Skocz do zawartości

Moduł Bluetooth Low Energy, zarządzanie zużyciem prądu.

Franckway

Pomocna odpowiedź

Buduje własny projekt i mam problem, ponieważ pracuję z modułem BLE i z dokumentacji "wartości maksymalne prądu pobieranego z baterii podczas nadawania też zostały ograniczone do ok. 15 mA". Co to właściwie oznacza? Chciałbym określić jakiej baterii potrzebuje w przypadku kiedy jedno z dwóch modułów BLE wysyła ping zgłoszenia do drugiego modułu co np. 5 sekund.

@Franckway witam na forum 🙂 Na pewno będzie łatwiej pomóc, jeśli powiesz nam jaki to konkretnie moduł. Analizując tylko ten fragment ciężko powiedzieć coś więcej oprócz tego, że podczas nadawania układ będzie zużywał około 15 mA.

Nadawanie, to nadawanie. BLE robi to sprawnie, szybko wstaje robi swoje i idzie spać. 15 mA to nadawanie przy jakiejś mocy (np. 2,5 mW = 4 dBm, standardowa klasa mocy 2 BT). Większość tych 5 sekund "nic" nie robi (zakładając, że jak coś robi, to wysyła pojedynczą ramkę np.) i pobiera uA. Ten wysyłający będzie mało pobierał średnio, ale ten co nasłuchuje, musi to robić cały czas, więc te mA będzie ciągnął. Choć nie wiem co to za moduł, choć to samo zdanie tutaj. Datasheet, sekcja charakterystyka elektryczna i tam musi być jak z poborami. Generalni bym powiedział, że do nadajnika BLE mała bateria wystarczy, np. CR2032 czy mały akumulatorek LiPo 25x25 200 coś mAh, albo mniejszy - kwestia czasu pracy.

Edytowano przez matsobdev

Dnia 1.11.2022 o 14:15, Franckway napisał:

Buduje własny projekt i mam problem, ponieważ pracuję z modułem BLE i z dokumentacji

Szkoda, że nie podałeś konkretnie jakiego modułu używasz.

Dnia 2.11.2022 o 12:35, matsobdev napisał:

Generalni bym powiedział, że do nadajnika BLE mała bateria wystarczy, np. CR2032 czy mały akumulatorek LiPo 25x25 200 coś mAh, albo mniejszy - kwestia czasu pracy.

Niestety to nie jest takie proste. Bateria CR2032 nie przeżyje długo regularnego obciążania ją 15mA nawet jeśli miałoby to być raz na 5s. Takie baterie są przystosowane do prądów które są ułamkiem mA. Należy dobrać odpowiedni kondensator: https://www.ti.com/lit/wp/swra349/swra349.pdf 

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay