Skocz do zawartości

Elektronika dla dzieci


JoShiMa

Pomocna odpowiedź

Elektroniki trochę liznęłam na studiach. Potrzebna była w laboratorium. Potem nie było czasu ciągnąć tego tematu, choć zawsze mnie interesowała. Teraz mam dzieci w wieku, w którym nadają się już do tego, żeby je wprowadzać w świat techniki. Sama przy okazji muszę sobie to i owo przypomnieć i wiele się nauczyć, bo w czasie gdy nie zajmowałam się elektroniką, technika poszła do przodu (na szczęście dostępność sprzętu też). 

Zastanawiam się, czy są tu inni rodzice próbujący zaszczepić bakcyla młodzieży (o pułapce na Mikołaja czytałam). Może moglibyśmy się wymienić pomysłami albo inspiracjami. 

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

@JoShiMa z moich obserwacji wynika, że rodzicie są i korzystają z kursów, ale sporadycznie udzielają się na forum - chyba brak czasu na takie aktywności 😉

W jakim wieku są Twoje dzieci? Ogólnie przyjęło się teraz, że takim "standardem" w nauce dla dzieci jest micro:bit - głównie służy do nauki programowania, ale przy okazji można omówić też podstawy elektroniki. Jest kilka poziomów zawiłości, na jakie można wykorzystywać tę płytkę, więc można dobrać coś do wieku. Polecam w ramach lektury:

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Córka, która rokuje (jest zainteresowana i ma zdolności do przedmiotów ścisłych) ma 10 lat. NA razie z upodobaniem bawi się największym zestawem "Sekrety elektroniki". Ma za sobą tez pierwsze lutowania (jakaś gotowa gra zręcznościowa do polutowania wg instrukcji)

Edytowano przez JoShiMa
Link do komentarza
Share on other sites

@JoShiMa jeśli ma 10 lat i planujesz, pokazać jej programowanie to micro:bit będzie odpowiedni na teraz - można zacząć od języka bloczkowego, a pierwsze efekty to dosłownie kwestia minut od wyjęcia z pudełka. Możesz też zorientować się jaki sprzęt zakupiła szkoła Twojej córki, bo do września tego roku szkoła miała obowiązek zakupić sprzęt do nauki programowania (wynika to z tego programu) - dotyczy to publicznych szkół podstawowych. Sprawdź, bo może dzięki temu będziesz wiedziała, czy warto iść w stronę Arduino, czy micro:bit skoro później i tak płytki te pojawią się na szkolnych zajęciach.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dnia 25.11.2022 o 09:14, Treker napisał:

...jeśli ma 10 lat i planujesz, pokazać jej programowanie to micro:bit będzie odpowiedni na teraz 

Córka programuje w Scratchu całkiem nieźle to i w micro.bit sobie poradzi. Jrst w edukacji domowej więc nie mam za bardzo mamy szansę skorzystania z oferty szkoły. 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

5 godzin temu, JoShiMa napisał:

Córka programuje w Scratchu całkiem nieźle to i w micro.bit sobie poradzi. Jrst w edukacji domowej więc nie mam za bardzo mamy szansę skorzystania z oferty szkoły. 

No to może Piper Make wystarczy Raspberry Pi Pico: 

 

Zresztą polecam Raspberry Pi Pico do nauki Pythona. Tu darmowa książka https://hackspace.raspberrypi.com/books/micropython-pico . Mojemu synowi (też ma 10 lat) nie za bardzo chce się pisać, tak do bloczkowego programowania się przyzwyczaił. Jednak jak jest motywacja... Jakie było zdziwienie Pani od techniki, gdy kazała zrobić światła drogowe, a on przyniósł:

IMG_20221024_234800.thumb.jpg.0626824c282baf1db3983b01edb3820d.jpg

 

 

 

 

 

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

16 godzin temu, JoShiMa napisał:

Jrst w edukacji domowej więc nie mam za bardzo mamy szansę skorzystania z oferty szkoły. 

W takim razie na pewno warto przyjrzeć się mirco:bitowi - w innych krajach jest on główną podstawą do nauki programowania i elektroniki dla dzieci w wieku szkolny. W sieci jest masa materiałów, więc na pewno uda się zorganizować ciekawego zajęcia 🙂 Przy m:b dużą zaletą jest to, że przynajmniej na początku nie trzeba podłączać nic dodatkowego do płytki - unika się więc ewentualnych problemów z samą elektroniką, wiadomo, że można się skupić na programowaniu, a dopiero później dodaje się do tego dodatkową elektronikę.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.