Skocz do zawartości

CNC 3018 MAX 500


99teki

Pomocna odpowiedź

- mam pytanie czy temat frezarek to temat tabu, czy raczej temat nie związany z problematyką forum.

- na forum tylko ktoś raz wspomniał o cnc 3018 i jej niskiej cenie i brak możliwości produkcji PCB  w trybie 8/5 mil.

- wnuczek oddał mi swoją frezarkę bo dla niego nic nie warta a szkoda bo wrzeciono 500W, laser 20W mocy elektrycznej.

- ale do tematu , jeśli nie można ciągnąc tego tematu to może ktoś podpowie gdzie jakieś forum tematyczne, tylko litości nie elektro.....

 

Link do komentarza
Share on other sites

32 minuty temu, 99teki napisał:

- mam pytanie czy temat frezarek to temat tabu, czy raczej temat nie związany z problematyką forum.

Forbot to tylko w teorii forum elektroniczno-robotyczne, większość tematów technicznych jest tutaj akceptowana, o ile nie jest szkodliwa dla młodszych odbiorców, którzy tutaj też zaglądają 😞 Niestety nie mamy działu 18+...

33 minuty temu, 99teki napisał:

- na forum tylko ktoś raz wspomniał o cnc 3018 i jej niskiej cenie i brak możliwości produkcji PCB  w trybie 8/5 mil.

Da się, ale nie warto, bo za cenę, którą musiałbyś włożyć w tą maszynkę zbudujesz coś dużo lepszego. Poza tym w dobie tanich płytek PCB z Chin... Często taniej wychodzi zamówić niż zrobić, gdyby liczyć koszt laminatu, soldermaski i chemikaliów do cynowania.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

- no i zaczeły się schody.

- wrzeciono ma parametry fi 52 x 120 mm, radiator lasera 20W rozmiary 33x33x75, czyli brakuje w jarzmie mocującym około 40 mm do zamocowania stabilnego.

- ale jest jeszcze gorzej, po zamontowaniu lasera do jarzma, nie ma focusa, to znaczy jest  ale nie ogniskuje mimo kręcenie w jedna i druga stronę.

- dopiero podstawienie dwóch płyt MDF 2 x 10 mm daje ogniskową.

- w celu ustalenia ogniskowej zastosowano test rampy, ogniskowa wyszła 24 mm.

- jednak mimo wykonania planowania płyt MDF umieszczona płytka PCB nie przechodzi testu określenia wysokości, nierówności.

- a już myślałem że będę robił maskę oraz napisy na obwodach drukowanych.

- napisałem do sprzedawcy a na razie zająłem się wyłącznikami krańcowymi.

- producent podał że zakres roboczy osi Z to 45 mm, a tutaj zakres roboczy (maszynowy) to zaledwie 38 mm.

- jeszcze piszczą te podparcia stołu ale to na potem ważniejszy jest luz na śrubie trapezowej mimo stosowania wynalazku takiego jak jakaś obejma , nakrętka i sprężyna w środku.

- jak to ma kasować luz , HGW.

 

 

 

marker-wys.png

Edytowano przez 99teki
Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, 99teki napisał:

- jak to ma kasować luz , HGW.

Tak samo jak grawitacja kasuje luz w drukarkach 3D 😄 Tylko tam to trochę lepiej działa...

2 godziny temu, 99teki napisał:

- jednak mimo wykonania planowania płyt MDF umieszczona płytka PCB nie przechodzi testu określenia wysokości, nierówności.

To zdecydowanie coś nie tak jest u Ciebie. Jak używałem Candle z moją 3040, to miejscami bywało 2.5mm odchylenia i bez problemu wycięła płytkę pod montaż przewlekany (bez odchyłek szerokości ścieżki).

2 godziny temu, 99teki napisał:

- producent podał że zakres roboczy osi Z to 45 mm, a tutaj zakres roboczy (maszynowy) to zaledwie 38 mm.

Bo producent inaczej liczy zakres roboczy - liczy długość śruby, a nie zakres ruchu głowicy.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)

- w końcu testy wysokości wyszły poprawnie po przykręceniu stołu MDF śrubami do stołu aluminiowego.

- różnice wysokości to 2 x grubość miedzi na płytce.

- czekam na zamówiony frez engrawer 01.mm 20 Stopni.

- na razie trenuję nakładanie maski poprzez sito 80L na tamburin.

grafika wynikow heightmap.png

mapa-liczbowo.png

Zestaw-TAMBORKOW-Drewnianych-Zestaw-10-15-20-25-cm.jpg

Edytowano przez 99teki
Link do komentarza
Share on other sites

11 minut temu, 99teki napisał:

czekam na zamówiony frez engrawer 01.mm 20 Stopni.

Polecam 0.2mm 30deg, radzą sobie najlepiej w większości przypadków (DIP i SMD do 15mil). Ew. 0.1mm 45deg.

0.1mm 20deg szybko się złamie, maszyna ma za duże wibracje i luzy, by go utrzymać stabilnie. Może do drewna byłby OK, ale nie do metalu. Wiem z autopsji 😉 

Na soldermaskę najlepszy patent to (używam sita T70, w filmiku używają T100): 

5:00 😉 

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

- jestem do tyłu trzy frezy po 12 zl ale już widać światełko w tunelu.

- problemem jest chyba ta niebieska taśma trzymająca PCB, jak naciskam PCB to się lekko ugina.

- test heightmap pokazuje góra -0.1mm.

- muszę chyba znależć inny system mocowania PCB do płyty.

 

testy_pcbx.png

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

- dzisiaj wykonano testy lasera, w jaki sposób może on być pomocny przy wykonaniu opisów na PCB oraz odsłonięciu pola miedzi z płytki pokrytej maską UV.

- laminat 70x50mm pokryto zieloną żywica UV utwardzalną z pomocą sita, tamburina oraz rakli.

- metoda ta pozwala otrzymać cienką warstwę żywicy na PCB.

- następnie utwardzono dwoma lampami UV, każda zasilana 5V , 2A

- czas ekspozycji to 2-3 minuty z odległością lampa - PCB około 10cm. 

- potem do oprogramowania GRBL Laser wczytano test-PCB dla mocy lasera 25%.

- wyniki na powyższych zrzutach.

- widać że potrzebny jest test z mocą lasera 50%.

- moc 25% nie daje poprawnych wyników dla opisu ani tym bardziej dla odsłonięcia pola miedzi z PCB.

TestCncWidthOverlap.jpg

zywica.png

testy-maski20%.jpg

opis.png

odslonieta-maska.JPG

Edytowano przez 99teki
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

- poniżej test z mocą lasera 50%, wynik dość dobry.

- teraz tylko testy z grawerowaniem ścieżek.

- muszę spróbować jeszcze nakładanie maski UV na stole frezarki, nie ma wtedy sita z siatka a jest tylko folia PP oraz szyba szklana dla docisku.

laser50%.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

18 minut temu, 99teki napisał:

szyba szklana dla docisku

Czy ta szyba nie załamie wiązki lasera? 

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

- wypalenie zajeło około 22 minut.

- szyba jest tylko do docisku, aby uzyskać w miarę cienką i równomierną warstwę żywicy, potem szyba jest usuwana i świecimy UV.

- ta szyba to jest mały ból, bo płytki są różnej wielkości, muszę to przemyśleć.

- na razie mam plik testera możliwości frezarki do "produkcji" ścieżek.

test_pcbX.png

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

- początki są zawsze trudne.

- przy S = 10000 obr/min bicie wrzeciona było tak silne że "zjadło" wszystkie ścieżki.

- po zmianie na S = 1000 obr/min, pokrycie 20% , dwa przejścia , głębokość cięcia 0.1 mm wynik widać na załączniku.

- jest dość duży problem z zamocowaniem płytki, podczas frezowania widać jak płytka pod frezem się przesuwa.

- w frezarce jest zamontowane sprzęgło elastyczne, należy wymienić na sprzęgło kłowe.

- wniosek: czy są aż takie luzy w tej frezarce ?

test-sciezek1.jpg

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

10 minut temu, 99teki napisał:

czy są aż takie luzy w tej frezarce ?

Nawet większe... Największym problemem jest brak sztywności, spróbuj ręką obrócić wrzeciono wokół wałków na osi X, pewnie ugnie się o jakieś 10 stopni...

11 minut temu, 99teki napisał:

- jest dość duży problem z zamocowaniem płytki, podczas frezowania widać jak płytka pod frezem się przesuwa.

Taśma dwustronna pod płytkę 😉 Potem wiercisz cztery otwory poza płytką na śruby i przykręcasz do blatu. Jeżeli jednostronna to etap 2 można pominąć.

12 minut temu, 99teki napisał:

- po zmianie na S = 1000 obr/min, pokrycie 20% , dwa przejścia , głębokość cięcia 0.1 mm wynik widać na załączniku.

Zły kierunek... By ciąć PCB potrzebujesz dużo obrotów tak ze 60-120 tys. No i znacznie sztywniejszej ramy. Na 0.1mm nie masz co liczyć bez większych modyfikacji, 0.2mm jest możliwe, ale trzeba się trochę postarać. 0.3mm powinno iść bez problemu. Osobiście wolę zamawiać z Chin, mniej problemów i mogę używać ścieżki jakiej chcę 😉 

Zrób test DoC (jedna pętla), by przetestować przy jakiej głębokości cięcia zacznie się robić zwarcie. To pozwoli Ci trochę zwiększyć zapas miejsca. Przy równej płycie powinieneś dać radę zejść do 0.06-0.05mm. (Zakładając, że miedź na płytce to 1oz).

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 9.03.2023 o 10:39, H1M4W4R1 napisał:
Dnia 9.03.2023 o 10:23, 99teki napisał:

- po zmianie na S = 1000 obr/min, pokrycie 20% , dwa przejścia , głębokość cięcia 0.1 mm wynik widać na załączniku.

Zły kierunek... By ciąć PCB potrzebujesz dużo obrotów tak ze 60-120 tys.

To może być dobry kierunek (zwiększać). Nie tylko parametry obróbki, o których się nie wypowiem, ale częstotliwość własna całego układu. Takie obroty, żeby drgania wrzeciona nie wzbudzały albo jak najmniej wzbudzały całość. Nie wiem, może jakiś test z płynną zmianą obrotów. Wyświetlasz obroty i nagrywasz jak frezuje, jakaś naklejona linijka z papieru dla odniesienia.

Edytowano przez matsobdev
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.