Skocz do zawartości

Jak podłączyć wiele czujników I2C do Arduino UNO?


Klocmajster

Pomocna odpowiedź

Dzień dobry. 
jestem kompletnie zielony. Potrzebuje podłączyć do arduino uno ekran LCD z konwerterem i2c, czujnik ciśnienia bmp280, i jeszcze inne. Problem jest, bo na płytce mam tylko po jednym pinie scl i sda. Mam połączyć wszystkie piny scl i wszystkie piny sda kilku czujników i podłączyć to do tych 2 pinów na arduino?

dziekuje 

Link do komentarza
Share on other sites

@Klocmajster witam na forum 🙂

Tak, w przypadku I2C wystarczy wszystkie SCL i SDA połączyć w jednym miejscu. Pamiętaj jednak, że linie te musza być wyposażone w rezystory podciągające, a każdy czujnik musi mieć inny adres.

Link do komentarza
Share on other sites

2 minuty temu, Treker napisał:

@Klocmajster witam na forum 🙂

Tak, w przypadku I2C wystarczy wszystkie SCL i SDA połączyć w jednym miejscu. Pamiętaj jednak, że linie te musza być wyposażone w rezystory podciągające, a każdy czujnik musi mieć inny adres.

Konwerter ekranu ma rezystor wbudowany, czujniki bmp280 chyba nie. Do każdej lini SCL i SDA z osobna powinienem przylutował rezystor? Gdzie znaleźć wartość ohm dla czujników ?

Link do komentarza
Share on other sites

@Klocmajster nie, w przypadku I2C potrzebna jest tylko jedna para rezystorów - niezależnie od liczby podłączonych czujników. Dlaczego tak jest? Opis ten znajdziesz w tym miejscu: https://forbot.pl/blog/kurs-stm32l4-zewnetrzna-pamiec-eeprom-i2c-id47820 Jest to fragment kursu STM32, ale początek o I2C jest uniwersalny, więc zachęcam do lektury 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

2 minuty temu, Klocmajster napisał:

Myślałem, rezystory wspinam w szereg w linie scl i sda, a na schemacie łączą się z liniami sda i scl i idą w kierunku jakiegoś vdd a nie do gniazd

Jest to schemat ideowy, więc kierunek i sposób prowadzenia przewodów nie ma znaczenia. Liczy się tylko poprawność połączeń, a Vdd to oznaczenie dodatniej szyny zasilania.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Z tego co rozumiem to SDA i SCL są w takim razie na stałe zwarte z 5v za pośrednictwem rezystorów mimo ze czujnik tez ma doprowadzone 5 v. Na schemacie każdy czujnik slave ma tylko 3 piny a moje maja 4

Edytowano przez Klocmajster
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.