Skocz do zawartości

Stabilizator 6V 2A


Treker

Pomocna odpowiedź

Xweldog, muszę przyznać, że masz rację, chociaż działa ona przy tak małej różnicy napięć. Ta przetwornica była by genialnym rozwiązaniem gdyby dać trzy ogniwa czyli 11,1V i potencjometr do ustawiania napięcia.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@Xweldog: moim zdaniem 10. strona noty Nationala: potencjometr zamiast R2 (albo zamiast R1 i R2). Rysunek dla LM2576-ADJ.

@Mog123: wydaje mi się, że drogo, lepiej: http://hobbycity.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=10312 tylko, że to jest po prostu gotowa przetwornica właśnie na LM2576, tylko, że zasilanie musi mieć właśnie minimum 1.4-1.5V zapasu.

Na impulsowych będzie dość ciężko osiągnąć wymagany minimalny spadek: zawsze będzie o spadek napięcia na diodzie i cewce więcej niż dla stabilizatora LDO. Skoro to jest do silników, to jakość stabilizacji nie musi być super, tylko mniej więcej. Może coś takiego:

Największym problemem będzie dobranie odpowiedniego wzmacniacza, pracującego w tym zakresie napięć.

Link do komentarza
Share on other sites

OldSkull, nie pytam o teorię bo ją znam tylko konkretny schemat. Schemat konkretnego układu na LM2576 który przy Uin 8V ( ew. 11 ) będzie dawał do 2A dla Uout od 1,23V do Uin - 1,5V. Sprawdzony schemat a nie moce twierdzenia" "sprawdzi się gienialnie" lub gdybanie "to powinno działać..."

Jak lubisz teoretyzować, znajdż jedną wartość indukcyjności z którą ten LM spełni wszystkie w/w założenia. Powodzenia.....

Link do komentarza
Share on other sites

@xweldog: ale o co Ci chodzi? tak trudno zrozumieć regulowany dzielnik napięcia? jeśli działa na rezystorach (a działa), to rezystor+potencjometr też jeśli potencjometr będzie wystarczającej jakości (a nikt nie mówi o osiowym, może być zwykły mały).

Link do komentarza
Share on other sites

Ciekawe ile razy trzeba powtórzyć to samo byś zrozumiał: twierdzenie "LM2576 można regulować Uout od 1,23V do Uin - 1,5V" jest nieprawdziwe.

Owszem, na tych dzielnika będzie jakaś regulacja ale "jakaś" a nie aż taka. Ludzie czytają to Forum także - nie wprowadzać ich w błąd.

Link do komentarza
Share on other sites

Xweldog, wszystkie wzory i schematy masz podane w datasheecie (z którym najwyraźniej się nie zapoznałeś). Jak na razie to ty mówisz tylko, że to nie będzie działać, a nie podajesz powodu. Ja taki układ zbudowałem i działa. Nie rozumiem dlaczego miałby nie działać.

Kolejny raz mnie zawiodłeś 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Nes86, ciekawe, co jeszcze wymyślisz...

Podaj mi choć jedno słowo w którym proszę o jakieś dane czy wzory. Natomiast zwracam się tylko i tylko o jedno - SCHEMAT z wartościami elementów, zwłaszcza indukcyjności, w którym LM2576 będzie prawidłowo chodzić od 1,23 do Uin - 1,5V z prądem 2A.

Przestudiowałem ją i przetestowałem praktycznie wiele lat temu. To nie jest np. analogowy LM317 który będzie chodził w w/w zakresie. Zobaczyłeś dzielnik i wg Ciebie wystarczy tam wstawić potencjometr ? Ciekawe, dlaczego nie wpadł na to np. National ? Może "oświeć" ich, że wystarczy potencjometr i 2576 będzie chodzić jak 317.

To czytają zainteresowani, przestań się kompromitować i wprowadzać Ich w błąd. Bo mnie Ci się nie uda.

Link do komentarza
Share on other sites

Xweldog, zrozum, że nie da się wydusić z tego układu 2A i regulować napięcia powiedzmy od 15V do 1,23V. Można regulować napięcie wyjściowe, ale w pewnych zakresach (w zależności od dobranego L i C) wydajność prądowa układu będzie znikoma.

Treker chce tego użyć do zasilania silników linefollowera, a tak się składa, że ja akurat buduję robota o podobnych parametrach (te same silniki) i wiem czego potrzebuje. We wcześniejszym poście napisałem, że ja bym takiego robota zasilił z trzech ogniw li-pol a przetworniczką regulował napięcie w zakresie 6V-10V, większy zakres jest niepotrzebny i taki układ o wydajności prądowej około 2A (większa wydajność jest nie potrzebna) da się na tym układzie zbudować, ale ty i tak temu zaprzeczysz.

W żadnym poprzednim poście nie napisałem, że można regulować napięcie w pełnym zakresie przy pełnej wydajności prądowej, to był twój wymysł.

Dość mam tej bezsensownej dyskuji, to jest ostatni mój post w tym temacie

Link do komentarza
Share on other sites

Very oczeiń doskonale o tym wiem od wielu lat. To nie ja tylko Ty w poprzenich postach wciskasz, że jednak można - to chcę, byś mi przedłożył takowy schemat. A teraz co ? Odwracasz kota ogonem, robisz za "nauczyciela" ? "zrozum, że nie da się wydusić z tego układu 2A i regulować napięcia powiedzmy od 15V do 1,23V" Człowieku, obudź się, ja to wiem od wielu lat. Poczytaj swe poprzednie wypowiedzi.

Link do komentarza
Share on other sites

W sumie to nie wiem czy to taktowne odkopywać burzliwy temat, jednakże szkoda też robić nowy. Mam ukłąd LM350 i chciałbym przy jego pomocy uzyskać 6V 2A , przy zasilaniu z akumulatora żelowego 12V. Zrobiłem ukłąd tak jak w datasheecie "Figure 1." R1 -1kOm , R2-720 Om, lecz po podpięciu obciążenia napięcie spada do 2,8V i zasadniczo żaden silnik ruszyć nie chce. Ma ktoś może schemat jak podłączyć ten LM350 łacznie z wartościami poszczególnych elementów by uzyskać podane parametry ? O ile oczywiście się da.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.