Skocz do zawartości

Programista układów wbudowanych


Oleski21

Pomocna odpowiedź

Cześć, 

jestem studentem 4 semestru(no dokładnie to za miesiąc będzie 4 😅) AiRu. Jak wiadomo kierunek jest dość szeroki i obejmuje wiele dziedzin, a sam automatyk może pracować w wielu zawodach, więc wraz z czasem zacząłem rozmyślać, w którym kierunku dokładnie pójść. Już w technikum mechatronicznym miałem styczność mikrokontrolerami i podstawami programowania PLC-LAD/FBD/STL oraz Arduino. Moja wiedza na temat elektroniki jest dość podstawowa, wiem jak coś działa teoretycznie, a czasem nawet i w praktyce lub samemu się douczam. Obecnie jestem w trakcie czytania książki pt "Wprowadzenie do mikrokontrolerów AVR, od elektroniki do programowania" i działam ze znajomym tworząc robota mobilnego sterowanego na ESP32-Cam przez komendy z Discord'a i będąc szczerym sprawa mi to nie lada frajdę, czuję się jakbym układał klocki Lego. Wracając do głównego wątku- chciałbym iść w kierunku programisty układów wbudowanych, przeszukałem internet no i wymagania są różne jeśli chodzi o Junior Developera. W czerwcu chciałbym znaleźć pracę, przez co będę mieć około 3-4 miesiące na pełne skupienie na nowym zawodzie.


Moja wiedza obecnie obejmuje:
-Podstawy elektroniki
-Podstawy programowania w C/C++, liznąłem pythona i korzystałem z frameworku QT: dokładniej mówiąc wszystko i nic, wiem jak działają poszczególne komendy, napiszę sam prosty program jak kalkulator, prześlę requesty do sterownika- tego typu wiedza. 
-Oraz inna wiedza techniczna wyciągnięta z technikum- pneumatyka, silniki, plc, styczniki itd. Również wiedza podstawowa

 Moje pytanie brzmi- czego się dokładnie uczyć, na jakim sterowniku, jakich języków, być może nawet jakich projektów się podejmować, żeby w 4 miesiące(jeśli jest to możliwe) nabyć wiedzę, która pozwoli mi nie odpaść podczas  rekrutacji 🤔

Link do komentarza
Share on other sites

@Oleski21 witam na forum 🙂 Jeśli chcesz zawodowo iść w kierunku programowania mikrokontrolerów to koniecznie zainteresuj się układami STM32 - będę wiele firm, w których wykorzystywane są właśnie te układu. Dobrym wstępem będzie ta seria poradników - poznasz z niej podstawy pracy z STM32L4: https://forbot.pl/blog/kurs-stm32-l4-wstep-spis-tresci-dla-kogo-jest-ten-kurs-id48575

Poradniki te były pisane właśnie z myślą o studentach i osobach, które chcą wejść w świat bardziej zaawansowanego wykorzystywania mikrokontrolerów.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

STM32, ESP32, FreeRTOS, IoT. Na temat tych rzeczy warto coś wiedzieć i potrafić napisać prosty program. Dużym plusem jest status studenta, który ułatwi ci dostanie się na staż. Mi się nie udało, ale byłem po studiach, więc nie posiadałem statusu studenta. Chyba jedyny powód mojego niepowodzenia, ponieważ programy rekrutacyjne napisałem, według rekruterów byłem "wśród najlepszych". Przy jednej rekrutacji ESP32 poznałem dopiero przy pisaniu programów, więc potwierdziłem umiejętność szybkiego uczenia się. Zmieniłem cel i jak na razie odpuściłem embedded, ale tobie życzę powodzenia. Wysyłaj CV na staże już teraz. Jak znasz podstawy, to masz szanse się dostać, a według mnie nie ma lepszej nauki niż podczas pracy. Gdzie dostajesz nowe wyzwania i chcąc nie chcąc trzeba zrobić.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

@Yarokot Odpuściłeś po 1 firmie, czy próbowałeś się dostać kilkukrotnie? Czy to środowisko jest aż tak hermetyczne, że nie ma szans bez pominięcia HAL-a itd...? Jakie programy musiałeś napisać? Sam jestem na 6 semestrze AiR i chciałem iść w tym kierunku.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

4 godziny temu, dragolice napisał:

Czy to środowisko jest aż tak hermetyczne, że nie ma szans bez pominięcia HAL-a itd...?

Dużo zależy od konkretnych firm. W zdecydowanej większości przypadków trafiasz do firmy, która działa od X lat i mają już jakieś swoje standardy lub rozwijają konkretny projekt. W takiej sytuacji trzeba się do tego przystosować. Znajomość HAL na STM32 jest na pewno swego rodzaju standardem. Biblioteka ma swoich zwolenników i przeciwników, ale na 100% jest używana w wielu firmach.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.