Skocz do zawartości

Niesprawne klony Mega 2560 ?


OLi_m

Pomocna odpowiedź

Chyba jeszcze nie było o tym na forum - chodzi o wersje klonów mega 2560 pro bez kilku elementów. Wg sprzedawcy wersja 'B' to równoprawna wersja , niestety nie jest to zgodne z prawdą. 879985811_Zrzutekranu2023-01-04192657.thumb.jpg.d47c469541b398e48a59db1067313f37.jpg  Przesyłanie szkiców to wielka masakra , trzeba kombinować z odłączaniem USB , zamykaniem i ponownym otwieraniem Arduino IDE,  resetowaniem podczas wgrywania - generalnie można się wściec.  Na szczęście mam drugą wersje na dużej płytce i tam to samo wgrywa się bezproblemowo. 

Link do komentarza
Share on other sites

Zrobiłeś fotkę ziemniakiem i nie wiadomo o co chodzi. Chipy USB są takie same? Bo jak są różne, to może dlatego nie ma kwarcu, bo są mostki USB-UART nie wymagające kwarcu. Natomiast mogą nie lubić niektórych prędkości komunikacji, są za duże błędy transmisji, trzeba zmienić prędkość bootloadera.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

2 godziny temu, OLi_m napisał:

 879985811_Zrzutekranu2023-01-04192657.thumb.jpg.d47c469541b398e48a59db1067313f37.jpg

Wersja B nie ma kwarcu 12MHz dla CH340G... Więc delikatnie mówiąc masz przeje***e 😄 Kup jakiś kwarc SMD 12MHz w HC49 i powinno być OK, tylko sprawdź czy kondensatory są wlutowane, jak nie to jeszcze kondensatory dochodzą...

Bez kwarcu CH340G jest bardziej losowe niż 555 w niestabilnej temperaturze...

NVM. Wersja B ma CH340C... teoretycznie powinien działać poprawnie, ale ktoś mógł się walnąć i dać tam 340G

Edytowano przez H1M4W4R1
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Chyba miałeś pecha i chińczyk cię w konia robi. Nie widziałem CH340 z wewnętrznym oscylatorem, jakby to działało to by tych kwarców do Arduino nie dawali.
Ja mam płytkę klona z chipem Holtek i on nie ma kwarcu faktycznie:

image.png.649967459b24e5a38ab3584f3050139b.png

Wyglądają identycznie, oba Arduino to klony klonów nie warte 2$, ale ten z chipem CH340 ma swój kwarc 12MHz.

image.thumb.png.8240710e681adf31cc25a160557643d6.png

Jest więcej chipów bez kwarcu, sprawdź czy w ogóle zainstalował się ten chip bez żadnych pytajników i znaczków, jak już coś wgrasz czy przy prędkości typowej dla bootloadera -115200 lub 57k nie robi krzaków w terminalu.

Edytowano przez kaczakat
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

42 minuty temu, kaczakat napisał:

Nie widziałem CH340 z wewnętrznym oscylatorem

Istnieją, bo miałem taki chip w rękach, tylko są droższe niż CH340G. Rodzina CH340 to cała armia chipów, z której większość odpowiada za komunikację USB<->UART. CH340C jest tego przykładem, ale raczej bym obstawiał, że chińczyk liczył na farta, że chip jest dobrej jakości CH340G (też mają wbudowane oscylatory, ale zwykle nie są one sprawne, z tego powodu wymagają zewnętrznego zegara). Raczej nikt nie projektowałby układu, który mają tylko po to by wyciąć z niego funkcjonalność. Prawdopodobnie po prostu są to odrzuty z CH340C, których zegar nie działa poprawnie.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Właściwie czarna płytka po lewej ma kwarc SMD, zielona to inny układ HOLTEKa. A wgl po co kupować te chińskie szajsy jak już na starcie co najmniej 20% ich dziadostwa to jest odrzut. 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

8 godzin temu, _LM_ napisał:

Właściwie czarna płytka po lewej ma kwarc SMD

Pokazałem oba chipy dla porównania, czarna płytka ma CH340 i oczywiście kwarc, poza tym obie działają OK, jakoś ciągle mi się trafiają te z puli tych 80%, FTDI też nie ma kwarcu ale wygląda inaczej, no i jest drogi, więc chińczyk, który żałuje kwarcu na pewno by go tam zamiennie nie wrzucił.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.