Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #10 – podsumowanie, quiz


Pomocna odpowiedź

Treker
Ta treść została wynagrodzona przez moderatora!

DonoPaliDiody otrzymał odznakę: "Recenzent (za ciekawą ocenę kursu)"

Świetny kurs! Na pewno polecę go każdemu, kto chce zacząć się bawić w elektronikę!

Na plus:

  • dobrze tłumaczone podstawy (np. porównanie prądu do przepływu wody itp.)
  • sprawdzanie poznanej teorii w praktyce (mimo, że większość teorii znałem ze szkoły średniej/studiów to np. mega fun mi sprawiało chociażby głupie rysowanie jakichś losowych układów z rezystorów, liczenie oporu zastępczego, a potem sprawdzanie miernikiem w praktyce czy to faktycznie działa, no bo w końcu można na oczy zobaczyć choćby taką małą rzecz)
  • myślę, że spoko elementem są teksty w stylu: "Nie ogarniasz jak to działa? Spoko, nie szkodzi, jeszcze nie musisz tego wiedzieć, tym zajmiemy się dokładniej kiedy indziej." Na pewno zapobiega to w ten sposób demotywacji, trzeba tylko zaufać, że ktoś kto to pisał zna się na rzeczy (a myślę, że inaczej być nie może) i ma rację, że jeżeli tego nie potrafimy, no to się przecież jeszcze nauczymy!

Na minus - dosłownie jedna rzecz, myślę, że w kursie powinno być więcej zadań praktycznych albo chociażby zadań "dodatkowych" w stylu: "Poznałeś już zasadę działania np. tranzystorów, teraz spróbuj samodzielnie zbudować układ, który *tu wstaw cel zadania*." Mogłaby to być lista z jakimiś pomysłami na zbudowanie czegoś, co jesteśmy w stanie zrobić na danym etapie kursu. Jeżeli w przyszłości zostałoby coś takiego dodanego do tego kursu to na pewno tu wrócę i zrobię wszystko! 

Już się nie mogę doczekać części drugiej!

P.S. Żadnej diody nie upaliłem!

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@DonoPaliDiody witam na forum i dziękuję za miłe słowa. Cieszę się, że kurs był pomocny! Dziękuję również za konkretne sugestie co do ewentualnych rozszerzeń 🙂 Zachęcam do wykonania ćwiczeń z kolejnego poziomu tego kursu, tam mogliśmy pozwolić sobie już na więcej praktycznych projektów: https://kurs.forbot.pl/elektronika2 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@sworip dziękuję za obszerną opinię 🙂 Jeśli chodzi o tranzystory to ten temat jest obszerny i tylko na temat tranzystorów mogłoby powstać 10 takich kursów. Tworząc takie materiały dla początkujących konieczne było ograniczenie omawianego materiału, aby nie zanudzić kursantów. To samo z teorią, większość osób nie jest na początku zainteresowane sprawami teoretycznymi stąd musieliśmy ograniczać to do minimum. Cieszę się, że sumarycznie jesteś zadowolony, mam nadzieję, że kolejne kursy również Ci się spodobają 🚀

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dziękuję bardzo za super kurs. 😀 Wszystko prosto opisane, dużo grafiki. Pomógł mi zrozumieć, jak podłączać różne komponenty, bo wcześniej nie znałem nawet schematu płytki stykowej 😅

Dzięki, Diax170

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Przygodę z amatorską elektroniką zakończyłem prawie 40 lat temu. Od tego czasu nie zmontowałem kompletnie nic, choć cały czas pracuję zawodowo w oprogramowaniu automatyki i sterownia + bazy danych. Postanowiłem zacząć jako początkujący i muszę powiedzieć, że "kurs elektroniki - poziom I" mogę ocenić bardzo pozytywnie.

Choć na jednym pytaniu z ostatniego testu się wyłożyłem - Moim zdaniem ja miałem rację - kontrakton może być elementem przekaźnika, a w automatyce bardzo często nim jest - styki się nie zużywają tak szybko. Np.: https://www.tme.eu/pl/details/3563.1231.052/przekazniki-elektromagn-kontaktronowe/comus/

To bym poprawił w tym teście lub inaczej sformułował pytanie.

Zadania praktyczne z kursu 1 chętnie zrobię w weekend, bo dopiero jutro przychodzi do mnie zestaw. Ale to nic, bo praktykę odrobiłem już 40 lat temu.

Zabrałem się za to, bo będę w tym roku budował dom z pełną automatyką mojego projektu (na Arduino + PC-Linux) i chciałem sobie odświeżyć informacje o zwykłej elektronice, tej z poza komputera czy sterowników przemysłowych.

W trzy wieczory szybko odświeżyłem sobie podstawowe informacje. Teraz czas na "kurs elektroniki - poziom II" - mam 3 wieczory i w niedzielę trochę zabawy praktycznej.

A później Arduino.

Naprawdę gratuluję tego kursu - dwie uwagi podałem we wcześniejszym komentarzu - chodzi o lepsze "fokusowanie" uwagi na materiale.

Dlatego moja ocena w skali 1 - 5 za "kurs elektroniki - poziom I" to 4,98.

Zobaczymy, jak to będzie a poziomem II.

A wszystkim czytającym ten komentarz naprawdę polecam ten kurs - zaczynajcie jednak od zakupu zestawu elementów - ćwiczenie czyni mistrza.

I naprawdę, nawet jak wydaje się wam, że wiecie jak to zadziała, zrobić jakieś małe zmiany (WAŻNE, ŻEBY TO PRZELICZYĆ ZA KAŻDYM RAZEM, ABY NIE SFAJCZYĆ ELEMENTÓW) i ponownie przeprowadzić test. Takie postępowanie się rewelacyjnie koduje w pamięci.

Kurs jak najbardziej polecam.

Ryszard

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.