Skocz do zawartości

Podłączenie pompy wody do Arduino przez przetwornicę step-up


MattBlue

Pomocna odpowiedź

Witam,

Na wstępie chciałbym powiedzieć, że w temacie elektroniki jak i Arduino jestem początkujący. Jako swój pierwszy projekt chciałbym zrobić nawadnianie kwiatka(klasyka). Z tego co już wiem to nie mogę podłączyć pompy wody bezpośrednio do Arduino bo je uszkodzę i należy użyć osobnego zasilania oraz użycia np. przekaźnika. Zastanawia mnie jednak czy jest możliwość użycia przetwornicy step-up np. takiej (link) Na forum nie znalazłem nigdzie takiej informacji a wszędzie w internecie ludzie używają np. przekaźnika i osobnego zasilania.

Z tego co było opisane w kursie to wydajność linii wyjściowej Arduino to jakieś 20mA. Maksymalny prąd jaki daje taka przetwornica to 5A a pompa wody np taka (link) to pobór 300 mA. Zastanawiałem się co jeśli podłączyć wyjście cyfrowe 5V do takiej przetwornicy która wydajność prądu ma wiekszą i na jej drugim końcu podłączyć pompę wody. Oczywiście przetwornicę można zmienić na taką z niższymi parametrami ale chodzi mi czy jest to w ogóle możliwe/dopuszczalne czy jako początkujący pominąłem jakiś aspekt :) Zgaduję, że w przyrodzie nic nie ginie.

Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, MattBlue napisał:

Oczywiście przetwornicę można zmienić na taką z niższymi parametrami ale chodzi mi czy jest to w ogóle możliwe/dopuszczalne czy jako początkujący pominąłem jakiś aspekt 🙂

Maksymalny prąd na linii 5V Arduino to 1A (wliczając w to mikrokontroler i wszystkie wyjścia cyfrowe), przy czym ten "1A" to dość mocno naciągany, w rzeczywistości to bliżej 0.5-0.6A, bo powyżej zaczyna się mocno grzać.

Teoretycznie można podłączyć pompę wody o poborze 300mA, aczkolwiek jest to obciążenie indukcyjne, które w momencie załączenia potrafi pobrać prąd wielokrotnie wyższy od nominalnego (np. silnik w jednym z moich projektów pobiera ok 1A przy 12V, ale na rozruch potrzebuje ok. 10A, bo przekładnia ma duży opór statyczny). Więc osobiście raczej bym nie ryzykował i zastosował metodę z przekaźnikiem, która jest znacznie bezpieczniejsza 😉 

EDIT: obciążenia indukcyjne lubią też generować "szpilki napięciowe" nawet rzędu kilkuset-kilku tys.+ volt... (to jest główna przyczyna istnienia wcześniej wspomnianej przetwornicy step-up), a jak wiemy Arduino nie lubi wysokich napięć. Przekaźnik mechaniczny stanowi izolację galwaniczną urządzenia docelowego od Arduino, co redukuje szansę przypadkowego uszkodzenia płytki w wyniku uszkodzenia układu zasilania lub samej pompy.

Edytowano przez H1M4W4R1
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, MattBlue napisał:

Zgaduję, że w przyrodzie nic nie ginie.

Otóż to.

Wyjście Arduino może dostarczyć (trzymając się Twoich liczb) 20mA x 5V = 100mW;  natomiast pompka potrzebuje 300mA x 12V = 3,6W. Przetwornica może zmienić napięcie, ale nie ma w sobie żadnego źródła energii i nie może dostarczyć więcej mocy niż pobiera.

24 minuty temu, H1M4W4R1 napisał:

obciążenie indukcyjne, które w momencie załączenia potrafi pobrać prąd wielokrotnie wyższy 

Prąd w załączanej indukcyjności zgodnie z prawami fizyki narasta powoli. Silnik podczas rozruchu pobiera duży prąd, bo impedancja zatrzymanego silnika jest znacznie mniejsza, niż silnika w ruchu.

Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, jand napisał:

Prąd w załączanej indukcyjności zgodnie z prawami fizyki narasta powoli. Silnik podczas rozruchu pobiera duży prąd, bo impedancja zatrzymanego silnika jest znacznie mniejsza, niż silnika w ruchu.

Trochę uprościłem, bo najczęściej obciążeniem indukcyjnym jest silnik. Stąd też zamieszczone było tam słowo "potrafi", które zgodnie z definicją oznacza, że coś jest możliwe, ale nie jest gwarantowane 😉 Ostatnio pisałem strasznie dużo tekstu urzędowego i tak mi jakoś zostało... W każdym razie nie było źle opisane, bo pompa i tak prawdopodobnie jest zasilana silnikiem.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dziękuję za pouczające odpowiedzi.

Cytat

Przetwornica może zmienić napięcie, ale nie ma w sobie żadnego źródła energii i nie może dostarczyć więcej mocy niż pobiera.

To dużo mi rozjaśniło ale co się dziwić jak przez lata myslałem, że diody LED czy żarówka świecą dzięki literze "V" a nie "A" ;) Ampery były zawsze dla mnie niewiadomą wartością i zawsze upraszczałem, że tyle i tyle V potrzeba by coś działało :D Dopiero kilka miesięcy temu ten kurs mi coś rozjaśnił. W takim razie pozostanę przy przekaźniku. Ten wydaje mi się odpowiedni bo posiada jeszcze izolację (link)

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.