Skocz do zawartości

Inteligentny dom oparty o RPI


qropatwa

Pomocna odpowiedź

Cześć,

Jest to mój pierwszy post, więc jeśli piszę w złym dziale, to proszę o przeniesienie.

 

Posiadam Raspberry Pi 3B+, wyświetlacz LCD 7" i obudowę. Do malinki mam podłączoną amatorską stację pogodową (czujnik temperatury, wilgotności, ciśnienia, jakości powietrza) oraz GPS z PPS i serwer czasu ze stratum 1. Dodatkowo chciałem do malinki podłączyć czujniki temperatury i wilgotności z kilku pomieszczeń jak chociażby kuchnia czy łazienka (nie jestem pewien ile max. czujników jestem w stanie do niej podłączyć) i stworzyć takie małe centrum monitoringu. Wszystko w jednym miejscu. Co więcej, instalując na malince Androida, mógłbym także zainstalować aplikację do sterowania kotłem bez konieczności kupowania dodatkowych sterowników.

Generalnie wszystko to jest banalne do wykonania, jednak ostatnio chciałem zakupić także wideofon i zawahałem się. Ceny jednostki wewnętrznej i zewnętrznej nie należą do najniższych. Do tego byłoby to kolejne urządzenie które zdobi ścianę. Zacząłem się więc zastanawiać czy dałoby się ożenić malinkę z jakąś jednostką zewnętrzną i aplikacją na androida odbierać połączenia z bramy oraz zwalniać elektrozaczep? Ewentualnie, zamiast kupować gotowe rozwiązanie, może coś oparte o ESP32 w ogrodzeniu?

Co sądzicie o takim pomyśle? Czy to Waszym zdaniem wogóle ma sens?

 

Niezależnie od domofonu, chciałbym podłączyć także większą ilość czujników. Poza instniejącymi (Nova PM100, AM2301, BMP180), chciałbym dodać 7-8x DHT22 oraz 2x MQ-5. W związku z tym pewnie potrzebowałbym jeszcz jakiś moduł rozszerzeń do RPi. Czy moglibyście coś polecić?

Edytowano przez qropatwa
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Przeanalizowałem obecne połączenia. Poszczególne czujniki zajmują następujące złącza po stronie RPi:

Cytat

GPS:
01 - 3.3V
06 - GND
08 - TXD
10 - RXD
12 - PCM_CLK

SDS011:
02 - 5V
14 - GND
11 - GPIO17 (TX)
13 - GPIO27 (RX)

BMP180:
03 - GPIO2 (SDA)
05 - GPIO3 (SCL)
09 - GND
17 - 3.3V

DHT21:
09 - GND
15 - GPIO22
17 - 3.3V

Zostało jeszcze troche wolnych GPIO (dokładnie 20), więc nie powinno być problemu z podłączeniem kolejnych czujników DHT22. Zastanawiam się natomiast jak do tego podłączyć jeszcze 2 czujniki gazu MQ-5. I2C mam już zajęte. Czy Waszym zdaniem lepiej będzie użyć multiplexera (jakiego? jak to spiąć), czy utworzyć kolejną szynę I2C na innych GPIO, np. 23+24 i 25+26 (czy Android będzie to potrafił - ogarnie wpisy dtoverlay z config.txt)?

Do tego chciałbym jeszcze podłączyć kartę wifi na USB, mikrofon (czyżby też USB?) i głośnik (pewnie wystarczy minijack). Czy RPi to wogóle uciągnie (prądowo) w połączeniu z 7" ekranem?

Link do komentarza
Share on other sites

Odzyskałem z uszkodzonego telefonu głośniczek. Jest on sprawny, odtwarza dźwięki po podłączeniu go do źródła dźwięku, jednak działa on w "trybie słuchawki". Ten sam głośniczek w telefonie wykorzystywany był do odtwarzania muzyki czy prowadzenia rozmów w trybie głośnomówiącym. Co muszę zrobić, aby w takim trybie głośniczek działał poza telefonem? Ewentualnie, czy istnieją inne głośniczki podobnej wielkości, które zagrają głośniej i wyraźniej? Jak dotąd zakupiłem GF1002 - moduł wzmacniacza z układem PAM8403. Jest nieco głośniej, ale nadal głośność pozostawia wiele do życzenia. Da się coś z tym zrobić? Potrzebuję lepszy wzmacniacz czy inny głośnik? Zależy mi na czymś małym do malinki. Taki ze zużytego telefonu byłby najlepszy z uwagi na niewielkie gabaryty ..

Doradzicie coś w kwestii audio?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.