Skocz do zawartości

Stabilizator 7805 SMD - Problem z działaniem


Krawi92

Pomocna odpowiedź

Hej, mam problem ze stabilizatorem 7805 w obudowie smd TO252. Za pierwszym razem myślę, że go uszkodziłem podczas lutowania, podgrzewając za bardzo jego mały radiator w celu przylutowania go do masy. Po podłączeniu zasilania pokazywał na wyjściu ~ 0,4V. Kupiłem drugi, tym razem ostrożniej go przylutowałem, jednak wtedy na wyjściu miałem ponad 6V. W celach testowych lekko go podgrzałem grotem, no i na wyjściu znów pojawiło się magiczne 0,4V 😄 Czy ktoś miał podobny problem z tym stabilizatorem ? Mam już gotową płytkę, tylko ten stabilizator ciągle stwarza problem. Jutro pójdę kupić kolejne dwa, tylko zastanawiam się czy to jakaś ich wada fabryczna, czy może ja coś źle robię. 

Link do komentarza
Share on other sites

Lutowalem ostatnio w kilku plytkach ten stabilizator w tej obudowie i bez zadnych problemow...do masy lutowalem za brzeg radiatora, jak zwykle nozki...bez kondensatorow filtrujacych jest ~5v..moze poprostu miales pecha🤔 albo gdzies cos masz na plytce zle, lub zasilanie jakies trefne

Link do komentarza
Share on other sites

Ja lutowałem sporo SMD (i pseudoSMD) i nic mi się nie walnęło, tylko ja lutuję Sn42Bi58 (przy 150-160*C) 😉 Ale przy ołowianej też raczej nic nie przegrzałem, więc może być to jakaś gorsza seria...

Edytowano przez H1M4W4R1
Link do komentarza
Share on other sites

Kupuje u siebie w okolicy w elektronicznym te stabilizatory, jutro kupie jeden, jak sytuacja bedzię taka sama to po prostu zamówię w internecie gdzieś. Dla porównania powyginałem 7805 w wersji DIP, przylutowałem i jest ok 😕 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Mogłeś trafić na tak zwaną podróbkę. Podrabiane są banknoty, markowe ubrania i wiele innych rzeczy. Nie ominęło to niestety elektroniki i też można się naciąć na podrabiane elementy elektroniczne. Mają one gorsze parametry i często ulegają uszkodzeniu. Trafiają się też elementy bez struktury w obudowie i tak zwane "malowanki" czyli elementy w takiej samej obudowie ze zmienionymi oznaczeniami. Potem są problemy z uruchomieniem urządzenia, szuka się błędu, a przyczyną może być podrabiany element o dużo gorszych parametrach.

Link do komentarza
Share on other sites

Może się wzbudza? Masz kondensatory odsprzęgające, jakie napięcie zasilania na tych stabilizatorach jest? I sprawa najważniejsza na której się kiedyś przejechałem. Gdzie masz podpięta masę tego stabilizatora? 

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

spróbuj podłączyć przy nodze 9V jakiś mały kondensator 10...100n. No a z tą obudową chodziło mi o to że układy np: AMS1117 mają inny rozkład wyprowadzeń. W ogóle u ciebie ta masa na TOP jest jakoś dziwnie, nie potrzebnie rozciągnięta

Edytowano przez _LM_
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

236152506_Beztytuu.png.da00a31348b2a6fb06ade9a7b6c6f528.thumb.png.fb7a0d25422963ba3d651c207ce6c91f.png

Pomarańczowym narysowałem jak daleką drogę ma prąd do C2, jasno niebieskim to jak to lepiej zrobić 🙂 aczkolwiek nie daję gwarancji że to rozwiąże twój problem.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Weź jednego 7805 i spróbuj połączyć go na drutach tak jakbyś podłączał AMS1117. Oczywiście poza układem, kto wie co tam chińczyki wrzuciły do obudowy
DWMnyEkXNI.thumb.png.d0258a5b6fa6529d73d4eda7ef4ec41c.png

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.