Skocz do zawartości

Początek z programowaniem AVR


janec

Pomocna odpowiedź

Witajcie!

Myślę, że to jest odpowiednie miejsce aby opisać mój problem. Już od bardzo dawna często zaglądam na diodę, ale dopiero teraz się zarejestrowałem ponieważ mam pytanie na które nigdzie nie mogę znaleźć jasnej odpowiedzi.

Od dawna interesuję się robotyką, elektroniką, programowaniem i wszystkim co jest z tym związane. Pierwszą bezpośrednią styczność z robotyką miałem na początku 2 klasy gimnazjum, teraz idę do 3 (czyli niecały rok temu), a to wszystko dzięki artykule na diodzie "Od żółtodzioba, do pierwszego robota..". To właśnie wtedy postanowiłem, że na początek zbuduję coś prostego, żeby nie było zawodu jak się coś nie uda 😃 Ostatecznie udało mi się skonstruować światłoluba. Robota robiłem z kumplem więc postanowiliśmy pokazać go w klasie, no i była 6 na koniec (tak i tak z ocen mi wychodziła xD).

Jednak nadeszły wakacje i chciałbym trochę bardziej zagłębić się w temat robotyki, ale bardziej w stronę programowania. Programuję już

od I klasy gimnazjum, najpierw w Pascalu, potem troszkę asembler(ale tylko w teorii xD) i teraz zaczęłem się uczyć C/C++.

Moim celem jest teraz nauczenie się programowania AVR. Od tygodnia przeszukuje internet aby znaleźć jakieś w skazówki jak tego dokonać. Myślę, że mam już odpowiednią wiedzę jak na początek. Zamówiłem już na alegro programator stk 200/300, ATmege8L i mam jeszcze kilka części, które kupiłem przy okazji budowania światłoluba takie jak gniazdo na 10 pinów do programator.

I teraz mam pewien problem bo nie wiem co dalej. Czytałem że przydałby się jakiś zestaw startowy, ale wydaje mi się że na razie mnie na coś takie nie stać i wolałbym samemu coś podobnego skonstruować, i tutaj moje pytanie, jak powinienem to wykonać?

Moje doświadczenie w elektronice jest na razie ubogie jednak wiedza znacznie większa. Prosiłbym aby ktoś mi podpowiedział jak zbudować jakiś skromny własny zestaw startowy, z przyciskami, diodami, czujnikami temperatury, ew. jakimś wyświetlaczem LCD i ile by coś takiego kosztowało.

Zamierzam w ciągu najbliższych dni wybrać się do Poznania (mieszkam w okolicach), i kupić potrzebne elementy.

Trochę się rozpisałem hehe.. 🙂 ponad wagę mojego skromnego problemu 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Moje doświadczenie w elektronice i robotyce jest znikome (jedynie światłolub) 🙂 w rzeczywistości, nie miałem jeszcze elektroniki w szkole(dopiero w III gimnazjum), podstawy znam, ale to chyba nie wystarczy.

tht, kilka dni temu przeczytałem ten kurs, ale tam jest głównie opisany C, a nie jak zrobienić płytkę testową/startową. Więc trochę ciężko będzie.

Luko, widzę, że w tym twoim projekcie masz własną płytkę, więc pewnie ją samemu wytrawiałeś..? Ja niestety chyba nie mam wystarczającego doświadczenia, żeby coś takiego samemu zrobić.. 😕

Nie dałoby się takiej płytki testowej zrobić na jakiejś uniwersalnej, i podłączyć potrzebne elementy co bedę chciał, diody, buzzer, przyciski? 🙂

Chciałbym to uprościć do minimum, żeby nie wykroczyć poza moje możliwości.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Luko, widzę, że w tym twoim projekcie masz własną płytkę, więc pewnie ją samemu wytrawiałeś..? Ja niestety chyba nie mam wystarczającego doświadczenia, żeby coś takiego samemu zrobić.. 😕

Schemat możesz przenieść sobie na uniwersalną płytkę i na niej to wykonać, jako bazę, dokładasz sobie resztę szrotu według uznania i się bawisz 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Jak już Luko wspomniał kup sobie płytkę stykową: np. http://www.programatory.com.pl/sklep/index.php?p100,uniwersalna-plytka-stykowa-eic-108

na allegro jest tego dużo, różnych wielkości. Na tym budujesz prototypowe układy (w kursie autor też na tym bazuje) itd.

Jak już będziesz potrafił tworzyć swoje układy to nauczysz się robić płytki drukowane.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

koszta w największej mierze zależą od rozmiaru, to co ja Ci pokazałem to jest chyba największa dostępna płytka stykowa, są też mniejsze i tańsze (np. http://www.programatory.com.pl/sklep/index.php?p274,uniwersalna-plytka-stykowa-eic-102b ), prawdopodobnie też na allegro będzie taniej. Posłużyłem się linkami z tego sklepu bo ja u nich już kupowałem (m.in taką płytkę) i jestem bardzo zadowolony.

Link do komentarza
Share on other sites

Widzę, że na tym sklepie dostajesz dodatkowo taką "podkładkę" żeby zasilanie podłączyć, czy to faktycznie jest takie pomocne, można po prostu podłączyć zasilanie do układu?

Ile kosztuje przesyłka na tym sklepie jak kupowałeś, bo znalazłem na allegro pojedynczy moduł tej płytki (bez podstawki) za 13,40 zł i przesyłka 5,50 zł, i jakbym nawet kupił dwa takie moduły to wyszłoby mi taniej niż gdybym kupował jeden w tym sklepie co podałeś 🙂

Nie wiem czy podawać link do allegro bo pewnie i tak za jakiś czas wygasnie, ale zobacz czy faktycznie by się opłacało kupić dwa taki na allegro niż jeden na programatory.com.pl

http://www.allegro.pl/item1094741990_plytka_stykowa_uniwersalna_830_pol_okazja.html (Płytka Stykowa Uniwersalna 830 pól OKAZJA!!, oysho1)

do czego tak właściwie są tamte "gniazda" na zasilanie, bo nie widzę połączenia między nimi a samą płytką stykową?

Link do komentarza
Share on other sites

w tym sklepie przesyłka wynosi 15zł (kurier), więc trochę drogo.

te złącza podpisane jako zasilanie tak naprawdę nie są do niczego podłączone, do samych styków płytki i tak trzeba prowadzić kabel - kabel przykręcasz tym kolorowym plastikiem, a zasilanie złączem "banan" od góry wpinasz. Taki dodatkowy bajer, który nie jest niezbędny.

Wygląda to mniej więcej tak:

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Na tym budujesz prototypowe układy (w kursie autor też na tym bazuje) itd.

Może dodam 3 gorsze od siebie ... budowanie prototypów na płytce stykowej z prockiem i cala reszta badziewia na około porażka, tu się coś wypnie tam poruszy i się człowiek tylko niepotrzebnie denerwuje. Płytka prototypowa tak, ale tylko do peryferiów, a procek zasilanie komunikacja na osobnej płytce i łączenie kabelkami.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ja, właśnie do nauki programowania, zbudowałem sobie płytę z atmega8 przedstawioną w temacie o elebocie(https://www.forbot.pl/forum/topics20/elebot-robot-dla-poczatkujacych-vt2700.htm).

Ma wyprowadzone wszystkie wyjścia, podłączam ją do płytki stykowej kupionej na aukcji którą zlinkowałeś. Płytkę wykonałem chałupniczą metodą termotransferu tzn. znaleziony laminat wyszorowałem ostrą stroną nowej gąbki do mycia naczyń i mleczkiem do szorowania, później odtłuściłem płynem Clin do mycia szyb, wzór ścieżek wydrukowałem i skserowałem na papierze kredowym (trochę martwiłem się o tą część, bo papier znalazłem między jakimiś kartkami ze szkoły i nie był pierwszej świeżości, ale wszystko wyszło ok), przeprasowałem żelazkiem, laminat z przyklejoną kredówką moczyłem w płynie Clin i wszystko pięknie odeszło, wrzuciłem do wytrawiacza i płytka, jak na pierwszy raz wyszła bardzo ok (niewiele podtrawień ścieżek).

Dodam, że, jak dla mnie, największą "karą" jest wiercenie otworów w PCB. 😃

Jeśli chcesz to mogę ci wysłać wytrawioną płytę główną na atmedze8 do elebota, wykonałem ją tą samą metodą ale trochę staranniej przygotowałem laminat i wyszła jeszcze lepiej. Ma pocynowane ścieżki, musisz tylko wywiercić otwory. Aha, i ta którą mogę Tobie wysłać jest mniejsza, ma "odciętą" część na wyświetlacz który zawsze można podłączyć osobno.

Warunkiem wysyłki jest wrzucenie przez Ciebie zdjęć jak ją polutujesz, ew. w trakcie prac 🙂

Jeśli jesteś zainteresowany napisz na PW.

Pozdrawiam

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

sob4n, już wcześniej widziałem, tylko tam trzeba by wykonać samodzielnie płytkę. Ale ogólnie mi się podoba i przydało by się coś takiego 😉

Luko, już byłem gotowy wszystko montować na płytce stykowej 🙂 no i jeszcze wspaniała propozycja od Bosiu! 😃 (napisałem Ci na PW).

Ale płytkę stykową tak czy tak kupuję.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.