Skocz do zawartości

Proste pytanie: jak włączać i wyłączać RPI4 za pomocą zmiany stanu przekaźnika?


orbers

Pomocna odpowiedź

Dzień dobry!

Jestem nowy na forum, wybaczcie braki znajomośći podstaw rapsberry pi :)

Posiadam rapsberry pi4 i potrzebuję, aby przechodziło w stand by i włączało się przy zmianie stanu przekaźnika.

Konkretnie np obwód zamknięty rpi wyłącza się, obwód otwarty załącza się.

Nie mam pojęcia jak podejść do tematu ze strony programistycznej.

Proszę o pomoc.

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć!

Chodzi mi tylko o przechodzenie w stan taki jak po wybraniu w menu "shutdown".

System to Linux.

On przechodzi tak jakby w stan stand by?

Dużo pytań, mało wiedzy niestety jestem początkującym użytkownikiem. Elektronicznie poradzę sobie bez problemu, jednak programowanie...

Link do komentarza
Share on other sites

Tu nic nie trzeba programować.

Zwarcie pinu 5 do masy powoduje wybudzenie rpi. Podobnie po wpisaniu do config.txt odpowiedniego parametru możesz wywołać shutdown poprzez zwarcie do masy dowolnego pinu.

Szukaj w google pod hasłem "rpi on off button".

Jedyne co musisz zrobić to jakiś prosty układzik (np. na 555), który zmienia stan styków przekaźnika na impuls.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Cześć!

Chodzi mi o rozwiązanie podobne do tego, które zaproponował kolega ethanak. Jednak chciałbym, aby załączanie i wyłączanie odbywały się przez zwarcie na stałe pinów, tj. np. pin zwarty - wyłączony pin rozwarty włączony. Czy istnieje taka możliwość?

Dziękuję.

Link do komentarza
Share on other sites

52 minuty temu, orbers napisał:

Czy istnieje taka możliwość?

Możesz próbować, ale wtedy stracisz pin 5 który przez cały czas będzie zwarty do masy (a który czasami się przydaje, jeśli chcesz do malinki podłączyć coś więcej niż klawiaturę i monitor). Przy tym nie jestem na 100% pewien czy to zadziała.

Poza tym pisałeś:

18 godzin temu, orbers napisał:

Elektronicznie poradzę sobie bez problemu,

więc jaki problem zrobić jakiś prosty układ generujący pojedynczy impuls? Chodzi tylko o pin 5 (który trzeba zewrzeć na chwilę do masy np. przez jakiegoś małego mosfeta, tam już jest rezystor podciągający ), pin wyłączający możesz podłączyć bezpośrednio do przekaźnika.

Aha, oczywiście można to rozwiązać programowo, ale cały czas ten nieszczęsny pin 5 będzie stracony. Innego pinu nie możesz użyć do wybudzenia - malinka jest taka wredna, że jak jest wyłączona to nie wykonuje programów 😞

Edytowano przez ethanak
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Witam wszystkich, podłączę się pod dyskusję.

Buduję streamer audio na rpi4. Wszystko będzie zamknięte w jednej obudowie i od frontu będzie jedynie wyświetlacz dotykowy oraz jeden przycisk monostabilny.
Pierwotnie w zamyśle miałem aby zastosować nakładkę "OnOff SHIM - włącznik/wyłącznik", która w sumie robi to co powinna ale jest problem z wydajnością zasilania bo stosując nawet zasilacz 5A na ekranie jest info o tym, że zasilanie nie wyrabia. Później chciałem zastosować metodę wyłączania i budzenia urządzenia za pomocą właśnie pinu 5 ale o ile budzenie jest możliwe, to wyłączanie już nie gdyż przy działającym systemie jest on zajęty przez kartę dźwiękową. Zmiana pinu na inny wolny pozwoli wyłączyć sprzęt ale nie będę w stanie go wybudzić tym samym przyciskiem.

Myślałem o zastosowaniu przycisku monostabilnego z dwoma parami styków, jedną parę podciągnąć pod wolny pin gpio jako wyzwalacz zamknięcia systemu, a drugą do wybudzania poprzez złącze J2 i zwarcie GLOBAL_EN z masą, nie wiem tylko czy taka kombinacja połączeń nie uszkodzi sprzętu.

Proszę o jakąś podpowiedź w tej kwestii.

Link do komentarza
Share on other sites

Rozumiem że masz to w trybie overlay? Jeśli tak to zwykły wyłącznik. Jeśli nie (dlaczego?) to jakis układ na dowolnym małym mikrokontrolerze (ATtiny 13 albo coś tańszego) plus dwa mosfety na krzyż.

Poszukaj rozwiązania dla Arduino, łatwo przerobić.

Link do komentarza
Share on other sites

Mój poziom zaawansowania wymaga abym poprosił Ciebie o doprecyzowanie pytania o tryb overlay.

Pytasz o sposób montażu karty ? Jeśli tak to jest IQaudIO DAC+ montowany na GPIO

dtoverlay=iqaudio-dacplus
dtoverlay=gpio-shutdown,gpio_pin=3,active_low=0,gpio_pull=down

W jakim sensie zwykły wyłącznik ?

Edytowano przez t0maszek
Link do komentarza
Share on other sites

Chodzi o kartę sd: w raspi-config w zakładce Performance masz "Overlay file system". Jeśli to zaznaczysz, możesz bezpiecznie odłączać malinkę zwykłym wyłącznikiem - ale wszystkie zapisy idą wtedy do RAM-u. Raz że mało miejsca, dwa że po wyłączeniu wszystko co zapisałeś ginie. Zaleta - karta sd montowana jest w trybie "tylko odczyt", czyli niebezpieczeństwo uszkodzenia jest raczej nikłe.

Link do komentarza
Share on other sites

W takim razie muszę zastosować inne rozwiązanie bo karta w trybie tylko do odczytu nie będzie ok. Jeśli nie będą zapisywane ustawienia to stracę dużo funkcjonalności.

Rozumiem, że zastosowanie przycisku monostabilnego z dwoma parami styków też nie jest dobrym pomysłem?

Napisz proszę więcej o sposobie implementacji wspomnianego mikrokontrolera.

Link do komentarza
Share on other sites

No więc tak: możesz praktycznie dowolny pin wykorzystać do zamknięcia systemu - niestety, nie do startu. 

Możesz poszukać w sieci, gdzieś widziałem podobne rozwiązanie, w każdym razie sprowadza się to do tego:

Zasilanie jest odłączone. Wciśnięcie przycisku powoduje podanie zasilania na malinkę i mikrokontroler. Mikrokontroler powinien od razu podnieść jakiś swój pin podłączony do podtrzymania zasilania. System startuje.

Po starcie systemu, mikrokontroler powinien otrzymać informację "teraz można wyłączać" i czeka na wciśnięcie przycisku. Po wciśnięciu wysyła sygnał shutdown do malinki, czeka na zatrzymanie systemu i odłącza zasilanie.

Problemem może być uzyskanie informacji o tym, że system już wystartował czy że już się zamknął - potrzebny dodatkowy pin GPIO.

Można też założyć, że 10 sekund to bezpieczny czas, w którym system zdąży wystartować/zamknąć się, jeśli nie ma możliwości uzyskania jakiegoś sygnału z malinki.

Niestety - trochę elektroniki jest potrzebne, ale tu niech się wypowiedzą lepsi ode mnie w te kabelki i inne tranzystory 🙂

Mikrokontroler dowolny, najtańszy na 3.3V.

 

 

Edytowano przez ethanak
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.