Skocz do zawartości

Pomoc w rozpoczęciu przygody z Arduino


marcin0218

Pomocna odpowiedź

Witajcie! Moja dziewczyna pyta mnie co chcę na 40 urodziny, które mam w lutym. Szczerze nie wiem. Co irytuje mnie i ją 🙂 Nawet zacząłem oglądać filmy jaki prezent dla faceta, który interesuje się technologiami (telefony, komputery, smartwatche, aparaty/kamery itp.) Aparat taki już konkretny trochę za drogi. Ostatnio powiedziałem może Xbox series X 🙂 Ale w sumie nie do końca jestem przekonany. Przypomniało mi się dziś, że jakiś czas temu czytałem o raspberry pi i arduino. Kilka dni temu zacząłem naukę programowania w C#.
I tak w skrócie z tego co wyczytałem raspberry to po prostu mini komputer, a mam stacjonarkę i laptopa i w sumie nie wiem do czego bym chciał użyć raspberry pi. Może podpowiecie i podacie ciekawe przykłady?

Natomiast dzięki Arduino jak zrozumiałem, mogę budować roboty. A za dziecka lubiłem bajki i filmy z robotami w roli głównej i zawsze marzyłem by sterować czymś np autem czy właśnie robocikiem. A teraz się okazuje, że mogę je sam tworzyć? 🙂 Więc mam kilka pytań:


1: Czym konkretnie jest Arduino? To platforma do programowania, czy zestaw płytek i elektroniki? 🙂
2: Czy można budować w przyszłości z dostępnych w np. bootland części roboty zdalnie sterowane?
3. Myślę by wejść w świat elektroniki, no i chyba właśnie docelowo arduino, programowanie i roboty. Mogę prosić o podpowiedz jaki zestaw bym potrzebował na początek i od razu na kolejne projekty i jakie kursy no i narzędzia. Cos od czego mogę zacząć, a zarazem pójść dalej? Tak jak pisałem interesują mnie robociki coś co jeździ porusza się itp. Może kiedyś w jakiś inny zawód mnie to wprowadzi.

Pozdrawiam

Edytowano przez marcin0218
Link do komentarza
Share on other sites

@marcin0218 witam na forum 🙂 Skracając wszystko: na Twoim miejscu wybrałbym teraz Arduino, a to co chcesz osiągnąć jest u nas opisane w kilku kursach przygotowanych z myślą o początkujących.

Odpowiedź na pierwsze pytanie znajdziesz tutaj:

 

7 minut temu, marcin0218 napisał:

2: Czy można budować w przyszłości z dostępnych w np. bootland części roboty zdalnie sterowane?

Tak można, jest to nawet opisane w naszym kursie budowy robotów: https://kurs.forbot.pl/robot

7 minut temu, marcin0218 napisał:

3. Myślę by wejść w świat elektroniki, no i chyba właśnie docelowo arduino, programowanie i roboty. Mogę prosić o podpowiedz jaki zestaw bym potrzebował na początek i od razu na kolejne projekty i jakie kursy no i narzędzia. Cos od czego mogę zacząć, a zarazem pójść dalej? Tak jak pisąłem interesują mnie robociki cośco jeździ porusza się itp. Może kiedyś w jakiś inny zawód mnie to wprowadzi.

Wszystko o czym piszesz jest opisane w naszych kursach: https://forbot.pl/kursy

Jeśli planujesz, aby elektronika była Twoim regularnym hobby to warto przejść przez minimum: kurs podstaw elektroniki (poziom I i poziom II), kurs lutowania, a następnie 3 kursy Arduino (poziom I, poziom II, budowa robotów). Gwarantuję, że to poprowadzi Cię do celu 😉

Jeśli chcesz iść na skróty i tylko jak najszybciej zbudować coś co się rusza to wybierz kurs Arduino (poziom I) i kurs budowy robotów. Zachęcam jednak do tej dłuższej drogi, bo ma ona najwięcej sensu. Daj znać, która droga Cię interesuje to podpowiem jakieś konkretne zestawy 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Zapewne dłuższa droga była by ciekawsza, bo jeśli mam głębiej w to wejść to warto by było znać podstawy 🙂 Dlatego też na skróty nie chcę iść. Poprosiłbym w takim razie o podanie zestawów w takiej kolejności w jakiej powinienem zdobywać wiedzę 🙂

Jeszcze jednego pytanie takie póki co na skróty. Czy w przyszłości dochodząc do danego poziomu znajomości Arduino i programowania z tym związanego, jest możliwość zrobienia kariery zawodowej? Są jakieś zawody z tym powiązane?

Edytowano przez marcin0218
Link do komentarza
Share on other sites

3 minuty temu, marcin0218 napisał:

Zapewne dłuższa droga była by ciekawsza, bo jeśli mam głębiej w to wejść to warto by było znać podstawy 🙂 Dlatego też na skróty nie chcę iść. Poprosiłbym w takim razie o podanie zestawów w takiej kolejności w jakiej powinienem zdobywać wiedzę 🙂

Możesz więc zacząć od tego zestawu, który składa się z 3 zestawów 😉 Mistrz Elektroniki to pakiet, dzięki któremu przejdziesz przez 3 kursy związane z podstawami elektroniki. Później będziesz mógł swobodnie przejść do Arduino. W zestawie są wszystkie niezbędne elementy - potrzebny jest jeszcze tylko miernik. Możesz wykorzystać posiadany miernik lub dodać do zestawu najprostszy możliwy (sekcja z akcesoriami) - na początek taki wystarczy. Oprócz tego, jeśli wolisz naukę z książek to możesz dodać do zestawu 2 książki (kurs elektronik, poziom I i II). Nie jest to jednak niezbędne - możesz ograniczyć się do nauki z kursów online. Jeśli chcesz to od razu możesz też zamówić ten zestaw, który dotyczy kursów Arduino.

Elementy z tych zestawów są wielokrotnego użytku, nie ulegną zniszczeniu (chyba, że spalisz coś podczas nauki), więc w przyszłości będziesz mógł nawet odsprzedać takie używane zestawy 🙂

5 minut temu, marcin0218 napisał:

Czy w przyszłości dochodząc do danego poziomu znajomości Arduino i programowania z tym związanego, jest możliwość zrobienia kariery zawodowej? Są jakieś zawody z tym powiązane?

Jeśli jesteś w czymś dobry to zawsze znajdziesz w tym pracę 😉 Jest bardzo dużo pracy dla osób, które zajmują się programowaniem mikrokontrolerów, ale musiałbyś przeskoczyć poziom wyżej i zająć się np. STM32 (na pewno nie zaczynaj od tego). Praca dla osób znających Arduino to aktualnie raczej mała część rynku, bo to nie jest rozwiązanie do zastosowań komercyjnych. Na pewno w ciągu najbliższych X lat będzie coraz więcej pracy dla takich osób, ale to jeszcze nie ten etap, bo Arduino jest stosunkową nowością, taką rewolucją, która wiele namieszała w świecie elektroniki. Kiedyś rozpoczęcie przygody z programowaniem mikrokontrolerów było dużo trudniejsze.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dziękuję bardzo za obszerną odpowiedź 😁 temat jest naprawdę ciekawy i muszę to teraz przemyśleć.

Pytanie jeszcze tylko mam odnośnie Raspberry Pi. Bo tak jak wcześniej napisałem, rozumiem, że to mini komputer. Co moge z nim wiecej zrobić w porównaniu do zwyklego komputera? Czy dzieki niemu mogę coś zbudować zaprogramować w odroznieniu od zwyklego laptopa?

Link do komentarza
Share on other sites

W sumie dużo mniejszy od laptopa, o możliwościach pewnie słabszego telefonu, posiadający wejścia/wyjścia ogólnego przeznaczenia do sterowania "rzeczami", ale też przede wszystkim duże wsparcie społeczności. Możesz też jako komputer wykorzystać i programować nim Arduino jak na PC albo wykorzystać do obróbki danych z czujników wymagającej dużej mocy obliczeniowej, dużo-dużo większej niż Arduino posiada. W sumie takiego laptopa, jakby wyjąć płytę główną z obudowy, jest HDMI itd. to można by też wykorzystać z Linuksem jako "RPi", choć różnica architektur RPi ma ARM, PC -  x86_64 czy inne, choć jeśli program będzie i na to i a na to, to spoko. Można dołożyć Arduino/Pico/Stm32/ESP32 itd. i mieć też pokaźne GPIO. I wtedy taki mocny Frankenstein. Podobnie można telefonem z Arduino/... sterować rzeczami, ale tu już większe ograniczenia obsługi sprzętu, część apek może wymagać roota, a część sprzętu może nie być dostępna przez standardowy interfejs programistyczny Androida, np. typowo "brandowe" rzeczy. Poza RPi są jeszcze inne komputery jednopłytkowe,

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@marcin0218 tak jak @matsobdev  wyżej napisał 🙂 Oprócz tego zerknij na ten stary artykuł, w którym porównywaliśmy Arduino z RPi, to stary tekst i dotyczy starszego RPi, ale ogólny przekaz będzie aktualny: https://forbot.pl/blog/raspberry-pi-vs-arduino-ktora-platforme-wybrac-id10439

RPi to świetna platforma, ale to nie będzie najlepszy wybór do tego co chcesz zrobić. Jeśli chcesz działać z elektroniką i budować np. proste roboty to nie potrzebujesz na pokładzie komputera z Linuxem. Trudniejsze będzie podłączanie dodatkowej elektroniki, trudniej będzie też programować. Co więcej, od 2 lat jest bardzo ciężko kupić Raspberry Pi - przez brak dostaw ceny wystrzeliły, to nie jest najlepszy czas, aby wchodzić w RPi 😉 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.