Skocz do zawartości

Zasilanie silnika krokowego z bateriii AAA połączonych szeregowo


dakwather

Pomocna odpowiedź

Nie. Prąd 0.4 A dotyczy pracującego silnika niezależnie od tego, czy stoi w miejscu czy się kręci. A napiecie 12V to takie minimum żeby silnik stał w miejscu, jeśli się kręci driver musi jakos te 0.4A w cewki wepchać, a indukcyjnośc w krokowcu ma spore znaczenie. Stąd koniecznośc zasilanua wyższym napieciem.

Poza tym tak skomplikowanych pytań nie chcę zadawać ale zastanawiam się, czy przy projektowaniu ktoś uwzględnił to, że moment trzymajacy (ten podawany przez sprzedawców) to nie to samo, co moment obrotowy.

Link do komentarza
Share on other sites

To poczytaj dalej, bo widać jeszcze dużo przed Tobą. Prąd 0.8A to maksymalny, nie musi być konieczny bo przecież silniki nie będą się kręciły przez cały czas z pełną prędkością.

Akumulatorki AAA mają pojemność 950mAh, więc ten 1A to pewnie prąd 1C - prawdopodobnie znajdą się i takie, które pozwalają pobierać więcej niż 1C, ale nawet zakładając że to maksimum. Mamy 8 ogniw, po 1A, napięcie 1.2V, czyli jakieś 8x1x1.2 = 9.6W. Przy sprawności 100% i napięciu 12V dostajemy dokładnie 0.8A. Oczywiście przetwornica nie ma 100% sprawności, ale i silniki nie potrzebują 0.8A.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie. 0.8A to nie prąd maksymalny, a nominalny. Zauważ: to nie jest jeżdżące ustrojstwo co jak zgubi krok, to nic wielkiego się nie stanie tylko manipulator, który ma być precyzyjny i przynajmniej w czasie ruchu wszystkie silniki muszą być zasilane (jak w CNC).

Poza tym liczysz 1V a nie 1.2V - tak jak dla lipo liczysz 3.7 a nie 4.2.

No i powtarzam: prąd pobierany nie jest zależny od prędkości, bo to ustala driver. Natomiast napięcie konieczne do uzyskania tego prądu jak najbardziej.

A jakbyś zapomniał: mówimy tu o A4988 a nie jakichś wymyślnych driverach.

 

Edytowano przez ethanak
Link do komentarza
Share on other sites

@ethanak Nie chce mi się kłócić, skoro prąd nie zależy od prędkości to któryś z nas musi się trochę douczyć. Przyjmijmy że ja, bo w końcu tylko 10 lat zajmowałem się projektowaniem urządzeń opartych o silniki krokowe.

Więc wracam do nauki i życzę powodzenia w dalszym przekazywaniu swoich mądrości początkującym.

Link do komentarza
Share on other sites

Widzę, że pojawiła się edycja - jak chodzi o A4988 to nie myl sterownika firmy Allegromicro z gotowym modułem np. do drukarek 3D. To że moduł ma potencjometr zadający stały prąd nie znaczy, że to jedyny sposób używania układu A4988, ani że taki moduł nadaje się do robota czy innego układu zasilanego bateryjnie.

Link do komentarza
Share on other sites

@Elvis ja Cie doskonale rozumiem. Tyle że tu mamy silniki niedopasowane do zastosowania, najtańsze drivery, Arduino i radosne przeświadczenie że da się to zasilić z bateryjki od pilota.

Dlatego zaproponowałem V20 bo ma dużą wydajność prądową, napięcie wystarczające do tego aby tani driver miał z czego brać prąd i ładowarka która kosztuje dwa piwa a jest w stanie naładować akumulator 2Ah w ciągu godziny...

A po edycji: jak myślisz, czy  kolega wątkotwórca zastosował coś innego niż moduł A4988 z Botlandu czy Allegro?

Edytowano przez ethanak
Link do komentarza
Share on other sites

Driver A4988 wcale nie jest najtańszy, może te marne moduły do drukarek są i tandetne, ale sam driver to porządny układ. W moich starych urządzeniach za driver miałem ULN2065 + tranzystor mocy i to potrafiło z 8 akumulatorów NiCd (<950mAh) pracować przez 24h - przy niskiej częstotliwości wykonywania kroków. Więc ciężko mi uwierzyć, że się nie da, bo jak napisałem, to działało i o ile wiem nadal działa całkiem dobrze.

Edytowano przez Elvis
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.