KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Kurs STM32L4 – #1 – wstęp, spis treści, dla kogo jest ten kurs

Kurs STM32L4 – #1 – wstęp, spis treści, dla kogo jest ten kurs

Mikrokontrolery STM32 od lat cieszą się dużą popularnością, zarówno wśród wymagających hobbystów, jak i profesjonalistów. Pora, aby do tego grona dołączyły kolejne osoby.

Kurs STM32L4 to seria obszernych poradników, dzięki którym każdy może poznać w praktyce te wydajne i energooszczędne mikrokontrolery.


Czego nauczysz się z kursu STM32L4?

Nasz kurs STM32 to seria poradników, dzięki którym wykonasz wszystkie ćwiczenia potrzebne do tego, aby poznać najważniejsze informacje o mikrokontrolerach z rodziny STM32L4 w praktyce – od instalacji oficjalnego środowiska STM32CubeIDE i stworzenia pierwszego projektu, przez obsługę ważnych układów peryferyjnych przy użyciu biblioteki HAL, aż do eksperymentowania z popularnymi modułami.

Komunikacja IR, wyświetlacz graficzny, ultradźwiękowy czujnik odległości, czujnik ciśnienia i wysokości (moduł POLOLU z LPS25HB), termometry DS18B20, obsługa enkodera i diody WS2812 – to tylko część przykładów, dzięki którym poznasz w praktyce to, co skrywa mikrokontroler STM32L476RG, który znajduje się na pokładzie płytki NUCLEO-L476RG. Liczniki, przerwania, tryby oszczędzania energii, tryby taktowania, watchdog, komunikacja przez UART/I2C/SPI i wiele, wiele więcej!

Oto fragmenty recenzji jednego z czytelników, który przeszedł już przez cały kurs STM32L4:

Jest to zdecydowanie najlepszy kurs dotyczący elektroniki, jaki robiłem w życiu - ale to nie wszystko. [...] żaden kurs w ogóle związany z programowaniem nigdy nie zrobił na mnie tak dużego wrażenia jak ten. [...] przez 18 modułów nie powtarzały się dwa razy te same informacje (co często do znudzenia występuje w innych kursach), tylko ciągle odkrywane były nowe triki. [...] Dwoma słowami: mind blowing! – Użytkownik: rafaljuziu

Jak wygląda kurs?

Kurs składa się z 18 artykułów, które są pełne dokładnych instrukcji, przykładowych kodów i ilustracji. Każda część to omówienie konkretnego zagadnienia w praktyce. W kursie znajdziesz również zadania domowe i testy wiedzy, dzięki którym sprawdzisz swoje postępy w nauce.

Dla kogo jest kurs STM32L4?

Kurs STM32L4 to świetny wybór dla osób, które myślą „na poważnie” o elektronice i chciałyby poznać w praktyce mikrokontrolery używane w profesjonalnych zastosowaniach. Kurs ten będzie wręcz idealny dla studentów kierunków technicznych, ambitnych hobbystów oraz programistów, którzy chcą zająć się zawodowo programowaniem systemów embedded.

Mikrokontrolery STM32 stosowane są głównie w profesjonalnych zastosowaniach

Mikrokontrolery STM32 stosowane są głównie w profesjonalnych zastosowaniach

Co już trzeba umieć?

Tak, to jest kurs dla osób, które nie miały nigdy styczności z układami STM32L4, ale nie dla zupełnie początkujących elektroników (im polecamy kurs Arduino). Osoby, które chcą uczyć się programowania STM32L4, powinny znać:

  1. podstawy elektroniki (łączenie diod, rezystorów i modułów – polecamy nasz kurs elektroniki),
  2. podstawy programowania w języku C (m.in. zmienne, tablice, pętle, warunki, funkcje),
  3. ułatwieniem będzie też podstawowa wiedza ogólna na temat dowolnych mikrokontrolerów (rozumienie takich pojęć jak pin, port, ADC, I2C, SPI).

W kursie nie tłumaczymy, czym jest zmienna, jak sprawdzić warunek i czym jest pętla for. W przypadku elementów języka, które często nie są znane początkującym (np. struktury), od razu umieściliśmy w kursie odsyłacze do omówienia danego zagadnienia (jako elementu języka C). Jeśli chodzi o elektronikę to musisz być w stanie samodzielnie połączyć układ na bazie takich schematów jak poniższy.

Przykładowy schemat ideowy oraz montażowy (etykiety to oczywiście oznaczenie konkretnych GPIO)

Przykładowy schemat ideowy oraz montażowy (etykiety to oczywiście oznaczenie konkretnych GPIO)

Kurs STM32L4 – spis treści

Kurs STM32L4 właśnie ruszył – oznacza to, że jego kolejne części będą udostępniane co tydzień. Kurs składa się z 18 obszernych artykułów, a każdy z nich to potężna dawka wiedzy, którą spokojnie można by było podzielić na 2-3 osobne teksty. Nie chcieliśmy jednak rozdrabniać kursu na zbyt wiele części – długie artykuły w przypadku tego kursu będą wygodniejsze dla większości osób.

Jakie elementy do wykonania ćwiczeń?

Najwięcej kłopotów podczas nauki generują błędy wynikające ze złego sprzętu – niby robisz to samo, co opisano w kursie, ale coś nie działa. Irytujące, prawda? Dlatego komplet poprawnych elementów do wykonania wszystkich ćwiczeń z tego kursu dostępny jest w formie gotowych zestawów

Gotowe zestawy do kursów Forbota

 Komplet elementów  Gwarancja pomocy  Wysyłka w 24h

Zamów zestaw elementów i wykonaj ćwiczenia z tego kursu! W komplecie płytka NUCLEO-L476RG oraz m.in. wyświetlacz graficzny, joystick, enkoder, czujniki (światła, temperatury, wysokości, odległości), pilot IR i wiele innych.

Zamów w Botland.com.pl »

Kurs w formie książki i e-booka

Od początku naszej działalności skupiamy się na publikacji kursów w formie internetowej. Jest jednak spore grono osób, które preferuje naukę z książek. W związku z tym postanowiliśmy dodatkowo wydać niniejszy kurs w formie książki oraz e-booka (plik PDF).

Kurs w formie książki to 490 stron, które oprawione zostały metalową spiralą, dzięki czemu korzystanie z publikacji jest znacznie wygodniejsze względem tradycyjnie klejonych książek. Cały kurs wydrukowany jest w kolorze (kolorowe ramki, zdjęcia, ilustracje i kody programów). Natomiast osoby, które zdecydują się zakupić bezpośrednio od nas e-booka otrzymają go w formie pliku PDF.

Kieszonkowe ściągi do kursu STM32L4

Tak jak w przypadku innych naszych kursów, tutaj też przygotowaliśmy kieszonkowe ściągi, które będą świetnym uzupełnieniem zestawów i przyspieszą ćwiczenia. Nasze podręczne tablice są dodatkowym akcesorium, które możesz jednym kliknięciem dodać do zestawu podczas składania zamówienia.

Na 15 dwustronnych kartach zebraliśmy skrót informacji o używanym środowisku, mikrokontrolerze, jego peryferiach oraz o wybranych modułach, stosowanych podczas ćwiczeń. Całość została również opatrzona garścią użytecznych wskazówek.

Dlaczego (kolejny) kurs o STM32?

W 2015 roku ruszyliśmy z pierwszym kursem programowania mikrokontrolerów STM32, dzięki któremu setki osób rozpoczęło przygodę z tymi wydajnymi układami. Pozytywny odzew społeczności sprawił, że później pojawił się drugi i trzeci kurs STM32, a materiały te odnotowały łącznie setki tysięcy odsłon, a oto przykładowe opinie na ich temat:

Skończyłem obydwa kursy F1 stdperiph i HAL, właśnie zabieram się za F4. [...] Jestem bardzo zadowolony z Waszych kursów, świetna robota – użytkownik: MaciejZyskowski

Właśnie przerobiłem sobie kurs STM32 F1 HAL, naprawdę był bardzo ciekawy i poruszył moją ciekawość do elektroniki – użytkownik: kita

Zainstalowałem i wszystko działa, kurs jest przygotowany rewelacyjnie już z nim wystartowałem – użytkownik: nse

Wiele czasu minęło już od publikacji tamtych kursów, a w międzyczasie powstały wydajniejsze układy i wygodniejsze narzędzia. Dlatego zdecydowaliśmy się na przygotowanie kolejnego kursu o STM32. W najnowszej serii skupiliśmy się na omówieniu aktualnych narzędzi i nowszych mikrokontrolerów STM32L4 – są to wydajne, znacznie bardziej rozbudowane i energooszczędne układy.

Czy warto uczyć się z kursów Forbota?

Forbot to projekt, który powstał w 100% z pasji do elektroniki. Już od samego początku celem serwisu było przekazywanie wiedzy w taki sposób, aby elektronika nareszcie była przyjazna dla początkujących. Drogą do osiągnięcia tego celu było (i nadal jest) publikowanie darmowych kursów elektroniki, które są pełne dokładnych opisów, wyraźnych zdjęć i ilustracji. Obecnie nasze kursy elektroniki notują rocznie miliony odsłon, a Forbot stał się najpopularniejszym miejscem do samodzielnej nauki elektroniki.

Kto jest autorem tego kursu?

Seria o STM32L4 kierowana jest m.in. do studentów, czyli przyszłych profesjonalistów. Dlatego za kurs musiała odpowiadać osoba z odpowiednim doświadczeniem zawodowym. Czy nam się to udało? Zdecydowanie tak! Głównym autorem kursu STM32L4 jest Piotr Bugalski, który już od ponad 18 lat zawodowo zajmuje się systemami embedded.

Doświadczenie autora tego kursu to wynik wielu lat pracy nad projektami komercyjnymi

Doświadczenie autora tego kursu to wynik wielu lat pracy nad projektami komercyjnymi

Piotr tworzył m.in. oprogramowanie do terminali płatniczych, nowoczesnych dekoderów TV i sprzętu medycznego. Aktualnie zajmuje się systemami embedded, które zwiększają bezpieczeństwo serwerów używanych w rozwiązaniach chmurowych. Po godzinach Piotr od wielu lat chętnie dzieli się swoją pasją z innymi. Udowodnił to już wielokrotnie, publikując na Forbocie artykuły związane m.in. z komputerami przemysłowymi, systemami wizyjnymi, sztuczną inteligencją oraz oczywiście z układami STM32.

Nasza współpraca z firmą STMicroelectronics

Ten kurs programowania STM32L4 powstał w wyniku naszej współpracy z firmą STMicroelectronics. Oficjalna współpraca z producentem tych mikrokontrolerów umożliwiła nam szybszą realizację projektu i bezpłatne udostępnienie całego kursu.

Oficjalnym partnerem tego kursu jest firma STMicroelectronics

Oficjalnym partnerem tego kursu jest firma STMicroelectronics

Dzięki takiej współpracy mogliśmy również m.in. korzystać z niepublicznych materiałów szkoleniowych przygotowanych dla partnerów firmy STMicroelectronics, a artykuły publikowane w ramach tego kursu są weryfikowane pod kątem merytorycznym przez inżynierów związanych z STM32. Podczas realizowania tej serii poradników zachowaliśmy jednak pełną niezależność. Wypracowany przez nas model współpracy doprowadził do stworzenia obszernego kursu STM32L4, dzięki któremu dosłownie każdy może poznać te mikrokontrolery w praktyce.

Kurs STM32 - FAQ (odpowiedzi na pytania)

Biorąc pod uwagę wszystkie wady i zalety tego rozwiązania, uważamy, że biblioteka HAL jest najlepszą metodą, aby zacząć przygodę z tak rozbudowanymi mikrokontrolerami (rodzina L4 jest znacznie bardziej rozbudowana niż F1). Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w przyszłości pisać programy wprost „na rejestrach” lub za pomocą LL. Reasumując to jest kurs STM32L4 na HAL, bo taki właśnie chcieliśmy zrobić, więc nie dziw się proszę w komentarzach, że to nie jest kurs F1 na rejestrach (lub coś jeszcze zupełnie innego) ;)
Zdecydowanie odradzamy wykonywanie ćwiczeń na innym zestawie Nucleo, z innymi modułami itd. Kurs pisaliśmy z myślą o korzystaniu z konkretnej płytki. Gwarantujemy, że wszystkie przykłady będą działały poprawnie na wybranej przez nas platformie. Próby wykonywania ćwiczeń na innych płytkach, które zawierają inne mikrokontrolery (a już szczególnie z innych rodzin STM32) mogą prowadzić do wielu problemów. Wielokrotnie na naszym forum pojawiały się pytania od osób, które próbowały kopiować przykłady z kursów (1:1) na zupełnie inne mikrokontrolery, często prowadziło to do licznych nieporozumień. Stanowczo odradzamy takie działania na początku – to proszenie się o kłopoty i droga do szybkiego zniechęcenia. Pamiętaj, że w komentarzach do kursów nie będziemy rozwiązywać problemów wynikających z tego, że ćwiczenia wykonywane są przy użyciu innego sprzętu niż ten, który znajduje się w zestawach.
Jeśli jesteś zupełnie początkującym i chcesz programować mikrokontrolery hobbystycznie to pozostań (przynajmniej na początku) przy kursie Arduino. Układy z rodziny STM32L4 to znacznie bardziej rozbudowane układy. Dają one wiele możliwości, ale ich programowanie jest też trudniejsze. Ten kurs przygotowany został głównie z myślą o studentach kierunków technicznych i osobach, dla których elektronika (prawdopodobnie) będzie czymś więcej niż hobby. Oczywiście kurs ten będzie również pomocny dla hobbystów, którzy zdobyli już wcześniej pewne doświadczenie i chcą wkroczyć na znacznie wyższy poziom elektronicznego wtajemniczenia. Wiele zależy też od konkretnej osoby – zapoznaj się z treścią kursu i zobacz czy jego poziom nie będzie dla Ciebie zbyt trudny.
Tworzenie kursu to długi proces, podczas którego dokładnie planujemy omawianą tematykę. Taki kurs mógłby wyglądać na wiele zupełnie różnych sposobów. Bazując na naszym wieloletnim doświadczeniu (związanym z elektroniką i tworzeniem kursów), uznaliśmy, że dane zagadnienie nie musi się znaleźć w tym konkretnym kursie. Nie znaczy to jednak, że temat ten nie zostanie przez nas poruszony np. w innych artykułach lub przyszłej kontynuacji kursu.
Cała treść tego kursu jest dostępna za darmo. Zamów zestaw elementów i zacznij naukę w praktyce, nie ma tutaj żadnych ukrytych opłat – naprawdę nie musisz dodatkowo płacić za dostęp do treści.
Jeśli piszemy, że treść kursu jest dostępna za darmo, to tak jest – nie ma tutaj żadnych ukrytych opłat. Naszą działalność finansujemy z różnych źródeł, m.in. z reklam wyświetlanych na stronie oraz ze sprzedaży zestawów elementów do kursu. Pierwotnym, głównym (i nadal podstawowym) powodem publikacji kursów za darmo jest chęć dzielenia się wiedzą.
Dostępność zestawu do tego kursu oraz jego aktualną cenę można sprawdzić na stronie naszego partnera, który zajmuje się dystrybucją zestawów (sprawdź cenę zestawu). Wszystkie zestawy można zwrócić w ciągu 30 dni od zakupu.
Oczywiście – nie jesteśmy anonimowi! Cały czas możesz zadawać pytania na naszym forum, dzięki któremu będziesz miał stały kontakt z osobami tworzącymi ten kurs. Udzieliliśmy już odpowiedzi na tysiące pytań, chętnie pomożemy również Tobie. Często na Twoje pytanie odpowie też zapewne inny kursant, który przeszedł już przez dane ćwiczenia wcześniej.
Nie, ponieważ prowadzenie uporządkowanych dyskusji na tematy techniczne nie jest tam możliwe na takim poziomie, jaki chcemy utrzymać. W naszych odpowiedziach często znajdziesz kody programów, schematy, zdjęcia lub cytaty artykułów. Publikowanie tak obszernych porad np. na grupie na Facebooku nie jest wygodne. Dlatego od wielu lat rozwijamy nasze forum, na którym udzielamy pomocy wszystkim kursantom. Udzieliliśmy tam już odpowiedzi dosłownie na tysiące pytań – nie musisz się martwić, że zostaniesz sam z problemem.
Testy wiedzy to quizy, które dostępne są na naszym forum. Test najczęściej składa się z 15 pytań zamkniętych, które dotyczą określonego materiału z kursu. W tym kursie będą minimum 4 testy wiedzy. Testy do wszystkich kursów znajdziesz w tym miejscu. Nowe testy pojawiają się stopniowo wraz z publikacją kolejnych części kursów. Wykonaj konkretny test, gdy natrafisz w kursie na fragment, który mówi wyraźnie, że powinieneś to teraz zrobić.
Jeszcze nie, ale nad tym pracujemy. Firmy, które zajmują się kursami online (z różnych branż), bardzo często wystawiają tysiące dyplomów. Takie automatyczne generowanie dyplomów (np. za sam zakup kursu) nie ma zbyt dużej wartości. Dlatego pracujemy nad rozwiązaniem, które sprawi, że nasze certyfikaty będą miały większą wartość. Jeśli wykonasz ćwiczenia z kursu i sprawdzisz się w naszych testach wiedzy już teraz, to certyfikat będziesz mógł otrzymać w przyszłości.
Tak, kurs jest dostępny w formie książki oraz e-booka (plik PDF).
Oczywiście. Tysiące uczniów z całej Polski korzystało już z naszych kursów. Zachęcany do tego, aby udostępniać uczniom nasze poradniki. Linki do tych materiałów były m.in. rekomendowane jako źródła do zdalnej edukacji na rządowej stronie gov.pl. Uwaga: nie zgadzamy się na kopiowanie kursów (w całości lub we fragmentach). W przypadku pytań związanych z wykorzystaniem naszych materiałów prosimy o kontakt przez formularz.
Poszczególne zestawy (zakupione w różnym terminie) mogą się nieznacznie różnić (z tego względu nie podajemy konkretnych list), ale zawsze znajdziesz w nich absolutnie wszystkie elementy, które są potrzebne do wykonania ćwiczeń. Od diod i rezystorów, przez odpowiednie modułu z wlutowanymi złączami, aż po płytkę Nucleo. Wszystkie elementy będą stopniowo wprowadzane podczas kolejnych ćwiczeń. Nie sprzedajemy okrojonych zestawów (np. bez modułu joysticka). Nie pomagamy też w samodzielnym kompletowaniu takich zamówień (patrz punkt niżej).
Niestety nie ma takiej możliwości, aby zamówić zestaw np. bez płytki stykowej lub bez rezystorów o określonej wartości. Nie tworzymy zestawów na indywidualne zamówienia. Nie pomagamy też w samodzielnym kompletowaniu takich zamówień. Nasze zestawy pełne są uniwersalnych elementów, które możesz wykorzystać w różnych projektach. Zachęcamy do zamówienia gotowego zestawu – weź, proszę, pod uwagę, ile oszczędzasz na tym, że cała treść kursu dostępna jest za darmo. Zmiany w zestawach możliwe są przy zamówieniach na minimum 50 zestawów jednego typu. W przypadku chęci zamówienia serii niestandardowych zestawów prosimy o przesłanie zapytania przez formularz kontaktowy.
Oczywiście, jesteśmy w 100% legalną polską firmą i współpracujemy z zaufanymi partnerami, którzy odpowiadają za dystrybucję naszych zestawów. Otrzymasz od nich fakturę.
Zestawy wysyłane są z polskiego magazynu we wszystkie dni robocze. Wiele zamówień dociera do klientów w mniej niż 24 godziny. Podczas składania zamówienia zobaczysz dokładną informację o dacie wysyłki zestawu. Tak, wysyłamy zestawy poza Polskę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie naszego partnera, który zajmuje się dystrybucją zestawów (dokładnie w tym miejscu).
Zestawy można zamawiać z dostawą kurierem, pocztą lub do Paczkomatu. Tak, możliwe jest zamówienie zestawu z płatnością przy odbiorze.
Oczywiście, nie ma żadnego problemu. Napisz do naszego partnera, który zajmuje się dystrybucją zestawów. Otrzymasz indywidualną ofertę wraz z informacją o terminie realizacji zamówienia.
Zadaj je bezpośrednio naszemu partnerowi, który odpowiada za realizację zamówień – tutaj znajdziesz formularz kontaktowy oraz numer telefonu.
Dzięki, miło słyszeć! Po prostu zamów zestaw, korzystaj aktywnie z kursu i zostaw jakiś pozytywny komentarz. :) Nie zbieramy dotacji i nie mamy konta na Patronite, jeśli jednak chcesz nas jakoś wesprzeć finansowo, to możesz zamówić tego e-booka na temat podstaw elektroniki i podarować go komuś w prezencie (lub zachować dla siebie).

Podsumowanie – jak zacząć naukę z kursu STM32?

Po prostu zamów zestaw elementów i zacznij działać w praktyce – nie ma co czekać! Jeśli nie wiesz, czy warto, to pamiętaj, że zawsze możesz zapoznać się z treścią kursu przed zakupem zestawu. Kolejna część kursu to szybkie wprowadzenie do tematyki rdzeni ARM i rodzin STM32 oraz dokładny opis tego, jak stworzyć pierwszy projekt dla STM32L4 (wraz z omówieniem IDE i wgraniem pierwszego programu).

Czy wpis był pomocny? Oceń go:

Średnia ocena 4.8 / 5. Głosów łącznie: 145

Nikt jeszcze nie głosował, bądź pierwszy!

Artykuł nie był pomocny? Jak możemy go poprawić? Wpisz swoje sugestie poniżej. Jeśli masz pytanie to zadaj je w komentarzu - ten formularz jest anonimowy, nie będziemy mogli Ci odpowiedzieć!

Jeśli masz jakieś pytania, to koniecznie sprawdź powyższe FAQ lub napisz do nas przez formularz kontaktowy. Jeśli masz pytanie na temat układów STM32, które nie jest związane z tym kursem, to śmiało zapytaj na naszym forum o mikrokontrolerach – regularnie dyskutujemy tam na takie tematy. Uczyłeś się kiedyś z naszych kursów? Daj znać w komentarzach, czy polecasz taką formę nauki!

Nawigacja kursu

Główny autor kursu: Piotr Bugalski
Współautor: Damian Szymański, ilustracje: Piotr Adamczyk
Oficjalnym partnerem tego kursu jest firma STMicroelectronics
Zakaz kopiowania treści kursów oraz grafik bez zgody FORBOT.pl

Cube, HAL, kurs, kursSTM32L4, programowanie, stm32

Trwa ładowanie komentarzy...