Skocz do zawartości

ROZWIĄZANE: Stabilizator LM7805 po obciążeniu diodami pokazuje inną wartość


bpkb2

Pomocna odpowiedź

Edit: Rozwiązane!

Dzień dobry,
Wykonuję właśnie ćwiczenie z 8 części pierwszego kursu do nauki podstaw elektroniki Forbota polegające na zbudowaniu układu z m.in. stabilizatorem liniowym a następnie udowodnieniem, że obojętnie, czy jest do niego podłączone dane obciążenie w formie po 2 diod i rezystorów 330Ω, czy go nie ma, napięcie na wyjściu stabilizatora będzie zawsze takie samo, w tym przypadku równe 5V (chyba że już w tym momencie czegoś nie zrozumiałam).
Kiedy do układu było podłączone jedynie stabilizator + dwa kondensatory 100nF i zmierzyłam wartość napięcia, to się zgadzała, koło 5V. Natomiast po podłączeniu wcześniej wspomnianego obciążenia i po przyłożeniu sond miernika w odpowiednie miejsca, napięcie wynosiło koło 5,5V, a powinno być wciąż 5V. Biorąc pod uwagę to, że stabilizator mógł być uszkodzony, zamieniłam go z innym i wynik był jeszcze bardziej odległy - około 5,8V. Gdzie mogę popełniać błąd? Czy takie wahanie jest dopuszczalne? Poniżej załączam zdjęcia mojego układu. 
Pozdrawiam

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Edytowano przez bpkb2
problem rozwiązany
Link do komentarza
Share on other sites

@bpkb2 5,5 to już za dużo, nawet w nocie katalogowej tego nie przewidują:

image.thumb.png.65f5ebe5fadfa8b174313112bf12c547.png

Chyba masz wyprowadzenia LEDów podłączone do zasilania 😉 ma to sens że działa, bo jeżeli masz na wejściu np 9V, na wyjściu 5V to masz spadek napięcia, który jest w stanie spolaryzować diody żeby świeciły.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Podłączyłam LEDy do minusa, zmierzyłam i teraz wyszło 4,5V. Zmienia się o tę połówkę ciągle. Dla pewności rozebrałam układ i zbudowałam go jeszcze raz, ale niestety drugi raz dzieje się to samo.

4.jpg

5.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@ethanak Gdzie konkretnie muszę przyłożyć sondy, tzn. nie rozumiem jeszcze do końca co się kryje pod "rzeczywistym napięciem zasilania" w układzie ze stabilizatorem. Chodzi o przyłożenie jednej sondy do kondensatora, który ma jedną nóżkę w tej samej blaszce co wejście do stabilizatora, a drugiej do jednego z rezystorów, który jest przyłączony do tej samej "blaszki" (bo przedłużonej kablem), co wyjście? Przepraszam, że opisuję to w taki łopatologiczny sposób, ale dopiero się uczę czytać schematy i trochę mi jeszcze sprawiają one problem. 

Ogólnie po dwóch godzinach spróbowałam znowu podłączyć układ do baterii i zmierzyć napięcie przy wyjściu stabilizatora i co ciekawe - wyszło 5V. Więc albo wcześniej niechcący przykładałam do złych nóżek, chociaż wątpię bo sprawdzałam kilka razy, albo coś innego musi być przyczyną tego zakłóconego wyniku. Co mogło być jego ewentualną przyczyną? Dziękuję za odpowiedzi.

Link do komentarza
Share on other sites

Po prostu bateria 9V (a taką chyba masz) po pewnym - dość krótkim - czasie staje się baterią 5V (albo coś koło tego). Sprawdź napięcie na wejściu stabilizatora, jeśli jest poniżej 7V to ma prrawo wariować.

A tak łopatologicznie: masz tam czarny i czerwony podłączone do szyn zasilania płytki. Zmierz tam napięcie (albo bezpośrednio na baterii)

Edytowano przez ethanak
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@ethanak Rozumiem teraz. Zauważyłam zmianę małą podczas użytkowania, tzn na początku miała 9,7 V jak mierzyłam niepodłączoną, a dzisiaj wyszło 9,3 V, czyli że ta wartość może się zmieniać wraz z używaniem baterii, ale i wartość ta będzie w przybliżeniu wynosiła koło 9? 

Link do komentarza
Share on other sites

Czyli sama widzisz, że stabilizator nie na prawa działać.

Jeśli chcesz dalej eksperymentować, kup najtańszy zasilacz dogniazdkowy na 9V, albo koszyk na 6 ogniw AA. Koszyk z bateriami AA albo AAA wyjdzie taniej.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.