Skocz do zawartości

RISC_V płyta główna "Sipeed lichee rv-nezha CM C906 risc-v"


Pomocna odpowiedź

Ja doświadczenia nie mam, ale ciekawie popatrzeć. Bo z racji tego, że idea RISC-V mi się podoba, to przymierzałem się do kupienia lutownicy Pinecil, w której jedną z zachęcających cech jest możliwość służenia za komputer RISC-V (wg opisu:  32-bit RV32IMAFC RISC-V “SiFive E24 Core” @ 144 MHz) właśnie i można ją kupić razem z płytką wyprowadzającą IO, żeby móc na niej zaprogramować coś, gdy nie jest potrzebna do zasadniczej funkcji. Może i sensowniej byłoby kupić SBC, ale jakoś tak ta idea z lutownicą z płytką z IO mnie ujęła oryginalnością.

(edytowany)
6 godzin temu, Elvis napisał:

Próbowałem uruchamiać Linux-a na RISC-V i płytce VisionFive firmy StarFive https://www.starfivetech.com/en/site/boards

Parametry niby super, cena dość wysoka - ale rezultat koszmarny. Płytka nie nadaje się właściwie do niczego 😞 Nie wiem jak jest w przypadku Allwinner D1, ale produkt StarFive najlepiej omijać szerokim łukiem.

Cześć @Elvis,

a jakie były najgorsze wady: zła jakoś software (OS), brak dokumentacji, niska wydajność CPU, brak oprogramowania użytkowego? Co Cię najbardziej zniechęciło do tej płytki o której piszesz?

Dobrze, że napisałeś, bo właśnie myślałem o zakupie produktów firmy StarFive.

BTW: ja zawsze przełączam język na angielski (na AliExpress.com), bo czytanie polskich tłumaczeń jest bez sensu 😁 Niestety w przypadku tej płytki "Mangopi" opis angielski nie jest lepszy.

Pozdrawiam

Edytowano przez FlyingDutch
  • Lubię! 1

@FlyingDutch W przypadku płytki VisionFive właściwie wszystko jest do niczego:

  • Software
  • Hardware 
  • Cena

Najgorzej jest chyba ze sprzętem, a poprawki mogą być dopiero w nowej wersji układu...

Jak chodzi o soft to dostępny jest obraz Fedory - co jak dla mnie jest wadą bo po pierwsze trąci RedHat-em, a po drugie nie wiadomo ile w nim zmian wprowadzonych przez producenta, czyli StarFive. W każdym razie coś do uruchomienia jest, ale do używania to już niekoniecznie.

Sprzęt to raczej wczesny prototyp, w dodatku niezbyt udany. Pierwsze problemy zaczynają się już przy uruchomieniu. HDMI jest "nie całkiem kompatybilne" ze standardem... Więc działa tylko z niektórymi monitorami.

Ale nawet jak znajdziemy odpowiedni monitor i spróbujemy uruchomić system to przychodzi bardzo niemiłe zaskoczenie. Ten "najwydajniejszy RISC-V" właściwie nie ma wydajności... Samo ruszanie kursorem myszki zużywa 50% czasu procesora. 

Zaskoczeniem może być brak GPU. Nawet RasperryPi Zero ma koprocesor graficzny, a tutaj nie ma nic... Więc CPU gotuje się przy każdym rysowanym pikselu, a do tego dochodzą błędy w samym krzemie: https://rvspace.org/en/Product/VisionFive/Technical_Documents/Errata_Sheet

W sumie wychodzi więc bardzo droga płytka o możliwościach nieco lepszych od Raspberry Zero, ale znacznie słabsza nawet od Raspery Zero 2.

Więcej o "wydajności" tego układu można poczytać tutaj: https://www.hackster.io/news/dual-core-risc-v-linux-at-your-fingertips-hands-on-with-the-starfive-visionfive-v1-8gb-sbc-4af4a0c35492

Ogólnie odradzam zakup. Jestem wielkim entuzjastą RISC-V, niestety jak na razie pojawia się sporo rozwiązań mocno niedopracowanych 😞 Może VisionFive w kolejnych edycjach będzie lepszy, chwilowo to dość drogi przycisk do papieru.

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
  • 2 tygodnie później...

Cześć,

trochę poszukałem i są fajne repozytoria na Github'ie dot. RISC-V:

https://github.com/riscv

A tutaj jest nawet warstwa meta dla Yocto dla płytki  "Sipeed lichee rv-nezha CM C906 risc-v":

https://github.com/riscv/meta-riscv/pull/327

Może w weekend spróbuję zbudować Yocto dla "Sipeed lichee rv-nezha" (jak będzie trochę czasu.

Pozdrawiam

  • Lubię! 1
19 godzin temu, Elvis napisał:

Jak chodzi o RISC-V to ja jestem ostatnio nieco ostrożny w kwestii mikroprocesorów z tym rdzeniem i ich wydajności. Ale sama idea RISC-V jest bardzo ciekawa, szczególnie do nauki. Interesująco wygląda repozytorium: https://github.com/BrunoLevy/learn-fpga/tree/master/FemtoRV

Najmniejszy procesor to chyba wersja "quark": https://github.com/BrunoLevy/learn-fpga/blob/master/FemtoRV/RTL/PROCESSOR/femtorv32_quark.v

W komentarzach można przeczytać, że cały procesor to raptem 200 linii w Verilogu... do nauki idealne rozwiązanie 🙂

Cześć @Elvis

rzeczywiście ciekawe repozytorium 😀

Pozdrawiam

  • Lubię! 1

Cześć,

bawiłem się tą płytką ("Sipeed lichee rv-nezha CM C906 risc-v") w ostatni weekend i działa nawet przyzwoicie (oczywiście nie jest to demon prędkości), ale przesuwanie myszki nie powoduje zużycia procesora na poziomie 50 % (układ Allwiner D1 ma prosty akcelerator do grafiki 2D). Sieć WiFi działa całkiem dobrze na moim zestawie. Dużym mankamentem jest brak przeglądarki WWW nie mogłem żadnej znaleźć w pakietach do użytego distro Debiana (Sipeed). Informacji jak skompilować przeglądarkę WWW dla tej płytki też nie znalazłem. Z tego co widzę to chyba ogólnie dla CPU RISC-V jest mało informacji o tym jak kompilować jakąś przeglądarkę WWW. jeśli ktoś zna jakieś zasoby w sieci na temat kompilacji przeglądarki WWW (dla RISC-V), to byłbym bardzo wdzięczny za taką informację.

Pozdrawiam

  • Lubię! 1
(edytowany)

Cześć,

szukałem dłużej informacji w sieci i  wygląda na to, że na razie dla platformy RISC-V (64-bit) nie ma poprawnie funkcjonującej przeglądarki WWW.

Powodem jest błędne działanie silników Javascript dla tej platformy - patrz np. ten post:

https://bugs.webkit.org/show_bug.cgi?id=224134

Czy ktoś mógłby potwierdzić, że rzeczywiście na razie nie ma dobrze działającej przeglądarki WWW dla RISC-V 64-bit.

Znalazłem jeden wątek, w którym jest mowa o Firefox'ie dla 64-bit RISC-V (ale nie wiem, czy są to wiarygodne informacje):

https://lists.riscv.org/g/software/topic/83352236

Pozdrawiam

Edytowano przez FlyingDutch
update
  • Lubię! 1

Z ciekawości uruchomiłem Firefox-a na VisionFive i moim zdaniem działa poprawnie - strona Forbot-a otwiera się jak powinna 🙂

Niestety wydajność właściwie nie istnieje, więc przeglądanie czegokolwiek nie ma na tej płytce sensu, ale mimo wszystko przeglądarka działa.

Może mam uszkodzony egzemplarz VisionFive, ale jeśli wszystkie płytki działają tak samo wolno to jest to zupełna pomyłka. Jednak jak chodzi o przeglądarki i RISC-V to wydaje się możliwe ich uruchomienie. Może nie działa JIT, jednak w przypadku mojej płytki to chyba najmniejszy problem 😞

  • Lubię! 2
  • 1 miesiąc później...
(edytowany)

Cześć,

znalazłem informację ,że jest do pobrania obraz Ubuntu dla mojej płytki:

https://ubuntu.com/download/risc-v?_ga=2.32307454.153849189.1665239447-475504930.1665239447

https://wiki.ubuntu.com/RISC-V?_ga=2.23460346.153849189.1665239447-475504930.1665239447

Jutro mam zamiar go wypróbować.

Update:

niestety obraz z Ubuntu na tej płytce nie za bardzo chce działać.

Pozdrawiam

Edytowano przez FlyingDutch
  • Lubię! 1

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...