Skocz do zawartości

pomiar przebiegu napięcia i prądu


Marcin1922

Pomocna odpowiedź


 
void setup() {
  Serial.begin(2000000);//Uruchomienie komunikacji przez USART
}
 
void loop() {
  Serial.println(analogRead(A5));//Wysyłamy zmierzone napięcie
   delay (0);
}

 

 

dzień dobry myślałem wykonać na Arduino płytkę pomiarowa do pomiaru przebiegu napięcia.Jako że jakieś podstawy znam złożyłem taki układ. ale przebieg nie przypomina sin . czy jest w ogóle możliwe wykonanie takiego miernika z zapisem na kartę sd?

 

 

IMG_20230312_180749_208.jpg

schnapiecie.png

Edytowano przez Marcin1922
Link do komentarza
Share on other sites

To prawda przesyła dość nie równo. image.thumb.png.5abfd0e1a4aee4581be13e465783b9a4.png Ale czy jest możliwość tego uniknąć. Sądzę , że gdy dodam zapisa na kartę sd to jeszcze spowolni program i lepiej nie będzie... Zastanawiam się czy ten kondensator który dałem w układ  nie powoduję wygładzenie przebiegów. 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie, w Excelu jest równo, patrzysz na oś czasu tylko, poziomą. Chodzi też o typ wykresu. Dokładnie to będzie numer próbki, nie czas. Arduino wysyła tyle ile daje radę. Trzeba by zrobić, żeby pomiar był robiony miarowo i tak, żeby pomiędzy kolejnymi dało się wysłać serialem. Trochę wolniej będzie. Pewnie jakiś timer, żeby szło jak w zegarku. A przy okazji, Scoppy.

Edytowano przez matsobdev
Link do komentarza
Share on other sites

No teoretycznie w kartach pomiarowych zapis odbywa się paczkami to można pomyśleć coś w tą stronę. Najlepiej chyba pomyśleć o układzie przynajmniej dwu wątkowym. W tedy jedna linia odpowiada za pomiar a druga zapis. Chyba dobrze myślę ? 

Link do komentarza
Share on other sites

Można nawet zbudować minioscyloskop https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1959596 jeśli chodzi o logger zapewne będziesz musiał wybrać: albo zapis na kartę albo prezentacja na kompie.

EDIT: aby uzyskać większą stabilność pomiarów użyj wewnętrznego napięcia referencyjnego.

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

- to układ do pomiaru prądu, napięcia.

- kondensator C1 musi w nim być.

- z esp32 miałem też z tym problemy, zrobiłem pomiar w paczce 2000 impulsów, przerwa.

- ten delay(0) trochę na wyrost.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja  bym użył freeruning mode i w przerwaniu od adc wysyłał (lub lepiej w loopie kiedy jest aktywna flaga że pomiar zakończony)- gdybym musiał to z jakiegoś powodu zrobić na AVR.

A i tak dużo lepszym rozwiązaniem wydaje się użycie STM32 i wysyłka z użyciem DMA. Można by powiedzieć że przy odpowiedniej konfiguracji pomiary i wysyłanie będą odbywały się w tle. 

 

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

9 minut temu, 99teki napisał:

- ten delay(0) trochę na wyrost.

dokładnie, jest nie potrzebny bo i tak zanim avr pomierzy to jest dosyć czasu na wysłanie danych

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

3 godziny temu, _LM_ napisał:

A i tak dużo lepszym rozwiązaniem wydaje się użycie STM32 i wysyłka z użyciem DMA. Można by powiedzieć że przy odpowiedniej konfiguracji pomiary i wysyłanie będą odbywały się w tle. 

Ja bym jeszcze dorzucił Raspberry Pi Pico 😉 3 kanały ADC dla użytkownika i nie trzeba się męczyć z DMA, bo masz dwa rdzenie... No i tańsze.

Link do komentarza
Share on other sites

Tylko generalnie tam siedzi i tak jeden przetwornik pewnie, tylko są przełączane wejścia. Będzie wolniej im więcej kanałów, mniej pomiarów na kanał. O jakiej częstotliwości sygnały chcesz badać? @H1M4W4R1 Pico fajna opcja, Pico W też, Scoppy używa Pico (W) - W, żeby czasem nie upalić telefonu. A robiąc samemu to można podkręcić i przyspieszyć (albo bez podkręcania, tylko wskazać zegar systemowy jako źródło dla przetwornika. Domyślnie z USB - 48 MHz, 96 taktów na próbkę) ADC.

Edytowano przez matsobdev
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.