KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Laboratoria Przyszłości: miliard na wyposażenie polskich szkół

Laboratoria Przyszłości: miliard na wyposażenie polskich szkół

Laboratoria Przyszłości to nowy program, dzięki któremu do polskich szkół trafi miliard złotych! Każda szkoła podstawowa będzie musiała kupić m.in. drukarkę 3D i zestawy z mikrokontrolerami.

Nabór do Laboratoriów Przyszłości trwa do 15.11, a każda chętna szkoła dostanie na zakup sprzętu dziesiątki tysięcy złotych (bez żadnego wkładu ze strony szkoły). Warto skorzystać!

Laboratoria przyszłości - cel projektu?

Laboratoria Przyszłości to projekt Ministerstwa Edukacji, który ma przyczynić się do budowania wśród polskich uczniów kompetencji przyszłości. Dzięki rekordowym funduszom każda z 15 tysięcy polskich szkół będzie mogła (i musiała) wyposażyć się m.in. w drukarkę 3D oraz zestawy do nauki programowania mikrokontrolerów - do każdej szkoły trafią więc np. zestawy z Arduino lub micro:bit.

Laboratoria Przyszłości - dla kogo?

Laboratoria Przyszłości to program skierowany do wszystkich szkół podstawowych. Nie ma żadnych limitów, konkursu projektów, ścisłych kryteriów - każda szkoła, która zgłosi się do tego projektu otrzyma minimum 30 tys. zł na zakupy. Im większa szkoła, tym większy budżet otrzyma: przykładowo, szkoły posiadające od 201 do 234 uczniów otrzymają po 70 tys. złotych, większe szkoły otrzymają jeszcze większe środki.

Laboratoria Przyszłości - katalog (co można kupić)?

W ramach projektu przygotowano tzw. katalog wyposażenia dla Laboratoriów Przyszłości. Jest to lista 175 elementów wyposażenia, na które można wydać pozyskane środki. Co ważne, lista została podzielona na 2 kategorie - wyposażenie podstawowe oraz dodatkowe.

Wyposażenie podstawowe to sprzęt, który musi znaleźć się na wyposażeniu każdej polskiej szkoły podstawowej do 1 września 2022 roku. Na obowiązkowej liście znajdują się:

  • Mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami (oczywiście najlepiej więcej niż 1)
  • Lutownica/stacja lutownicza
  • Drukarka 3D z akcesoriami
  • oraz sprzęty audio-wideo, które pozwolą na utrwalanie projektów (kamera cyfrowa, aparat, statyw, mikroporty, oświetlenie do nagrań, mikrofony kierunkowe oraz gimbal).

Oprócz tego na liście znajduje się masa dodatkowego sprzętu, który można zakupić z budżetu, który pozostanie po zakupie obowiązkowego wyposażenia. Na tej dłuższej liście znajdują się przeróżne elementy od stołów warsztatowych i wiertarek, przez roboty edukacyjne, aż po maszyny do szycia.

Mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami - co kupić?

Szkoła musi wyposażyć się w takie zestawy (najlepiej kilka). Nauka programowania mikrokontrolerów wymaga jednak zakupu odpowiedniego sprzętu - zakup nieodpowiednich mikrokontrolerów może być tragiczny w skutkach (dla uczniów, jak i dla nauczycieli). Warto więc postawić na nowoczesne i sprawdzone rozwiązania, które są już popularne (jak np. Arduino) - wytyczne co do tego zakupu są dość ogólne, dzięki czemu każdy będzie mógł wybrać coś dla siebie.

Wymagania spełniają np. te zestawy do kursów Arduino. Każdy z nich zawiera mikrokontroler na płytce Arduino UNO, płytki stykowe oraz zestawy przewodów i inne akcesoria. Co więcej, każdy z tych zestawów pozwala na wykonanie ćwiczeń z polskich kursów Arduino, dzięki którym każdy będzie mógł opanować mikrokontrolery - jeden taki zestaw można wykorzystać wielokrotnie, a jednocześnie mogą przy nim pracować 2 osoby.

Mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości pozwoli na naukę elektroniki i programowania w praktyce!

Mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości pozwoli na naukę elektroniki i programowania w praktyce!

Lutownica / Stacja lutownicza z gorącym powietrzem - co kupić?

Każda szkoła będzie musiała również posiadać lutownicę - tutaj można wybrać samodzielną lutownicę lub całą stację lutowniczą. Oprócz samego urządzenia można (w ramach dodatkowego wyposażenia) zakupić niezbędny osprzęt oraz pomoce projektowe (np. zestawy do nauki lutowania).

Drukarka 3D z akcesoriami - co kupić?

Z każdym rokiem druk przestrzenny staje się coraz popularniejszy. Niedługo dosłownie każdy polski uczeń będzie mógł poznać tę technologię w praktyce. Każda szkoła musi posiadać również drukarkę 3D o polu roboczym minimum 15x15x15 cm, w której boki powinny być zabudowane.

Ogrom urządzeń sprawia, że szkoły na pewno znajdą coś dla siebie. Do wymagań Ministerstwa Edukacji wpisują się np. drukarki Zortrax M200 Plus, ale oczywiście to nie jedyne urządzenia, które można kupić.

Dzięki laboratoriom Przyszłości drukarki 3D trafią do wszystkich polskich szkół podstawowych!

Dzięki laboratoriom Przyszłości drukarki 3D trafią do wszystkich polskich szkół podstawowych!

Laboratoria Przyszłości - jak się zgłaszać?

Szkołę do programu zgłasza dyrekcja (lub inny organ prowadzący). Dokładne informacje i sposób zgłoszenia został opisany na stronie projektu. Sposób podziału środków i wybór sprzętu leży również po stronie szkoły, dyrekcji i nauczycieli. Każda szkoła ma więc okazje całkowicie za damo wyposażyć się w sprzęt dopasowany do swoich potrzeb. Organy prowadzące szkołę nie muszą wydawać na sprzęt absolutnie żadnych swoich środków - 100% zakupów pokrywa Ministerstwo Edukacji.

Dyrektorze, nauczycielu - nie wiesz co wybrać? Pomożemy!

Zdajemy sobie sprawę, że zakup drukarek 3D, mikrokontrolerów i lutownic może być wyzwaniem dla wielu osób decyzyjnych. Jako FORBOT od wielu lat zajmujemy się tworzeniem materiałów edukacyjnych i popularyzacją nauki elektroniki i mikrokontrolerów. Nasze kursy to najpopularniejsze materiały tego typu, z których korzystają tysiące uczniów i hobbystów - wiemy, które sprzęty sprawdzą się w szkole!

Jesteś uczniem szkoły podstawowej?

Uczniowie szkół podstawowych nie mogą samodzielnie wnioskować o środki, ale mogą (i powinni) upewnić się, że ich nauczyciele wiedzą o Laboratoriach Przyszłości! W końcu to świetna okazja do tego, aby w Waszych szkołach znalazły się nowoczesne pomoce edukacyjne, z których sami będziecie chętnie korzystać. Udostępnijcie ten artykuł swoim nauczycielom!

Dlaczego warto uczyć się elektroniki?
Dlaczego warto uczyć się elektroniki?

Elektronika otacza nas na każdym kroku. Dzięki nowym technologiom i ułatwionemu dostępowi do informacji coraz więcej osób interesuje się... Czytaj dalej »

edukacja, nauka, polska, szkola

Trwa ładowanie komentarzy...