Skocz do zawartości

[Test/recenzja] [Komunikacja] Bluetooth KAmodBTM222


Elvis

Pomocna odpowiedź

electrik_eye --> no to się cieszę, że się coś udało dalej.

Odnośnie połączenia BT przez port - to może być problem w prawidłowym zainstalowaniu samych driverów do BT na komputrzez PC. Napisz jakiej przejściówki USB/BT używasz i co ważniejsze jakich driverów:

- microsofta (te wbudowane w windows) - to powinno być ok

- firmy Widcom - the best - powinno być zawsze łatwo szybko i dobrze

- czy bluesoleil - najbardziej kocie drivery BT na PC. Do kitu na maxa i bardzo często powodują różne problemy

Pozdrówka

Link do komentarza
Share on other sites

Niestety 🙁 bluesolei i jak mozesz to podaj mi nazwe/typ takiej przejsciowkh bt/usb co nie jest bluesolei a widcom. Bo na allegro sa same po 6 zlotych i najprawdopodobniej sa to dziadostwa z bluesolei no bo czego po takiej cenie mozna sie spodziewac? Wiec potrzebowal bym konkretnego modelu przejsciowki BT/USB kierujac sie takimi zalozemiami: - NIE BLUESOLEI A WIDCOM - JAK NAJLEPSZE PARAMETRY - CENA DO 100 ZL.

Z GORY DZIEKI

Link do komentarza
Share on other sites

electrik_eye -> jak chcesz mieć na 1000000% pewność, że wszystko na blutucie będzie ci działało to koniecznie poszukaj przejściówki konkretnie tej.

Dlink, symbol: DBT-122

Masz ją nawet na allegro. Ceny w zależności od sprzedającego od ok 40zł do 60zł więc wcale nie tak dużo. A ja gwarantuję za nią głową. Sam kupiłem i sprzedałem różnym moim klientom już chyba kilkaset takich przejściówek. Działa zawsze pięknie i ma super drivery pod Windows XP. Natomiast zaskoczyło mnie bardzo miło gdy przeszedłem na Windows 7 i okazało się, że nawet bez driverów winda sama wszystko ładnie wykrywa i można równie pięknie działać wtedy na driverach microsofcicznych.

Zdecydowanie polecam

PS.. o proszę, np:

http://allegro.pl/item1184210279_adapter_blutetooth_2_0_edr_d_link_dbt_122.html

Link do komentarza
Share on other sites

Najprawdopodobniej kupię ten moduł. Chyba jednak znalazłem przyczynę dlaczego moduł łącząc przez bluetooth z kompem w terminalu nie odpowiada. Otóż kliknąłem na ustawienia bluetooth w menedżerze urządzeń na tą moją przejściówkę i co się okazało. Na porcie COM 7 jest mój moduł ale Wychodzące a na porcie COM 8 też jest mój moduł ale Przychodzące ! Więc jak daję COM 7 w terminalu Bascoma i go włączam to prawidłowo KamodBT222 pokazuje, że jest nawiązane połączenie ale nie odpowiada bo on odpowiada na Porcie COM 8 ( przynajmniej tak mi się wydaje ). Ale problem w tym, że terminal Bascoma można ( tak jak samego Bascoma-AVR ) odpalić tylko raz ! Więc jak mam to rozwiązać ?? Bardzo proszę o pomoc.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

electrik_eye --> ciężko mi powiedzieć co i jak w tym przypadku. Musisz niestety wgryzać się w dokumentację tego blu-kociego-solejla. Mogę tylko na pewno stwierdzić, że nie ma takich opcji zeby moduł BT nadawał na jednym porcie a odbierał na drugim. Tu może chodzić raczej o kierunek połączeń radiowych BT. Tzn, że gdy połączenie jest inicjowane przez PC - to powinno działać na porcie COM wychodzącym. A inaczej będzie gdy to druga strona jako master zechce nawiązać połączenie z kompem przez BT. Wtedy komunikacja właśnie powinna się odbywać po tym porcie przychodzącym.

A poza tym to co wg ciebie znaczy, że moduł pokazje prawidłowo że połączenie nawiązane ??? że w terminalu Bascoma pojawia się Connected ? jak to możliwe? jak ty to łączysz. Powinno być tak, że to ty terminalem na PC inicjujesz połączenie jako MASTER przez cirtualny port COM na BT - i jeśli procek podłączony jest do fizycznych nówg Rx oraz Tx modułu BTM - to właśnie do procka przylatuje teskt "CONNECTED 535353..." a nie odwrotnie. Zobacz sobie na jedną z moich fotek powyżej.

Widzisz tam na płytce testowej wyświetlacz LCD. Procek po prostu odbiera dane z terminala na PC właśnie przez moduł BTM i wyświetla je bezpośrednio na LCD. I to na LCD widzisz tam chyba DISCONNECTED bo się akurat odłączyłem

Ale oczywiście jeśli nastąpi już CONNECTED - to co ???? 😉 jak ty rozpoznajesz że ci nie chce działać ???? może że polecenia AT nie działają po połączeniu??? - no pewnie, że nie działają bo mają nie działać 😉 ... można wtedy już spokojnie traktować to jak połączenie kablowe i wysyłać z procka do modułu BTM jakiekolwiek dane i one powinny dopiero przylecieć ci na terminal w Windows.

Chyba że ty jakoś hmmm nie wiem jak to sobie popodłączałeś.

Link do komentarza
Share on other sites

A poza tym to co wg ciebie znaczy, że moduł pokazje prawidłowo że połączenie nawiązane ???

chodzi mi o to, że na module KamodBT222 dioda pomarańczowa się swieci co oznacza, że połączenie nawiązane. A jak klikam coś w terminalu bascoma ( który jest ustawiony na port COM 7 ) to dioda czerwona ( data ) sygnalizuje,że on coś otrzymuje.

Widzisz tam na płytce testowej wyświetlacz LCD. Procek po prostu odbiera dane z terminala na PC właśnie przez moduł BTM i wyświetla je bezpośrednio na LCD. I to na LCD widzisz tam chyba DISCONNECTED bo się akurat odłączyłem
no ja tą płytkę testową używam tlyko jako przejściówkę i robię to przy wyjętym procku.
Link do komentarza
Share on other sites

chodzi mi o to, że na module KamodBT222 dioda pomarańczowa się swieci co oznacza, że połączenie nawiązane. A jak klikam coś w terminalu bascoma ( który jest ustawiony na port COM 7 ) to dioda czerwona ( data ) sygnalizuje,że on coś otrzymuje. .

Kolorki to mogą być dowolne 😉 ja sam robiłem to dałem inne - no ale to mało istotne. W takim razie widać, że masz zestawione prawidłowo połączenie .

jesli więc procek czegoś nie odbiera albo nie potrafi wysłać do terminala to znaczy tylko jedna, że problem leży tylko w tym programie w procku a nie w driverach do BT czy samym BT

Zrób jak ci proponowałem wcześniej - uruchom ten swój program najpierw na zwykłych kabelkach - bez BT - i jeśli wszystko będzie ci działać to wtedy poprostu zamień kabelk na BT - wtedy też będzie działać 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Witam. Na przekór mojemu doświadczeniu zakupiłem chip btm222 do tego bufor SN74LVC125AD i stabilizator SPX1117M3, wszystko w SMD.

Wzorowałem się na schemacie z 3 strony tego pdfa

Zasilanie mam w pełni sprawne.

Podłączyłem mój modułek przez bufor do linii TxD i RxD portu RS232, wspomnę jeszcze, że

przez kabel-taśmę wpiętą bezpośrednio w płytę główną 🙂

Komputer zdaje się pracować w pełni sprawnie. Linię TxD sprawdzam tak "za buforem a przed wejściem UART_RX" mam czerwoną diodę. Kiedy wysyłam komendy w terminalu (Termite) dioda świeci się. Długość świecenia zależy od długości komendy.

To dowód na prawidłową prace bufora, linii TxD i terminala.

Jedynie dotykając palcem linii RxD a drugim VCC na monitorze pojawiają się długie ciągi znaków. Tak samo dzieje się kiedy zwieram ją do zasilania równego 3.3V

Dowodzi to że RxD działa i że terminal odbiera odpowiedzi.

Problem musi więc leżeć w BTM222

Przed chwilą dopiero zauważyłem, że wejście 3 bufora który obsługuje pin RESET btma wisi w powietrzu. Według schematu Kamami powinno być podciągnięte do VCC.

Po podciągnięciu, BTM pierwszy raz pokazał na pinie UART_TX stan wysoki. Stan ten był obecny cały czas. Natomiast w terminalu na AT odpowiadał AT, cokolwiek bym nie wpisał wracało do mnie to samo.

W trakcie pisania postu miałem przyjemność puszczenia z dymem stabilizatora. Z obfitym dymem. Omomierz wskazuje między VCC a GND 10Ω, btm pewnie też leży.....

Nie poddaje się, zrobię to na własnej płytce.

Jeśli ktoś miał podobne przygody, proszę pisać.

Link do komentarza
Share on other sites

BTM112 podłączyłem w sposób następujący:

VCC do +3.3V

GND do GND

TX i RX do MAX232, a poźniej do COMa w komuterze

a innym razem

TX i RX do UARTa w atmedze8 z dzielnikiem napięcia zrzucającym 5V na 3.3V

Za każdym razem działało bez problemów.

Link do komentarza
Share on other sites

Amistar --> żeby mieć "aż" takie przygody z uruchamianiem BTM'ów a przy tym palenie żywym ogniem stabilizatorów - to trzeba się na prawdę postarać i mieć ku temu zdolności 😉 ... toż te moduły praktycznie w ogóle nie wymagają jakiegokolwiek uruchamiania czy ustawiania. Co najwyżej dorobienia bufora i prostego jak drut zasilania 3,3V i od razu działają. Można więc podejrzewać że na kolejnej płytce do której podłączasz BTM masz podobne problemy i stąd całość wciąż ci nie działa. Zrób to jeszcze raz na spokojnie.

A nogę RESET można pozostawić najspokojniej w świecie wiszącą w powietrzu bez żadnego podciągania i wyprowadzania jej sygnału na zewnątrz. Ona NIGDY się nie przyda 😉 a jak ktoś mówi, że te ukłdy się zawieszają i trzeba je resetować to po prostu nie do końca jeszcze je zna i opowiada niestety jakby bajki.

Link do komentarza
Share on other sites

mirekk36,

http://allegro.pl/item1184210279_adapter_blutetooth_2_0_edr_d_link_dbt_122.html

No, i tak kupiłem sobie tą przejściówkę co mi poleciłeś i myślę, że nawet za okazyjną cenę 🙂

A czemu mi nie działa to sam nie rozumiem bo napisałeś

Zrób jak ci proponowałem wcześniej - uruchom ten swój program najpierw na zwykłych kabelkach - bez BT - i jeśli wszystko będzie ci działać to wtedy poprostu zamień kabelk na BT - wtedy też będzie działać
A najlepsze w tym wszystkim jest to, że właśnie na samych kabelkach od początku program działał bez zarzutu a na BT nie ;/ No ale w każdym razie poczekam na tą przejśiówkę i będę kombinował dalej 🙂

[ Dodano: 24 Sie 10 02:36 ]

Ups... Znalazłem błąd ( powiedzcie czy może on być przyczyną moich niepowodzeń z komunikacją komputera z modułem ), który jest tak prosty, że aż wstyd się przyznać. Otóż gdy podłączałem moduł do komputera to w terminalu ustawiłem prędkość 19200. No i wszystkie komendy AT ładnie działają. ALE zapomniałem o ustawianiu prędkości komunikacji w programie wgrywanym do procka, który domyślną prędkość miał 57600 !!! Nie mam teraz możliwości sprawdzenia komunikacji z tą poprawką ( ustawieniem mu Baudrate na 19200 ) więc powiedzcie czy to dla tego mogło nie działać, że prędkość w module była 19200 a w procku 57600 ?

P.S.:

Mój zmodyfikowany program, który przy pierwszej okazji wytestuję to:


$baud = 19200
$crystal = 16000000

Dim B As Byte

Cls

Lcd "Kody klawiszy"
Lowerline
Lcd "Nacisnij klawisz"

Do

B = Inkey()

If B > 0 Then
Print "Kod klawisza:" ; B
Print "Znak: " ; Chr(b)


Cls

Lcd "Kod klawisza:" ; B
Lowerline
Lcd "Znak: " ; Chr(b)

End If

Loop

End


[ Dodano: 25 Sie 10 10:19 ]

OK. Wszystko działa. Dzięki za pomoc wszystkim, którzy pomogli 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Witam ponownie.

Zakupiłem moduł Kamami.

Zmuszam go do współpracy z przejeściówką AVT MOD 09

To przejściówka USB-UART na chipie FT232

Do tego kocie drivery zainstalowane 😉

Przejściówka ma 4 złącza - zasilanie 5V, GND, Rx i Tx

Kiedy dotykam palcem linii Tx na ekranie komputera w terminalu (Termite) pojawia się ciąg znaków - to znaczy że mniejwięcej pracuje to coś.

Podłączając linię Rx do diody led, ta świeci się cały czas - panuje stan wysoki, kiedy nadaje coś w terminalu, dioda szybko miga, potem wraca do normalnego stanu.

Moduł Kamami podłączony do przejściówki daje oznaki życia - świeci się zielona dioda zasilania i miga pomarańczowa dioda połączenia - to mnie pociesza tak jak kolegę powyżej.

Mimo to moduł nie reaguje na komendy AT ani ATN? - zupełnie na nic....

EDIT: FT232 się przecież programuje - już ściągnąłem program FT PROG przeskanowałem moją przejściówkę i nic nie rzuca mi się w oczy co trzeba by zmienić....

Mogę zmieniać takie rzeczy jak product descriptions, mogę inwertować wszystkie linię - choć jak zaznaczyłem opcję inwetowania pinu Tx to nie działał terminal...

Link do komentarza
Share on other sites

Próbowałem coś powysyłać z Attiny2313

$regfile = "attiny2313.dat"
$crystal = 8000000
$baud = 19200


Do

Print "ATN?"

Wait 2

Loop



End

Wyjście Tx kontrolera podłączałem na przemian do przejściówki z AVT i do faktycznego złącza COM do lini RxD. W obu przypadkach w terminalu zwracało to:

€[00]€[00]€€€[00][00]€€[00]€€[00][00]€[00]€[00]€[00]€€€[00][00]€€[00]

I to wcale nie co 2 sekundy 🙂 a co 16 (liczyłem mrugnięcia kursora)

Dodam jeszcze, że terminali i to różnych - w sumie 4 programów próbowałem na dwóch systemach bo W. XP mam wyjątkowo zasyfiony. M.in sterownikami Phoenix do wgrywania softu telefonom komórkowym... Na obu systemach to samo. Powoli mnie WYKRĘCA niekompatybilność tego wszystkiego. Surrealizm - coś może jest ale tego nie widać, coś leci z jednej jednostki do drugiej ale to niby tylko znaczki Euro. arrgh

Link do komentarza
Share on other sites

I to wcale nie co 2 sekundy 🙂 a co 16 (liczyłem mrugnięcia kursora)

Wniosek taki, że masz źle ustawioną częstotliwość pracy procesora. Działa 8x wolniej niż zakładasz.

Czyli nie jak masz w kodzie 8Mhz, ale 1Mhz

$crystal = 8000000

Spróbuj na początek zmienić kod na:

$crystal = 1000000

A najlepiej ustaw odpowiednio fuse-bity.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.