Skocz do zawartości

Problem z miernikiem uniwersalnym - nie mierzy


Muminek

Pomocna odpowiedź

Witam,

dopiero zaczynam kurs elektroniki, który jest tutaj dostępny. Zakupiłam zestaw do wykonywania ćwiczeń, pierwsze z nich to dokonanie pomiaru napięcia miernikiem uniwersalnym. Niestety nie mogę dokonać tego pomiaru. Kiedy przykładam sondy do baterii - nic się nie mierzy. Wydaje mi się, że problem leży w mierniku, a dokładniej w sondach, które chyba nie są do końca wpięte do gniazd miernika. Mam na myśli to, że nie da ich się dobrze wpiąć, a na siłę nic tu raczej nie zdziałam. Co powinnam zrobić w tej sytuacji? Czyżby miernik był wadliwy, albo sondy niepasujące? Czy mogłabym wymienić miernik, czy musiałabym kupić nowy na botland? 

Proszę o odpowiedź.

Link do komentarza
Share on other sites

@Muminek witam na forum 🙂 

Spróbuj zrobić test i pociągnij za sondy, możliwe że są wadliwe. Jeżeli tak to niestety trzeba złożyć reklamację. Napisz wtedy na adres reklamacje@botland.com.pl, na pewno szybko uda się wymienić miernik.

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Chodzi tutaj @Krawi92 bardziej o reklamacje...bo klient zaplacil i raczej pasowalo by zeby dzialalo, a ze botland (jak juz nie jednokrotnie zauwazylem) jest sklepem z zasadami! (malo takich u nas) i nie robi zadnego problemu z reklamacjami, wiec najlepiej isc ta droga😉...ale poki co to trzeba porzadnie obadac czy napewno sprzet jest uszkodzony...moze autor niech zrobi test "zwarcia"?..nie wiem nawet jak to sie nazywa🤔 wtedy dowiemy sie czy sondy przewodza czy nie..

Edytowano przez farmaceuta
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Po pierwsze jaki to miernik uniwersalny?Mierników uniwersalnych jest mnóstwo.  Jeśli ten Twój miernik ma przycisk HOLD to sprawdź czy przypadkiem nie jest wciśnięty(zazwyczaj jest po prawej stronie pod wyświetlaczem).Jeśli jest wciśnięty  to nic nie pomierzysz.Naciśnij  na przycisk i sprawdź czy coś się zmieniło.

Link do komentarza
Share on other sites

@Muminek jeżeli problem jest z sondami to możesz też spróbować je jakoś naprawić lub zrobić swoje. Ja mam 2 mierniki ale kilka par kabli na różne okazje, np takie zakończone goldpinami do płytek stykowych lub krokodylkami 🙂 ale jak pisałem - reklamacja jest też opcją.

IMG_9329.thumb.jpg.a33c77bc9c8e9d43a84903e0dbc32d19.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Hej, podpinam się do tematu. Nie chcę otwierać nowego, bo problem podobny. Będę wdzięczna za pomoc 🙂

Kupiłam miernik uniwersalny. Napięcie na baterii mierzy prawidłowo. Po przełączeniu na pomiar oporu pokazuje 1 (jest ok), po zetknięciu sond, pokazuje 0.00 (też ok). Natomiast kiedy ścisnę końcówki sond palcami pokazuje 1 (a powinien pokazywać jakiś opór). Czy to może być wada miernika?

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 13.05.2022 o 19:16, Anullaa napisał:

Czy to może być wada miernika?

Jako model oporu ludzkiego ciała przyjmuję 2MΩ (dotyczy oporu na naskórku, pod skórą opór spada do kilku kΩ).

Polecam sprawdzić jakiś rezystor (byle nie w obwodzie), jeżeli miernik pokaże prawidłowo to prawdopodobnie jest sprawny, a opór ciała jest dla niego po prostu za duży i uznaje go za otwarty obwód.

Na szybko sprawdziłem moim Hantek'iem - opór na czubkach sond - 2M, opór na bokach sond - 16M. I pytanie czy zakres w mierniku jest prawidłowo ustawiony 😉 

EDIT: tłusta skóra (np. nawilżona olejem) będzie miała jeszcze większy opór (zakładając, że olej nie jest rozwodniony przez producenta i nie przewodzi prądu) 😉 

Edytowano przez H1M4W4R1
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Hej, wracam z informacją, że na rezystorach działa prawidłowo. Doczytałam też w komentarzach. że powodem może być sucha skóra.

W każdym razie wygląda na to, że to coś z moimi łapami nie tak 😄

Dzięki 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.