Skocz do zawartości

Dzielnik napięcia dla urządzenia pracującego w 5V do Analog Read działającym do 3.3V


arek1996

Pomocna odpowiedź

Witam, 

Jestem dość zielony jeśli chodzi o dobieranie rezystorów do dzielnika napięcia, a potrzebuje z urządzenia pracującego do 5V zmniejszyć proporcjonalnie napięcie do 3.3V. Zakładam że to będzie się proporcjonalnie rozkładać jeśli zrobię to w ten sposób? Czy trzeba użyć może jakiegoś konwertera stanów poziomów logicznych?

I jakie rezystory dobrać żeby napięcie spadło do 3.3V?

Link do komentarza
Share on other sites

26 minut temu, arek1996 napisał:

Zakładam że to będzie się proporcjonalnie rozkładać jeśli zrobię to w ten sposób

Powinno

26 minut temu, arek1996 napisał:

I jakie rezystory dobrać żeby napięcie spadło do 3.3V?

A czym mierzysz to 3.3V i jakie jest źródło napięcia 5V?  Bo dokładnie to raczej rezystorów nie dobierzesz. Albo jakiś precyzyjny potencjometr (np. 47k, ale to zależy od obu czynnikþów), albo po prostu rezystory 22k i 33k i skalibrować pomiar (napięcie będzie niższe, ok 3V).

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Musisz znać maksymalne mierzone napięcie oraz wydajność prądową mierzonego źródła. 

Jeśli mierzone napięcie ma dużą rezystancje wewnętrzną to należy zastosować wtórnik - najlepiej na wzmacniaczu operacyjnym gdyż RW wejścia analogowego jest na poziomie 100k co może mieć wpływ na pomiar 

 

Edytowano przez _LM_
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
19 godzin temu, ethanak napisał:

Powinno

A czym mierzysz to 3.3V i jakie jest źródło napięcia 5V?  Bo dokładnie to raczej rezystorów nie dobierzesz. Albo jakiś precyzyjny potencjometr (np. 47k, ale to zależy od obu czynnikþów), albo po prostu rezystory 22k i 33k i skalibrować pomiar (napięcie będzie niższe, ok 3V).

Mam taki czujniczek:
https://botland.com.pl/czujniki-gazow/3029-czujnik-tlenku-wegla-i-latwopalnych-gazow-mq-9-polprzewodnikowy-modul-niebieski-5904422359287.html
Podłączony pod ESP32, który na ADC ma z przedziału 0-3.3V na 12 bitach. 
Czujnik wymaga 5V które dostarczam z VIN z ESP, który jest podpięty pod zasilacz 5V/2A przez mikro USB.


Na dokładnych danych mi nie zależy chciałbym, wystarczą dane "mniej więcej" dokładne. Po prostu chciałbym wiedzieć jeśli wzrośnie zdecydowanie bardziej niż zwykle i nie chciałbym uszkodzić ESP32


image.thumb.png.983cac035ee4b7469bd06c62b3defc74.png

Edytowano przez arek1996
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

7 godzin temu, ethanak napisał:

No to tak jak pisałem - 22k do czujnika i 33k do gnd. ESP32 niespecjalnie dobrze mierzy napięcia powyżej 3V, użyteczny zakres to od 0.4 do 2.9 V mniej więcej.

a dałoby się rezystory dobrać z tych? "10Ω、22Ω、 47Ω、100Ω、150Ω、200Ω、220Ω、270Ω、330Ω, 470Ω、510Ω、680Ω、1KΩ、2KΩ、2.2KΩ、3.3KΩ、4.7KΩ、5.1KΩ、6.8KΩ, 10KΩ、20KΩ、47KΩ、51KΩ、68KΩ、100KΩ、220KΩ、300KΩ、470KΩ、680KΩ、1MΩ" ?

Link do komentarza
Share on other sites

Jakie straty znowu? Co się tam ma tracić? Im mniejsza rezystancja tym większy prąd. Nie wiem co tam siedzi na wyjściu czujnika, ale obciążanie wyjścia małymi rezystancjami to niezbyt dobry pomysł.

Z drugiej strony zbyt duża rezystancja spowoduje, że rezystancja wewnętrzna adc będzie miała zbyt duży wpływ na wynik pomiaru.

Stąd taki rząd wielkości.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
24 minuty temu, ethanak napisał:

Jakie straty znowu? Co się tam ma tracić? Im mniejsza rezystancja tym większy prąd. Nie wiem co tam siedzi na wyjściu czujnika, ale obciążanie wyjścia małymi rezystancjami to niezbyt dobry pomysł.

Z drugiej strony zbyt duża rezystancja spowoduje, że rezystancja wewnętrzna adc będzie miała zbyt duży wpływ na wynik pomiaru.

Stąd taki rząd wielkości.

Pewnie się mylę ale jak czujnik jest przystosowany do 5V pod Arduino to nie trzeba ograniczać prądu dodatkowo do ESP32 tak?

ESP32 ma mniejsze tolerancje? Czy chodzi po prostu o dmuchanie na zimne?

Edytowano przez arek1996
Link do komentarza
Share on other sites

6 minut temu, ethanak napisał:

A jaką rezystancję wewnętrzną ma przetwornik Arduino?

Na razie przypomnij sobie prawo Ohma i przyswój pojęcie rezystancji wewnętrznej. A jak nie chcesz - po prostu przyjmij że ten typ tak ma 🙂

Myślałem że prawo Ohma znam ale po tym co napisałeś chyba jednak nie do końca rozumiem. 🙂 W każdym razie dzięki sprawdzę to na tych rezystorach co mówiłeś.

Link do komentarza
Share on other sites

Botland zrobił tak kiepską dokumentację do tego czujnika że nic z tego nie wynika. Bo jak dla mnie, napisanie że mogę go sobie podłączyć do ADC to jak nic powiedzieć. Szukam czy ta płyteczka daje jakieś napięcie zależne od mierzonych parametrów? Czy co to daje na wyjściu? Chomiki na sekundę czy karampuki na metr sześcienny 😛

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.