunków lub światła stopu.

Ja to robiłem na transoptorach (owszem w motocyklu) i normalnych wejściach cyfrowych.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

O..i to dobry pomysl, czyli transoptory...porzadne zabezpieczenie😉 druga kwestia to prad staly/zmienny bo roznie to bywa w instalacjach...chociaz to mozna zalatwic delay'em() (opoznienie w przypadku pradu zmiennego zeby kierunki etc nie mrygaly)

Link do komentarza
Share on other sites

3 minuty temu, ethanak napisał:

AFAIRC kierunki powinny mrygać... chyba że ostatnio coś się w przepisach zmieniło 😉

Nie no tak...maja przerywac😉 chodzilo mi o "mryganie" spowodowane podaniem napiecia nie wyprostowanego do transoptora w takt pradnicy...bez mostka prostowniczego(lub opoznienia programowego) to kierunki beda mialy ze 4-5kHz...ciut za szybko😜

Wiadomo...jest akumulator, ale bez niego tez wszystko ma chodzic...no chyba ze regulator w dzisiejszych czasach zawsze prostuje caly prad w instalacji...(szczerze, nie wiem)

Edytowano przez farmaceuta
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.