Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #10 – podsumowanie, quiz


Pomocna odpowiedź

Nie pierwszy raz podchodzę do tematu elektroniki i zawsze blokowałem się na totalnych podstawach. 

Jak tu trafiłem? Kobiecie zepsuła się suszarka (pękł kabel zasilający) więc w ruch poszła lutownica - a że nie lutowałem już chyba z 10 lat to oczywiście totalnie skopałem sprawę. A więc skok do Internetu "Dlaczego cyna się nie topi.. itd itd" - oczywiście grot totalnie na śmietnik się nadaje 😉 no ale trafiłem z tego zapytania na kurs lutowania.. przeanalizowałem cały i ostatecznie stwierdziłem, że znowu złapałem "bakcyla" i zacząłem jednak od podstaw elektroniki.

A więc:

Dziękuję za ten kurs. Pierwszy raz udało mi się chyba to "naprawdę" zrozumieć.. jakoś tak pojąć różnice między zjawiskami takimi jak napięcie, prąd czy opór - niby wiedziałem, że istnieją i wiedziałem jak to "działa" ale chyba bardziej na zasadzie "czego nie robić".... teraz chyba odważniej powiedziałbym, że wiem "co robić".

Bardzo podoba mi się to, że są te gotowe zestawy do nauki - mimo, że tak z 80% rzeczy posiadam to i tak chętnie zakupiłem gotowy zestaw, w którym wszystko jest ładnie poukładane i podzielone na poszczególne zagadnienia. Mi się przy tym bardzo dobrze pracowało - nie mam co do tego żadnych zastrzeżeń.

Co do samego kursu to bardzo fajnie pokazany problem i na schemacie i na płytce - chociaż często mam problem z przełożeniem schematu na płytkę testowa albo odwrotnie, no ale do tego potrzeba doświadczenia.

Jedna rzecz co do samego kursu, która mi osobiście sprawiła problem (ale to być może całkowicie subiektywne odczucie), że przechodząc przez te podstawy jakoś tak nieregularnie rośnie poziom zaawansowania i nie zawsze mój mózg był w stanie się w ten progres przestawić.. na zasadzie.. kurs 1: dodawanie i odejmowanie, kurs 2: mnożenie i dzielenie, kurs 3: potęgi i pierwiastki, kurs: 4: fizyka kwantowa 😉 - te dla mnie "trudniejsze" tematy musiałem analizować 2-3 dni zanim to pojąłem (i nie do końca jestem pewien czy pojąłem) - być może wynika to z braku możliwości faktycznego zaobserwowania zjawiska lub może braku odpowiedniego wyjaśnienia do czego się stosuje (skoro ten temat już poruszamy) a ta wiedza byłaby zbyt skomplikowana i wszystko mieszała co do tej pory się człowiek nauczył.. w stylu BUM: a tak naprawdę to prąd w ogóle płynie w inną stronę 😛

Jeszcze raz dzięki za kawał dobrej roboty. Siadam do drugiej części.

Edytowano przez quadric
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@quadric dziękujemy za komentarz 🙂 sporo różnych tematów przedstawiłęś, daje to obraz kursu i weźmiemy to pod uwagę.

10 godzin temu, quadric napisał:

Jak tu trafiłem? Kobiecie zepsuła się suszarka (pękł kabel zasilający) więc w ruch poszła lutownica

Każdy powód jest dobry 😅

10 godzin temu, quadric napisał:

kurs 1: dodawanie i odejmowanie, kurs 2: mnożenie i dzielenie, kurs 3: potęgi i pierwiastki, kurs: 4: fizyka kwantow

Aż sprawdziłem o czym jest 4 część kursu, myślałem że napiszesz o tranzystorach że są kosmiczne. Nie wiem czy to pomoże, ale są tematy które analizuje się... kilka lat aż nabierze się biegłości. Tak z osobistych spraw: jestem synem elektronika, poszedłem na studia, zdałem (i to dobrze) ale nie zrozumiałem jak działa tranzystor. Minęło kilka lat i w końcu zrozumiałem czytając przez kilka dni artykuły o różnych parametrach, układach pracy, w praktyce robiąc błąd przy zakupie tranzystora (widocznie trzeba uczyć się na błędach). Teraz model małosygnałowy tranzystora nie jest większym dylematem, a na studiach kompletnie nie wiedziałem o co chodzi.

Także cóż... wytrwałości życzę 🙂 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

4 godziny temu, Gieneq napisał:

Aż sprawdziłem o czym jest 4 część kursu, myślałem że napiszesz o tranzystorach że są kosmiczne.

A ta iteracja to tylko taki przykład progresu... w przełożeniu na realia to faktycznie tranzystory mnie rozwaliły i jestem już na II części kursu na etapie układu Darlingtona i to niezrozumienie się mści niestety - nie mogę tego przebrnąć i zrozumieć - szczególnie wzmocnienia prądowego - z kolei chyba jest coś nie tak z moim miernikiem bo gdzie nie zmierzę prądu to pokazuje 0. Ten drugi obrazek w sekcji "Idea układu Darlingtona" podpisany "Rozkład prądów płynących w układzie Darlingtona" kompletnie mnie rozłożył i nie mogę pojąć o co chodzi - przepraszam, że tak mieszam kursy ale myślę, że chyba czegoś nie pojąłem właśnie w pierwszej części i nie wiem za bardzo gdzie szukać pomocy 😉 Bardzo często są wstawki "Nie musisz jeszcze tego rozumieć" a później mam wrażenie, że kolejne części zakładają, że jednak to rozumiesz i jest oczywiste 😉

Anyway... przeczytam jeszcze raz i jeszcze raz o tych tranzystorach i może zrozumiem - na pewno przyda się sprawny miernik bo chyba coś jest nie tak jeśli ciągle mam 0

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@quadric przejrzyj komentarze do danej części, jest tam sporo przydatnej treści, szczególnie wypowiedzi kolegi @marek1707 który niestety jest ostatnio nieaktywny. Też sam pisałem w komentarzach sporo wyjaśnień.

Dnia 19.11.2021 o 13:09, quadric napisał:

szczególnie wzmocnienia prądowego

Wzmocnienie działa tak jak zawory np. kurek od gazu w kuchence - jedną siłą regulujesz przepływ czegoś. Wzmocnienie w tranzystorze polega że na bazie regulujemy czymś (prądzie w BJT lub napięciem w MOSFETach) a na wyjściu mamy regulowany prąd. To tak w skrócie 🙂 

Link do komentarza
Share on other sites

Z elektroniką i lutowaniem miałem do czynienia przed kursem, ale pewne rzeczy robiłem mechanicznie, bez zastanawiania się dlaczego jest jak jest. Kurs pozwolił mi zrozumieć i usystematyzować podstawy, dzięki temu rozmawiając w pracy z kolegami w końcu nie wychodze na głupka.

Wykonanie ćwiczeń powtarzając ze schematu, a później spróbowanie odtworzyć go samemu, bez pomocy, analizując co się dzieje w układzie i jaki jest cel - gwarantowany sposób, żeby przyswoić bardzo mocne podstawy.

Poza tym, kurs szybki i przyjemny, od razu widać efekty nauki. Dobre porównania i starannie wykonane schematy. Zdecydowanie polecam

 

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

@ferski dziękujemy za miłe słowa. Tak ze swojej praktyki to polecam zadawać sobie pytania i szukać odpowiedzi.

Np jak łączysz rezystory to łącz je na różne sposoby, mierz, wyliczaj i zauważysz wiele szczegółów których w kursach siłą rzeczy nie da się opisać bo byłby za duży. Np taki szczegół - jak masz połączenie równoległe to rezystancja wyjściowa będzie mniejsza od najmniejszego z dwóch rezystorów, ale też większa od połowy najmniejszego z dwóch. Takie obserwacje pomogą Ci zrozumieć temat.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.