Skocz do zawartości

CNC 3018 MAX 500


99teki

Pomocna odpowiedź

A czy nie lepiej byłoby naświetlać PCB zamiast jej frezować? Wiadomo, trzeba taką płytkę później wytrawić ale ile mniej hałasu i innych problemów związanych z pracą wrzeciona. 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

- na razie staram się realizować plan A , tak jak to widziałem na YT ale tam mieli inne frezy, spiralne których nie mogę dostać.

- jak nie dam rady z tym kasowaniem luzów, biciem wrzeciona to przechodzę na plan B ale raczej na pełną obróbkę laserem, ciszej ale ile dymu i trochę dziwnego zapachu, tfu.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli frezarka jest zła i frez też jest zły, to może jakiś "patent". Coś jak taśmą na linię cięcia, żeby wyrzynarka nie szarpała drewna (przy cięciu w górę). A tutaj, najpierw położyć soldermaskę, żeby w ten sposób zadziałało, potem poprawić drugą warstwą wg uzanania, jeśli widoczne linie cięcia będą przeszkadzać. Rozwiązanie tylko na nieodpowiedni frez.

Można głębiej osadzić frez, żeby było mniejsze ramię?

Edytowano przez matsobdev
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

- to jest jakiś pomysł, frezy są krótkie tak że nawet "topią" się w tym ER11.

- kolega ma czujnik zegarowy i dynamometr , porobimy pomiary aby znależć miejsce gdzie są te luzy.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

3 godziny temu, 99teki napisał:

- to jest jakiś pomysł, frezy są krótkie tak że nawet "topią" się w tym ER11.

Im krócej wystaje tym lepiej 😉 Zwykle da się schować go prawie całego oprócz końcówki roboczej.

3 godziny temu, 99teki napisał:

- kolega ma czujnik zegarowy i dynamometr , porobimy pomiary aby znależć miejsce gdzie są te luzy.

Czujnik liniowy czy uchylny? Bo to spora różnica... Liniowym zmierzysz co najwyżej luzy na śrubach. Na wrzecionie / uchwycie wynik nie będzie zbyt reprezentatywny (wiem z autopsji).

Link do komentarza
Share on other sites

Jak zostało powiedziane, wegstr (swoją drogą crème de la crème - ok 20000 PLN z przesyłką i akcesoriami i po temacie 😄) używa frezów spiralnych. Teoretycznie: to nie tylko pomoże ładnie ciąć bez szarpania - nie tylko siły normalne (jakby ciąć kartkę papieru na stole nożykiem prostopadle do blatu) jak we frezie prostym (tak to się nazywa?), ale i pojawia się ścinanie (cięcie kartki nożykiem pod kątem). Nie tylko rozkład sił narzędzie-detal, ale i mniejsze siły promieniowe na wrzecionie, choć pojawią się osiowe - tam dociska miedź do laminatu. Choć do zdejmowania soldermaski, używa tego prostego (tutaj siła nie przemieszczenie - docisk sprężyną). Ten spiralny by się pewnie "wykręcał" z materiału.

PS. W zwolnionym tempie, wióry z olejem wydają się obracać w przeciwnym kierunku, niż założyłem... więc może pół-legenda, pół-prawda, a pół-nieprawda.

Edytowano przez matsobdev
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

5 minut temu, matsobdev napisał:

jak we frezie prostym (tak to się nazywa?)

Frez grawerski jednopiórowy [rozmiar] [kąt] 😉 

6 minut temu, matsobdev napisał:

używa frezów spiralnych

Zwykłymi też da się ciąć do 8 mil, tylko potrzeba trochę sztywności 😉 Frezy spiralne są dużo trudniejsze do przypadkowego ułamania względem zwykłych grawerskich.

7 minut temu, matsobdev napisał:

Choć do zdejmowania soldermaski, używa tego prostego (tutaj siła nie przemieszczenie - docisk sprężyną). Ten spiralny by się pewnie "wykręcał" z materiału.

Spiralny nie ma płaskiej krawędzi, by go zablokować za pomocą śruby dociskowej. Dlatego używają grawerskiego. Jeżeli maszyna jest dostatecznie sztywna to nie jest istotne jaki frez do niej włożysz. Powinien siedzieć sztywno i prędzej się złamać niż wyjść poza materiał (chyba, że tniesz jakieś mikronowe wartości frezem piórowym zamiast szlifierskim (pokrytym pyłem diamentowym, bardzo rzadko spotykane w formie palcowej)).

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

- 4.500euro, no nie mam tyle, to prawie 5000 zamówień w Chinach z dowolna ścieżką jak napisał jeden forumowicz.

- a czujnik zegarowy to taki jak ten 

- procedura wg tego filmu 

 

CZUJNIK-ZEGAROWY-STATYW-MAGNETYCZNY-0-10-KONCOWKI-Zakres-pomiaru-0-10-mm.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

15 minut temu, 99teki napisał:

CZUJNIK-ZEGAROWY-STATYW-MAGNETYCZNY-0-10-KONCOWKI-Zakres-pomiaru-0-10-mm.jpg

Bicia wrzeciona tym zbyt dobrze nie zmierzysz... Co najwyżej jak masz inną sztywną maszynę do porównania.

image.thumb.png.abb9c06f4439b064983c8b7041d6a0d2.png

Taki nadaje się o niebo lepiej, bo nie jest (zbytnio) wrażliwy na kąt pod jakim go ustawisz względem płaszczyzny pomiarowej. W przypadku Twojego ma to dość istotne znaczenie, bo wynika to z trygonometrii, jak nie ustawisz go idealnie prostopadle to wynik będzie zakłamany. 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@H1M4W4R1 W którą stronę powinien obracać/obraca się frez? 😄 Na ostatnim filmie niby widać, niby nie - zależy jak się przypatrzy to w "lewo", a czasem w "prawo". Nie no, głupie pytanie, jest ostrze, metalówką raczej dobrze ciąłem 😄 Tam wygląda, jakby dociskał miedź podczas cięcia.

Edytowano przez matsobdev
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, matsobdev napisał:

W którą stronę powinien obracać/obraca się frez?

W większości przypadków tak samo jak wiertło 😉 Patrzysz po piórach, w którą stronę jest zrobione odprowadzanie wiórów. W grawerskich z 1P zwykle nie ma to znaczenia.

Edytowano przez H1M4W4R1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

- nie wiem czy w dobrym dziale ale mam problem z Py, zainstalowałem Py w wersji 3.11 i nawet uruchamia się konsola cmd z >>>

- ale mam pliki *.py i nie mogę za nic ich uruchomić z tym Py. 

- autor podaje sposób uruchomienia taki $ python *.py ale ja nie mam tego $.

- po co mi ten Py ?

- znalazłem adres gdzie autor podaje jak zniwelować błędy w Candle związane z heightmap poprzez korektę skryptem Py.

Edytowano przez 99teki
Link do komentarza
Share on other sites

Python. Jak masz zainstalowany z instalatora to w cmd już bez $. Zakładaam Windows. Folder tam gdzie masz skrypt (plik z rozszerzeniem py) klikasz Shift i prawy klawisz myszy > otwórz okno polecenia tutaj, i piszesz już tylko "python nazwa.py".

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

- PKM (prawy klawisz myszy) z shiftem czy bez shifta jest taki sam zestaw komend, nie ma otwórz okno polecenią tutaj

 

Capture-1.png

Edytowano przez 99teki
Link do komentarza
Share on other sites

Nie, na pustym, nie na pliku. Możesz też otworzyć konsolę (cmd) i ręcznie przejść do kalatogu ze skryptem: polecenie cd "nazwa folderu". cd /d "nazwa folderu" jak na innym dysku niż systemowym.

Edytowano przez matsobdev
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.