Skocz do zawartości

Modyfikacja biurka Trotten - elektryczne podnoszenie


PanNiedzwiedz

Pomocna odpowiedź

W ofercie Botlandu są silniczki tego rodzaju o innej prędkości obrotowej. W drugim poście w linku wskazanym przez Trekera jest film, gdzie wykorzystano z wyglądu podobny silniczek. Co więcej na filmie widać dwa takie silniczki. Czyżby jeden był za słaby i pracują dwa jednocześnie? W drugim linku ze wspomnianego postu jest wykorzystany silnik z przekładnią z wkrętarki. W tym przypadku widać to o czym pisałem, silniczek z przekładnią trochę się nie mieści pod dolną płaszczyzną blatu biurka. W dodatku tradycyjna przekładnia na kołach zębatych jest głośniejsza w pracy w porównaniu do przekładni ślimakowej.

Trzeba też uwzględnić obciążenie biurka mogącymi znaleźć się na jego blacie przedmiotami, książki, laptop, monitor, lampa biurkowa, itp.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli Arduino jest już angażowane, to fajnie byłoby zrobić kontrolę z poziomu PC. Dla Windowsa skrypt w PowerShellu do obsługi seriala uruchamiany kombinacją klawiszy. Do opuszczania, podnoszenia, jakaś pamięć wysokości - np. jakiś magnes na wał, czujnik halla i wiadomo ile obrotów, albo potencjometr z dźwignią. Znajomemu pokażesz i szczęka mu opadnie. A Ty powiesz, że wszystko sam zrobiłeś, nikt Ci nie pomagał 😄

Edytowano przez matsobdev
Link do komentarza
Share on other sites

W sumie jeśli kąt jest niewielki, a się nie zmieści zespół z wkrętarki, to można też użyć kombinacji imbus sześciokątny z kulką i nasadka sześciokątna, żeby odsunąć równolegle (czy też pod innym kątem złamać) osie napędu i odbiornika. Choć to takie eleganckie rozwiązanie, w biurkach po prostu odchylone lekko (luzy) też działało.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Cześć,

Odkopuję wątek bo mogę stwierdzić, że projekt udało mi się zamknąć i to z jakimś tam sukcesem.

Projekt oparłem o to rozwiązanie: https://github.com/flosommerfeld/ESP8266-IKEA-Skarsta-Trotten-Web-Dashboard/tree/main
(Sterownik silnika z tego projektu można taniej kupić w Polsce)

Wykorzystałem ten sam silnik, sterownik do silnika, sensor odległości i łącznik wału silnika z wałem do podnoszenia biurka. Wał to po prostu 6kątny klucz szóstka przecięty przed zgięciem na krótszą część. 
ESP8266 kontrolujący działanie układu zastąpiłem Arduino uno. Obudowy nie drukowałem na drukarce ale kupiłem gotową i dostosowałem wycinając potrzebne otwory. Sterowanie ruchem biurka nie dzieje się online jak w linkowanym projekcie ale za pomocą 3-pozycyjnego przełącznika (góra, stop, dół). Przy pisaniu kodu do Arduino bardzo przydatne były biblioteki do sterownika i sensora odległości. Zapewniły wydajniejszą pracę.

Przesyłam zdjęcia i nagranie rozwiązania i linki do dodatkowo kupionych elementów.
[film]https://filmy.elektroda.pl/54_1700947759.mp4[/film]
3539694900_1700945837_thumb.jpg  6646984200_1700945837_thumb.jpg  1925473200_1700945837_thumb.jpg 

https://botland.com.pl/zasilacze-dogniazdkowe/1445-zasilacz-impulsowy-redox-12v-5a-wtyk-dc-55-25mm-5903754000034.html - Zasilacz impulsowy Redox 12V/5A - wtyk DC 5,5/2,5mm
https://botland.com.pl/szybkozlacza/1804-gniazdo-dc-55x21mm-z-szybkozlaczem-5904422373238.html - Gniazdo DC 5,5x2,1mm z szybkozłączem
https://botland.com.pl/obudowy/9125-obudowa-plastikowa-kradex-z125-abs-190x90x51mm-czarna-5905275015160.html - Obudowa plastikowa Kradex Z125 ABS - 190x90x51mm czarna


Moje podsumowanie jest takie, że rozwiązanie nie jest ani tańsze niż gotowe rozwiązania, ani szybsze w podnoszeniu, za to dało mi sporo frajdy w budowie.
Gdybyście mieli jakieś pytania albo chcieli jakieś dodatkowe schematy/kod do Arduino itd. to dajcie znać, chętnie się podzielę.


Pozdrawiam,
Mateusz

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Hej! Czy ktoś próbował połączyć 2 biurka Trotten w literę L ? Tam są dziurki w drugą stronę też i myślałam, ze to jest do zrobienia biurka narożnego, ale chyba rozstaw nie pasuje.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.