Skocz do zawartości

Sygnał prostokątny o jak najkrótszym czasie propagacji


Zimol

Pomocna odpowiedź

Witam.

Pytanie pewnie banalne 🙂

Jakie są metody na zmniejszenie czasu propagacji sygnałów prostokątnych?

Znalazłem w "Sztuce elektroniki" układ, generujący sygnał prostokątny o czasie propagacji 5ns(rysunek a) oraz rysunek b(3ns)

Jest szansa na jeszcze krótszy czas?

 

 

 

IMG_20220406_231327.jpg

Edytowano przez Zimol
Link do komentarza
Share on other sites

@Zimol akurat ten generator raczej nie jest dobrym kandydatem. 5ns to 100MHzto w sumie nie jest aż tak dużo. Procesor jest taktowany sygnałem p 30x większej częstotliwości. Potrzebujesz szybki układ wzmacniacza, małe pojemności w obwodzie.

Str 631 - generator Colpittsa i Hartleya, one mają szanse na wyższe częstotliwości 😉 nieco dalej jest o PLL. Poczytaj też o sprzężeniu zwrotnym w obwodach tranzystorowych - pewnie rozdział 2.

Bardzo dobra lektura, tylko wymaga czasu 🙂 powodzenia i pochwal się jak coś zmontujesz.

 

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Pytanie nie jest banalne! Na bardzo krótkich przebiegach prostokątnych a raczej zbliżonych do prostokątnego przebiegu oparta jest technika identyfikacji miejsca uszkodzenia np. kabla energetycznego.Byłem jakiś czas temu zainteresowany takimi przebiegami bo miałem do wykonania pomiary kabla w ziemi na odcinku 500m a o kablu wiadomo było,że jest zwarty i trzeba było znaleźć miejsce uszkodzenia.Tego typu urządzenia nazywane są reflektometrami. Taki bardzo krótki przebieg wytwarza się -jest to dostępne w necie- tak jak na poniższym rysunku. Ponieważ dorwałem reflektometr TDR więc pomiar był błyskawiczny i w związku z tym zarzuciłem wykonanie generatora przebiegu o tych parametrach o których kolega pisze w poście.Według mnie zamiast tranzystora można zastosować transil.Transil ma tę właściwość,że czas reakcji to pikosekundy (psek.)

Bez tytułu.png

Link do komentarza
Share on other sites

Mam na stanie tdr do wyszukiwania uszkodzeń w sieciach ciepłowniczych, fajna maszynka ale trzeba nieco wprawy przy obsłudze. Ten który obsługuję ma najkrótszy czas 2nS 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

To nie jest mój schemat.Ten schemat został ściągnięty  z elektrody co zresztą widać na zdjęciu schematu.Należy dodać,że gdzieś na youtobie widziałem zastosowanie tego generatora.O ile pamiętam był to filmik zrobiony przez kogoś z AGH i dotyczył właśnie  pomiaru stanu linii.Ten filmik  był dodatkowym instrumentem do ćwiczenia,które jest wykonywane standardowo przez studentów.O ile pamiętam to zasada jest taka- napięcie na tranzystorze(CE)rośnie i jak przewali tranzystor zaczyna płynąć bardzo mały prąd,który nie niszczy tranzystora.Prąd płynie do momentu w którym napięcie obniży się poniżej napięcia przebicia.Na wyjściu pojawia się fala bardzo stroma i krótka rzędu ns albo i mniej .Dlatego napisałem,że zastosowałbym transil bo uzyskam ten sam efekt.Tę falę można zobaczyć na oscyloskopie.Fala przesuwa się wzdłuż linii i jeśli napotka zwarcie lub rozwarcie wraca i na oscyloskopie pojawia się drugi pik i w zależności od stanu linii albo jest w tej samej fazie co fala wejściowa albo jest odwrócony o 180o .Reszta to obliczenia .Natomiast przetwornica LT1073 jest step-up i startuje przy napięciu 1V tak przynajmniej jest napisane w nocie katalogowej.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.