Skocz do zawartości

Zestaw uruchomieniowy FPGA na układzie GW1N-LV1LQ144C6/I5 (obudowa LQFP144) firmy "Gowin Semiconductor"


FlyingDutch

Pomocna odpowiedź

Przed chwilą, Elvis napisał:

Tak z ciekawości - do czego używasz układu który ma 1k LE?

Cześć @Elvis,

przeważnie do jakichś prostych projektów pomocniczych, np. dla innych większych układów FPGA (np. generatory sygnałów testowych). Myślałem  też o mniej zamożnych użytkownikach, żeby był to pierwszy zestaw FPGA do nauki języków HDL.

Planuję też zaprojektować podobny zestaw na układzie:

https://www.mouser.pl/ProductDetail/GOWIN-Semiconductor/GW1N-LV4LQ144C6-I5?qs=wnTfsH77Xs4rNMY%2Fd3rj1g%3D%3D

, który ma 4K LUT (jak widać cena jest dużo wyższa).

Ten opisany układ prototypowy to był test, czy taki zestaw zadziała prawidłowo (i zadziałał), teraz mogę zaprojektować kilka zestawów FPGA na układach firmy Gowin.

Pozdrawiam

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)
Przed chwilą, Elvis napisał:

Zapytałem o 1k LE, bo lattice ma bardzo fajny zestaw ewaluacyjny, ale na tak małym układzie niestety niewiele można zdziałać 😞

@Elvis,

zestaw FPGA "Elbert V.2" miał  zbliżoną liczbę zasobów logicznych, a bardzo fajnie się na nim uczyło podstaw VHDL'a ,czy Verilog'u 😃

Planuję też jakiś zestaw z FPGA w obudowie BGA256 i 20K LUT, ale na razie uczę się jak zaprojektować wielowarstwową płytkę PCB pod taki układ (szkoda, że nie posiadam dostepu do "Altium Designer", bo ten software ma mnóstwo ułatwień do projektowania płytek PCB w obudowach BGA)

Pozdrawiam

Edytowano przez FlyingDutch
update
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

3 minuty temu, FlyingDutch napisał:

zestaw FPGA "Elbert V.2" miał bardzo zbliżoną liczbę zasobów logicznych, a bardzo fajnie się na nim uczyło podstaw VHDL'a ,czy Verolog'u 😃

Masz oczywiście rację, chodziło mi tylko o to, że postawienie minimalnego, dającego się używać procesora wymaga trochę więcej i tutaj chociaż 4k wydaje mi się minimum. Do opanowania podstaw i migania diodą 1k to aż za dużo.

A przy okazji nauki, jak wygląda kwestia symulatora dla układów gowin?

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Przed chwilą, Elvis napisał:

A przy okazji nauki, jak wygląda kwestia symulatora dla układów gowin?

z tego, co czytałem, to chyba coś w tej kwestii zmieniło się na lepsze (nowe biblioteki Verilog do symulacji), ale nie miałem jeszcze czasu potestować.

Pozdrawiam

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Cześć,

mały update: pod OS Windows10 układ FPGA bez problemów "programuje" się w trybie pamieci SRAM, natomiast są blędy, gdy próbujemy programować w trybie "Embedded Flash". Sprawdziłem na chińskiej płytce"Tang Nano 4K" (ta sama rodzina FPGA) i także nie mogę jej zaprogramować w trybie "Flash" (Windows)

Pod OS Linux mój zaprojektowany zestaw FPGA programuje się bez błędów także w trybie "Embedded Flash" - patrz zrzut ekranu:

FPGA_Prog_linux.thumb.png.5f402437ebf2898dbb271d6255a092fe.png

Wynika z tego, że jest jakiś błąd w programie "Gowin Programmer" dla OS Windows.

Update:

dzisiaj za pomocą prostego programu do migania diodami LED sprawdziłem działanie większości  pinów I/O z układu FPGA (w czterech bankach) i wygląda na to, że działają poprawnie.

Test_LED.thumb.jpg.59977365adda3420f26699de62fb1527.jpg

Pozdrawiam

Edytowano przez FlyingDutch
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Cześć,

 teraz projektuję płytkę PCB z tym samym układem scalonym FPGA firmy Gowin. Płytka ma sporo dodatkowych układów scalonych i wyszła dość skomplikowana - patrz zrzut ekranu:

PCB_Gowin1_Small.thumb.jpg.0b4b10abf4b0043864102dddb6f43889.jpg

Pozdrawiam

Edytowano przez FlyingDutch
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Cześć,

dodałem jeszcze kilka rzeczy i niestety musiałem przejść na sześć warstw - patrz zrzut ekranu z EasyEDA:

PCB_Gowin1N_FPGA.thumb.jpg.b2733ec3f80d474781ecc6718f047ede.jpg

Przy zamówieniu 5-ciu sztuk w JLCPCB wychodzi po 85 PLN za płytkę.

Pozdrawiam

Edytowano przez FlyingDutch
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, FlyingDutch napisał:

Przy zamówieniu 5-ciu sztuk w JLCPCB wychodzi po 85 PLN za płytkę.

Ale to poszło do przodu, jeszcze kilkanaście lat temu (przed opcją zamawiania w Chinach) koszt takiej płytki to byłyby setki, albo i tysiące złotych dla hobbysty...

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

już wybrałem układ FPGA na pierwszy zestaw uruchomieniowy FPGA (Gowin), który chcę opublikować jako open-hardware. Jest to układ GW1N-LV9LQ144C6/I5 - patrz link:

https://www.mouser.pl/ProductDetail/GOWIN-Semiconductor/GW1N-LV9LQ144C6-I5?qs=wnTfsH77Xs6N%2FyGezJZrJQ%3D%3D

Układ jest aktualnie dostępny "od ręki" w Mouser.pl i kosztuje około 152 PLN. Układ ma 8640 LE, co wystarcza do implementacji większości soft-cpu. Układ ma obudowę LQFP-144, dzięki czemu można go wlutować w płytkę PCB w warunkach amatorskich.  Mam zamiar zaprojektować 4-warstwową płytkę PCB dla tego zestawu. Układ będzie miał wyprowadzone na złącza (header goldpin) około 80 pinów I/O, poza tym będzie miał 8 diod LED, DIP-switch'e i switche ,oraz wyjście VGA i audio (podobnie jak  zestaw Elbert v.2 używany w forbotowym kursie VHDL). Mam zamiar zamieścić projekt zestawu jako open-hardware, oraz sprzedawać zmontowane zestawy, jak i same płytki PCB. Mam też zamiar opublikować przykłady kodu VHDL/Verilog dla programowania tego zestawu.

Pozdrawiam

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.