Skocz do zawartości

Komunikacja na duże odległości bez dostępu do WiFi


Dantey

Pomocna odpowiedź

Cześć, przychodzę do was z pytaniem o możliwości jeśli chodzi o komunikacje na duże odległości. Jestem totalnie w tym noga a nie chce kupować kota w worku, bo moduły nie są tanie. Wole się pierw upewnić o możliwościach. 

Przykładowo mam obecnie pogodynkę, która zbiera tam podstawowe dane i wysyła je do bazy danych przez WiFi przez POST typu http://adres.ip/somedata.php?api_key=klucz_api&station_id=tabela&blablabla

Chciałbym to teraz wysłać nie po Wifi a przez np.  przez sieć komórkową od razu na serwer takim samym Post request. Czy jest możliwe przy użyciu modułu np SIM800? Jeśli tak to czy są może jakieś alternatywy ciekawsze obecnie? Docelowo chciałbym najpewniej zbierać jakieś dane z czujników i wysyłać je z miejsc gdzie nie ma WiFi, tylko zwykły zasięg sieci komórkowej. I nie mówię tu o przesyłaniu danych z ogródka do domu, tylko z miejsca oddalonego o 3km od drogi. 

Czytałem o LoRaWan też ale to chyba zupełnie co innego. 


Ewentualnie czy radiowo da się to jakoś w podobny sposób zrealizować bez centralki, która te dane interpretuje i dopiero umieszcza na serwer? Jeśli nic z tego nie wyjdzie, to też jest dla mnie ważna wiedza, że musi to być przez centralkę.   W grę wchodzi też Raspberry gdyby nie dało się tego zrealizować na ESP.

Z góry dziękuje za pomoc

Edytowano przez Dantey
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, Dantey napisał:

Czy jest możliwe przy użyciu modułu np SIM800?

Nie pamiętam czy SIM800 ma obsługę wysyłania danych mobilnych (aka. internetu), poza tym koszt samego modułu to darmoszka względem kosztu karty z dostępem do sieci. Ewentualnie możesz wysyłać SMS'ami, ale to też nie jest tanie rozwiązanie (chociaż w Play'u jest trik z ofertą na kartę i wysyłaniem raz na miesiąc SMS'a na telefon w innej sieci, by zarejestrować płatną aktywność, ale przy dużej ilości kart też wychodzi sporo).

LoRa to coś podobnego do WiFi, tylko o większym zasięgu (zazwyczaj). Chyba nawet komunikowali się z satelitami korzystając z LoRa, ale technologia satelitarna nie ma przeszkód po trasie np. budynków itp. Chociaż z 3km też może być ciężko...

Jakbyś podesłał przykład danych byłoby łatwiej określić ich rozmiar i optymalną drogę kosztową...

EDIT: WiFi też może działać na duże dystanse, ale to robota "laserowej precyzji" z antenami kierunkowymi i po pustym polu...

Edytowano przez H1M4W4R1
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Przyznam że w międzyczasie czekania na odpowiedź udało mi się znaleźć coś w necie, że  trochę mi sie głupio zrobiłem że zadałem pytanie o tego SIM800, ale jednak docelowo mój post ma właśnie na celu rozpoznanie tematu komunikacji na odległość bez dostępu do WiFi, na różne sposoby. GPRS/LoRa lub podobne. Ogólnie na razie jest to na zasadzie rozpoznania gruntu na czym stoję. Na jakie odległości mogę sobie pozwolić? Jak jest z przeszkodami itp. 

Temat SMS mniej więcej wiem jakbym zrobił (gdybym miał moduł), ale z reguły chciałbym to pominąć i zrobić bezpośrednio na jakaś chmure/serwer.

Podałem pogodynkę na własnie przykład danych jakie chciałbym wysyłać. Zwykły HTTP post typu jak podałem wcześniej, do bazy na serwerze z danymi. Ogólnie coś co będzie w typowym ciągu znaku. Podam może jak wygląda u mnie obecnie POST z kodzie:  (ilośc zmiennych załóżmy byłaby od 2-20)

client.print(String("GET /post-esp-data.php?api_key=") + write_api_key + "&station_id=" + table_name + "&t=" + Data->temp + "&h=" + Data->hum + "&rp=" + Data->press + "&li=" + Data->lux);

Obecnie dla mnie najważniejsze - czy mogę w ten sam sposób zrobić POST przez sieć 2G/3G/LTE? Udało mi się znaleźć jak ktoś przy SIM800 też w ten sposób wysyła podając po prostu dane dla GPRSa, zamiast hasła do WiFi itp, ale takich filmów jest bardzo mało i tu się rodzi pytanie czy to też aby jest takie proste czy może trzeba się wiecej nagłowić, żeby to wysłać. Widziałem też alternatywnie moduły z SIM7000/7020 lub SIM868. Temat ceny kart/pakietu to sprawa drugorzędna. Podsumowując, obecnie chce zrealizować wysyłanie danych typu jak wyżej bezpośrednio na chmure/serwer.  To czy to bedzie sieć komórkowa, czy LoRa to też bez znaczenia. Aktualnie interesuje mnie jak najprostsze zrealizowanie tematu 🙂

Dalej bede myślał nad przesłaniem GPS, ale to temat na później. 

Edytowano przez Dantey
Link do komentarza
Share on other sites

Nie potrzebujesz SIM karta SIM wysyłanie SMS zawsze to generuje jakieś koszty 3km obsłuży ci bez problemu lora 433mhs radiowo mam tak zrobiona stacje i wysyłam temp, wilgotnośc, jakość powietrza l, ciśnienie, deszcz  w bazie gdy dotrze sygnał odbiera łączy się po wifi i wyświetlam dane w Supli w apce na tel. Mam w tym powiadomienie na tel o niskim stanie baterii lub wzroście i spadku temp, deszczu jak pada.

Edytowano przez Brendy
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)

@Brendy Dzieki za odpowiedź. To jest drugi, alternatywny sposób z centralką która odbiera sygnał i wysyła dalej. Narazie jestem ciekaw gdy urządzenie wysyła już bezpośrednio te dane na serwer bez pośredników 

Edytowano przez Dantey
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.