Skocz do zawartości

Przycisk Power OFF pod USB - Linux


PrezesMKS

Pomocna odpowiedź

@PrezesMKS Po 10 sekundach od podłączenia naciśnie klawisz power i tak potem co 10 sekund będzie robić. Sprawdź, czy jest to dla Ciebie użyteczne, czy system można skonfigurować, żeby się wyłączył. Naciśnięcie klawisza będzie sygnalizowane błyskiem diody.

hid_kbd.zip

Edytowano przez matsobdev
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

W razie czego zostaje pierwszy sposób - ja bym raczej tego użył, bo i tak coś trzeba dokonfigurować w systemie, a można przypisać różne akcje dla każdego klawisza nie bawiąc się w evdev.

Link do komentarza
Share on other sites

Na Ubuntu 20.04 LTS po zmianie akcji przycisku zasilania na zamknięcie systemu, wyświetla się standardowy monit z pytaniem czy zamknąć, uruchomić ponownie, anulować i odliczaniem 60 sekund, po których system się zamknie. Na Androidzie to inaczej, wiadomo, blokowanie ekranu, to co robi przycisk zasilania. Tak samo pewnie by działało na dekoderze z Androidem, a przynajmniej nasłuchiwanie tych samych "rozgłoszeń" w systemie - wygaszenie ekranu, działa tak samo na telefonie i dekoderze.

No i też samo demo potrzebuje więcej uwagi, bo na wyłączonym komputerze nie inicjalizuje się stos, ok, ale jak ładuje się system to niby tak, ale wysłanie komendy zatrzymuje chyba stos program.

Nie wiadomo co to ma być, ale najłatwiej to klawiatura z przyciskiem zasilania 😄

Edytowano przez matsobdev
Link do komentarza
Share on other sites

To chyba mamy inne ubuntu, bo u mnie ten czas można zmienić.

Aha, nie pytaj jak bo już tego nie używam.

Poza tym wyraźnie było określone: Debian

Pytanie: serwer, workstation czy może terminal?

Link do komentarza
Share on other sites

Testowałem, na czym miałem. No pewnie wszystko da się zmienić, można tego okienka nawet nie oglądać - w sumie tutaj też Debianowe "poweroff" się pojawiło. A możemy mieć inne Ubuntu, kwestia jak mocno zaktualizowane, choć nie wiem, czy funkcjonalnie zmieni coś aktualizacja, czy tylko błędy poprawi. Raczej to drugie.

Skrót klawiszowy "Ctrl + Poweroff" dla polecenia "poweroff", z akcją "nic" na przycisk zasilania wyłącza natychmiast system. Na Ubuntu, ale Debian też.

Edytowano przez matsobdev
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
3 godziny temu, matsobdev napisał:

@PrezesMKS Po 10 sekundach od podłączenia naciśnie klawisz power i tak potem co 10 sekund będzie robić. Sprawdź, czy jest to dla Ciebie użyteczne, czy system można skonfigurować, żeby się wyłączył. Naciśnięcie klawisza będzie sygnalizowane błyskiem diody.

Mogę wyjaśnić dokładniej:

System Debian na mini komputerze (nie, nie będzie to żadne RPI itp.) zamknięty w obudowie do której obsługa nie ma dostępu. Autostart realizowany przez podanie zasilania (ustawienie BIOS). Stop realizowany przez przycisk wyprowadzony na zewnątrz obudowy maszyny (po to ten wątek na forum). Założenie takie aby obsługa przed wypięciem wtyczki mogła wcisnąć przycisk power-off i zamknąć system w ludzki sposób.

Super tanio być nie musi - bardziej super łatwo i szybko 😉

EDIT: Tak wiem, że najłatwiej podpiąć się pod fabryczny przycisk zasilania w komputerze. Niestety model komputera ma wlutowany ten przycisk w płytę główną - nie chcę tracić gwarancji bawiąc się lutownicą.

Edytowano przez PrezesMKS
Uprzedzenie pytania.
Link do komentarza
Share on other sites

Jak skróty klawiszowe da się ogarnąć, to spoko. Na Ubuntu z GNOME działa tak jak chcę. To "poweroff" ze skrótem z klawiszem "Poweroff".

Wersja ze skrótem "Ctrl + Poweroff", któremu należy przypisać komendę "poweroff".

hid_kbd.zip

Edytowano przez matsobdev
Link do komentarza
Share on other sites

2 minuty temu, matsobdev napisał:

Jak skróty klawiszowe da się ogarnąć, to spoko. Na Ubuntu działa tak jak chcę. To "poweroff" ze skrótem z klawiszem "Poweroff"

W Linux możesz napisać dowolny skrypt który da się dopisać do skrótu - więc prócz poweroff da się zrealizować sporo więcej. Skrót klawiaturowy wystarczy i jest nawet lepszy niż typowy poweroff. Możesz np. dodać, aby najpierw pozamykał programy, poczekał i zamknął. Więc to rozwiązanie jest bardzo ok.

Przyszłościowo pod taki przycisk możesz podpiąć dowolny skrypt który zrealizuje np. zadanie aktualizacji systemu i jego zamknięcie.

Link do komentarza
Share on other sites

Tak, coś tam robiłem kiedyś, podmiana sterownika karty WiFi np. Tutaj po stronie Pico można wykorzystać wtedy inne niespotykane klawisze, tak mniej konfiguracji będzie z wyłączaniem domyślnej akcji przycisku zasilania. Albo po prostu klawiaturę dać 😄 Chociaż tutaj obsługa może odłączyć Pico, żeby nikt postronny nie wyłączył a dziwne klawisze utrudnią dostęp ze zwykłą klawiaturą.

Edytowano przez matsobdev
Link do komentarza
Share on other sites

Docelowo do samego komputera dostępu nie będzie - klawiatury nie będzie wcale. Jedyne co będzie na obudowie to odłączenie zasilania 230V + przycisk "poweroff" który mam nadzieję z Waszą pomocą ogarnąć.

Oczywiście istnieje ryzyko, że ktoś przypadkiem to wciśnie, ale to raczej małe ryzyko, a nawet gdyby to można dać np. przycisk na kluczyk. 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.