Skocz do zawartości

ESP32 z Bluetooth LE - pomoc w wyborze modułu i pytanie o limitacje


pmochocki

Pomocna odpowiedź

Jaki moduł ESP32 z Bluetooth LE polecacie.

Wymagania/pytania:

  • Pobór prądu nie jest jest problemem, będzie pracował jako część urządzenia 230V.
  • Nie mam potrzeby używania Long Range (Coded PHY) czy 2M PHY.
  • Moduł ma pracować głównie jako Bluetooth Central.
  • Ile jednocześnie połączeń taki moduł może obsłużyć? Chciałbym mieć możliwość podłączenia przynajmniej 3 Peripheral jednocześnie
  • Chciałbym aby moduł jednocześnie (równolegle do roli Central) był też w stanie pełnić rolę Peripheral. Jest to konieczne ponieważ wiele smartfonów nie jest w stanie (wiem śmiesznie brzmi po polsku) rozsyłać reklam (advertising). 

Ktoś mógłby doradzić? 

EDIT: Człowiek zawsze zapomina o bezpieczeństwie... Czy security manager zapewnia Mode 1 Level 4 lub ewentualnie Mode 2 level 2? A jeśli nie to jakie są opcje? 

Edytowano przez pmochocki
Link do komentarza
Share on other sites

To ja teraz powiem, że Pico W 😄 A co tam. Właśnie o bezpieczeństwo się rozchodzi. W sumie, tyle ile się dowiedziałem od twórcy stosu Bluetooth - BTstack używanego w Pico W, że jak już sparuje, to nie ma znaczenia jak to było zrobione, dla atakującego już po zawodach, sparowane, klucze zapisane - parować w piwnicy pod kocem 😄. Jak mi się wydaje, bo zaczynam to ogarniać z jakimiś sukcesami, to udało mi się zebrać do kupy tak, żeby był SPP Nordic szyfrowany i właśnie M1L4 (chyba, że logi kłamią). Tak, w SM. Tylko to jako Peripheral (Pico W) z Androidem - Serial Bluetooth Terminal, choć natywna apka na Androida w planach. Do prostych rzeczy oczywiście, ale po swojemu. Bardziej jako moduł komunikacji BT do innych aplikacji niż kombajn do wszystkiego. Kilka lat temu to byłem przerażony jak słyszałem GATT, tylko bejkony liznąłem na Androidzie.

Ale sytuacja z reklamami xD chyba się zmieniła co nieco. Pamiętam, kiedyś była lista telefonów, co kto umie, jak Android 5.0 wszedł - wtedy to zaczynałem Androida z aplikacją randkową po BLE :DDDD. Jednocześnie Central i Peripheral to chyba umieją tylko nRFy, a przynajmniej taką wzmiankę o nich ten sam autor popełnił w dokumentacji swojej biblioteki.

Edytowano przez matsobdev
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

ESP32C3 - tanio i dobrze.

Da się jednocześnie ustawić jako klient i serwer BLE.

Max ilość podłączonych urządzeń ustawiasz w menuconfig (chyba max 9). Testowo bez problemu podłączyłem trzech klientów jednocześnie.

Co do security, to musisz doczytać w dokumentacji. Nie interesowało mnie to w kontekście tego co robiłem.

No i polecam użyć NimBLE zamiast Bluedroid. Oszczędniejsze w gospodarowaniu pamięcią.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)

Czekałem specjalnie aż dodadzą wsparcie BLE w Pico W. Jest już na liście zakupowej. 

2 godziny temu, matsobdev napisał:

BTstack też można z ESP32-C3, również mało wymagający.

Dodam tylko, że trzeba pamiętać o ograniczeniach licencyjnych:

https://github.com/bluekitchen/btstack/blob/master/LICENSE#L20

Redistribution and use in source and binary forms, with or without
modification, are permitted provided that the following conditions
are met:

[...]

4. Any redistribution, use, or modification is done solely for
   personal benefit and not for any commercial purpose or for
   monetary gain.

Należy podkreślić, że w Pico W nie będą obowiązywać:

https://github.com/raspberrypi/pico-sdk/issues/1164#issuecomment-1372677903

 

Edytowano przez pmochocki
Link do komentarza
Share on other sites

Przed chwilą, kostuch napisał:

Pytanie było: "Jaki moduł ESP32 z Bluetooth LE polecacie". Co to ma wspólnego z Pico?

Zgadza się. I jak się spojrzy na to ściśle, to odpowiedzi o Pico W są niezwiązane z tematem. Jeśli jednak spojrzy się na to szerzej, to w dniu zadania pytania Pico W nie wspierało BLE, więc pytanie było zadane tylko o ESP32. 

3 godziny temu, kostuch napisał:

ESP32C3 - tanio i dobrze

Dziękuję za tą podpowiedź. Muszę jeszcze trochę poczytać, ale pewnie kupię aby się pobawić. 

 

Link do komentarza
Share on other sites

36 minut temu, pmochocki napisał:

Dodam tylko, że trzeba pamiętać o ograniczeniach licencyjnych

To obecnie chyba śliski temat. Sam stos tak, ale np. przykłady to tam jeszcze dzieje się za kurtyną, co do licencji, bo teraz przykłady zostały opublikowane, które mają swoje. I o Pico W nic nie ma tam wspomniane, że można zarabiać.

Tak, niezgodnie z tematem, ale przynajmniej odgrzane i ruszyło. W tyle głowy pamiętałem o tym temacie.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.