Skocz do zawartości

Problem z fotorezystorem


szakalikus

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich użytkowników. Planuje zrobić prostego światłoluba takiego jak tutaj : https://www.forbot.pl/forum/upload_img/obrazki/IMG_4b4e18937e88e5109.jpg .

Przed zabraniem sie do realizowania schematu na próbę podłączyłem sobie fotorezystor z czterema diodami przy napięciu 9v z bateryjki i wszystko dzialało jak należy. Diody ledwo sie paliły w ciemnym pokoju, przy oświetleniu lampką zwiększały moc świecenia. Niestety gdy podłączam w ten sposób silnik nie pracuje on niezależnie od oświetlenia. Jest to malutki silniczek jakby od szczotki do zębów 1,5v-4,5v. Po zmierzeniu miernikiem całe napięcie 3v( bo takim zasilam ) zostaje na fotorezystorze. Czy kupiłem fotorezystor o zbyt duzej oporności? czy moze silnik stawia za mały opór? Jak rozwiązać ten problem? Czy moze po podłaczeniu w ten układ : https://www.forbot.pl/forum/upload_img/obrazki/IMG_4b4e18937e88e5109.jpg wszystko będzie dobrze? nie znam do konca działania L293D chociaz czytam o nim juz od kilku dni. Proszę o pomoc. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Ten układ nie jest przystosowany do fotorezystorów. Powinieneś wykorzystać fototranzystor, i nawet nie jestem przekonany co do poprawności podłączenia go na tamtym schemacie.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Nie spodziewaj się, że silnik połączony szeregowo z fotorezystorem ruszy, nawet gdyby ruszył to po chwili spali się fotorezystor, który nie jest przeznaczony do przepływu prądu na tyle dużego aby ruszyć silnik. Musiałbyś mieć silnik bardzo dobrej jakości aby ruszył przy bardzo małym prądzie i niskim napięciu.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dobra, mam już fotoTranzystor. Sytuacja jest bardzo podobna jak przy fotorezystorze. Gdy podłączam do zasilania 2,5v diodę przez fotoTranzystor świeci ona baaardzo słabo i przy zwiększaniu natężenia światła rośnie jasność świecenia diody i spada napięcie na fototranzystorze. Jednak gdy diodę zamienię na silnik całe napięcie zostaje na fototranzystorze niezaleznie od ilości światła padającego na niego. jak to rozegrać abym mogł na płytce prototypowej sterować prędkością silnika ilością światła padającego na fototranzystor?

Link do komentarza
Share on other sites

Przeczytaj jeszcze raz mój poprzedni post. Dioda to nie to samo co silnik. Dioda zaświeci się przy prądzie poniżej 1mA, rzadko który silnik ruszy przy prądzie poniżej 10mA i napięciu poniżej 1V.

Link do komentarza
Share on other sites

Piszesz o rezystorze a ja tranzystorze wiec co mi da przeczytanie tego posta? W każdym razie układ nie zadziala przy takim połączeniu(z tego co zrozumialem) ale jezeli ten sam silnik i ten sam fototranzystor zlutuje w taki układ jak podsyłałem link wczesniej to silnik się zakręci? L293D da na silnik prąd z zasilania nie z wejscia enable ?

Link do komentarza
Share on other sites

No widzisz, twoja wiedza i pojęcie o zasadach fizyki są znikome, dlatego nie rozumiesz sedna. Tak jak przez fototranzystor tak i przez fotorezystor płyną prądy na tyle małe, że nawet w pełnym słońcu, prąd płynący przez te elementy nie jest w stanie zasilić silnika. A nawet gdyby był w stanie to doprowadziłoby to do spalenia fotoelementu. Silnik w takim układzie dopóki nie ruszy jest rezystorem o bardzo małej rezystancji, prawie tak jakbyś zrobił zwarcie.

Tego typu układy robi się z elementem wzmacniającym prąd, czyli np. ze zwykłym tranzystorem. Na bazę takiego tranzystora podłącza się szeregowo połączony fotoelement i rezystor/potencjometr. Silnik podłącza się kolektora, drugi biegun do plusa bądź minusa zasilania w zależności od typu tranzystora (NPN/PNP) to samo z emiterem tranzystora.

W każdym razie układ nie zadziala przy takim połączeniu(z tego co zrozumialem) ale jezeli ten sam silnik i ten sam fototranzystor zlutuje w taki układ jak podsyłałem link wczesniej to silnik się zakręci? L293D da na silnik prąd z zasilania nie z wejscia enable ?

Tak, zadziała z tym, że rezystor połączony szeregowo z fototranzystorem powinien mieć wartość 100k, a nie 4,7k-10k jak na tym schemacie. Oczywiście może działać ale całość może mieć bardzo małą czułość na światło. Im większa wartość tego rezystora to czułość będzie rosła.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Wszystko jasne. Dziękuje bardzo za pomoc. Zaraz postaram się to wszystko przenieść na płytkę prototypową i przedstawić do sprawdzenia 🙂. Moja znajomość tematu ogarnicza się do lekcji fizyki z liceum i wykładów z elektrotechniki na politechnice białostockiej. Przede wszystkim połączenia szeregowe, równoległe, oporniki, kondensatory wszystko w suchej teorii. Postanowiłem się tym zainteresować w praktyce. Dopóki bawiłem się diodami wszystko było jasne. Brnąc dalej w temat pojawiają się schody. W każdym razie czytam czytam czytam i mam nadzieje za jakiś czas płynniej obchodzić się z tematem robotyki i elektroniki.

[ Dodano: 08 Lip 10 07:57 ]

Proszę uprzejmie o sprawdzenie układu zgodnie z:

https://www.forbot.pl/forum/upload_img/obrazki/IMG_4b4e18937e88e5109.jpg

Proszę szczególnie zwrócić uwagę na 13 e i f czy prawidłowo jest to odprowadzone do L293D oraz czy wszystkie kabelki idące na sam dół ( do minusa ) mogą iść tak bezpośrednio, bo na układzie jeden łączy się z drugim, ale wydaje mi się ze to to samo. w linijce 10 będzie plus w linijce 51 minus.

ps. na różowo zaznaczyłem gdzie wpiąłem opornik bo od góry wydaje się jakby szedł on dalej, lecz to po prostu zła perspektywa.

z góry dziękuje i pozdrawiam wszystkich użytkowników

Link do komentarza
Share on other sites

hmm specjalnie użyłem różnych kolorów kabelków żeby łatwiej było pokazać na forum 😋

[ Dodano: 09 Lip 10 01:31 ]

Proszę bardzo narysowałem schemat w paint. Cyferki numerki linijek na płytce jakby ktoś chciał porównać, druga strona symetrycznie więc nie rysowałem.

Pytanie zwracające uwagę czy ta cześć ze schematu jest jednoznaczna z tą częscią którą zrobiłem:

Link do komentarza
Share on other sites

Wyglada na to, że wszystko ok, możesz podłączyć zasilanie i przetestować układ. Masz na pewno dobrze podłączone fototranzystory? Bo one są 'spolaryzowane', w sensie nie można ich podłączyć obojętnie. A w tym układzie te połączenia mas są równoważne.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

dłuższa noga wbita w plus, tak jak w dioda, ścięciem na górze do minusa- chyba dobrze?🙂

[ Dodano: 09 Lip 10 12:20 ]

Metodą prób i błędów doszedłem, ze jednak odwrotnie niż w diodzie hihihi wszystko dziala. Dziękuje serdecznie wszystkim którzy pomogli.

Link do komentarza
Share on other sites

Twoje fototranzystory są z bańką, która praktycznie nie przepuszcza światła widzialnego, tylko prawie samą podczerwień. Do wszelkiego rodzaju światłolubów trzeba brać z bańką przeźroczystą.

Link do komentarza
Share on other sites

wszystko działa jak należy. Reaguje na lampkę biurkową i za nią "idzie". W cudzysłowiu gdyż tylko w teori, jak jest podniesiony kręci odpowiednimi silniczkami. Gdy się go natomiast postawi silniki nie wyrabiają i stoi w miejscu. Kontrukcja jest za ciężka : ( musze cos wymyślić 🙂 może jakieś sugestie? a moze to wina tego że stoi praktycznie na łyżwach i ma małą przyczepność?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.