Skocz do zawartości

Lutownica dla amatora: WEP 937D+/Zhaoxin 936DH/AH czy KSGER/QUECOO/QUICKO T12 z AliExpress?


danon1989

Pomocna odpowiedź

Cześć,
jestem informatykiem, który hobbystycznie chciałby wejść w temat elektroniki. Oczywiście nie wiem na czym się to skończy (czy przypadkiem nie będę chciał lutować jakichś bardziej skomplikowanych układów), dlatego nie chcę kupować najtańszego sprzętu, żeby nie dokonywać zakupu wielokrotnie. Na chwilę obecną potrzebuję przelutować jakieś potencjometry w głośniku, gniazdo zasilania w płycie głównej laptopa itp. Generalnie będę chciał się "pobawić". Oczywiście moim zamiarem nie było zakładanie kolejnego tematu bez wcześniejszego rozeznania. Celowałem w okolice 200zł (nie wiem czy słusznie, może wybijecie mi to z głowy) i po przeszukaniu tematów na owym forum i nie tylko znalazłem kilka lutownic. Początkowo celowałem w:
- WEP 937D+
- Zhaoxin 936DH / Zhaoxin 936AH

Później po przeczytaniu wielu opinii doszedłem do wniosku, że warto celować w lutownice T12 z aliexpress. I tu trafiłem na:
- KSGER T12 stacja lutownicza porady STM32 V2.1S OLED
- KSGER T12 stacja lutownicza STM32 V3.1S (UWAGA: nie jest na STM32 lecz na MM32)
- QUECOO T12-956 STC OLED

Z wyszukanych informacji wynika, że komfort pracy na owych lutownicach T12 jest nieporównywalnie większy (grzałka w grocie). Tylko nie bardzo wiem na którą się zdecydować - tu pojawiają się pytania:
- czy tak bardzo istotny będzie tu mikrokontroler? Pierwsza lutownica jest na STM32 (chyba najbardziej polecena), druga na MM32, a trzecia na STC - nie wiem czy tu jakaś większa różnica będzie?
- wiem że któreś z tych lutownic (bodajże ten pierwszy model na STM32) ma jakieś problemy z zasilaniem? i trzeba zrobić jakieś przeróbki robić...czy ktoś się orientuje co takiego trzeba tam poprawić? Gdzieś na forum reddita wyczytałem, że nowe modele pozbawione są tej wady (ale nie mają mikrokontrolera STM32)

Poza tym trafiłem chociażby na model: WEP 852D+ (stacja lutownicza wraz z hotairem) - może pod moje potrzeby i nieprofesjonalną przyszłość związaną z lutowaniem (bo traktuje to jako hobby, ale nie wiem, tak jak wspomniałem, czy nie będę chciał się bardziej wgryźć w temat) będzie to lepsze rozwiązanie?

Być może zaproponujecie mi jeszcze jakieś inne opcje?

Mam nadzieję, że chociaż część wątpliwości mi rozwiejecie i pomożecie zdecydować. Z góry dzięki :)

Link do komentarza
Share on other sites

21 godzin temu, danon1989 napisał:

Być może zaproponujecie mi jeszcze jakieś inne opcje?

Powiem tak jako informatyk nie stroniący od amatorskiego lutowania.

Mam stację Yihua 878D. Bardzo profesjonalna to ona nie jest, ale na razie mi wystarcza. Musiałem tylko dokupić paczkę grotów, bo to co jest w komplecie nie do wszystkiego się nadaje. W każdym razie ESP32 z rastrem 1.27mm czy jakieś SOT23/0805 spokojnie da się tym lutować.

A hotaira używam przede wszystkim do termorurek i wyginania różnych plastikowych elementów. Zdarza się coś wylutować z płytki, ale rzadko.

Poza tym mam transformatorówkę i trochę większą kolbową, do jakichś większych rzeczy (np. oblutowanie końcówek kabli), bo stacja ma trochę za małą moc.

 

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

22 godziny temu, danon1989 napisał:

Poza tym trafiłem chociażby na model: WEP 852D+ (stacja lutownicza wraz z hotairem) - może pod moje potrzeby i nieprofesjonalną przyszłość związaną z lutowaniem (bo traktuje to jako hobby, ale nie wiem, tak jak wspomniałem, czy nie będę chciał się bardziej wgryźć w temat) będzie to lepsze rozwiązanie?

Ten model (znaczy jego starsza wersja) służy mi od jakichś 7 lat 😉 Jedyne co to trochę grotów dokupiłem, bo standardowe nie do wszystkiego pasują... Do lutowania ołowiem się nadaje, ale jak chcesz rozlutować coś z cyny maszynowej to trochę schodzi... Zwłaszcza płytki z dobrym odprowadzaniem ciepła.

Co do T12 - jest wygodniejsza, ale za wygodę trzeba płacić (groty są droższe niż do typowych chińczyków).

---

Osobiście gdybym teraz kupował to skusiłbym się na dwa osobne sprzęty (hotair i lutownica), głównie z powodów zajmowanego miejsca... Ale to głównie moja fanaberia kompresji wszystkiego by zajmowało jak najmniejszą przestrzeń 😄 

Link do komentarza
Share on other sites

15 minut temu, H1M4W4R1 napisał:

Osobiście gdybym teraz kupował to skusiłbym się na dwa osobne sprzęty (hotair i lutownica), głównie z powodów zajmowanego miejsca...

Ja właśnie dlatego mam 2in1 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

7 minut temu, ethanak napisał:

Ja właśnie dlatego mam 2in1 🙂

To zależy od perspektywy... 2w1 jest mniejsze, ale za to nie możesz go rozdzielić, by np. wrzucić hotair na półkę, gdy go nie potrzebujesz... U mnie jest dużo przestrzeni magazynowej, za to mało roboczej 😞 

Link do komentarza
Share on other sites

Mam takie nietypowe ustawienie, że hotair mi wisi dokładnie nad podstawką do kolby 🙂 Poza tym po to mam drugą kolbę i transformatorówkę żeby je nosić. No, ale każdy ma inne potrzeby i tu nie ma lepszy i gorszy.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.