Skocz do zawartości

Arduino UNO + WS2812B


justkapix

Pomocna odpowiedź

Witam, na wstępie napiszę, że jestem początkujący i nie mam jakiejś dużej wiedzy na ten temat. Mam zestaw forbota do nauki arduino i pasek ws2812b (pozostał mi z oświetlenia pokoju), i chciałbym wykonać coś takiego do gier simracingowych: 

I się zastanawiam czy z pinu wyjściowego 5V na arduino można bezpiecznie zasilić pasek o długości o 16 takich diod lub 12. 

Z góry dziękuję za pomoc

Pozdrawiam : ) 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@justkapix przy dioda WS2812B bardzo dużo zależy od tego co dokładnie będzie wyświetlane, w jakim tempie itd. to wszystko mocno wpływa na pobór prądu. Jeśli nie możesz zmierzyć prądu to najbezpieczniej założyć, że potrzebujesz około 50 mA na diodę, czyli w praktyce dla 12 diod potrzebujesz 600 mA, a dla 16 diod już 800 mA. Z portu USB nie pobierzesz w takim przypadku więcej niż 500 mA. Chyba, że całość będzie zasilana przez USB, ale z jakiejś ładowarki USB, a nie z komputera. W takim przypadku wystarczy spokojnie jakaś ładowarka USB 1A.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

A jaką wydajnośc ma port?

Załóżmy, że 500 mA. Nawet uznając, że plytka w ogole nie pobiera prądu, a pojedyncza dioda zapalona na max to 60 mA - ile wyjdzie?

W sumie przy zasilaniu z USB nie szalałbym z ilością diod większą niż 5.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za pomoc, będę próbował zasilić to z ładowarki. Jeśli dobrze rozumiem to arduino zasilę ze złącza nr. 2 na zdjęciu lub przez Vin, pasek diod z wyjścia 5V (nr 12), a płytka będzie się komunikowała z programem przez USB? Nic się nie powinno stać jeśli dwa źródła zasilania będą podpięte na raz? 

image.thumb.png.8cc37bdc7f2bfd9750d69b40f027dd9a.png

Link do komentarza
Share on other sites

@justkapix jeśli całość będzie zasilana z ładowarka USB to możesz normalnie podłączyć się przez złączne nr 1. Podłączenie 5 V to złącza numer 2 nic nie da. Jakim zasilaniem (jakie napięcie) chcesz ostatecznie zasilać ten układ? 

Link do komentarza
Share on other sites

@Treker Patrząc na film, który wcześniej podlinkowałem to USB musi byc połączone do komputera żeby program mógł się komunikować z płytką. Co do zasilania to będzie to 5V. Myślałem jeszcze nad takim podłączeniem, wydaje mi się trochę mniej skomplikowane:

image.thumb.png.64db48080f5f76a9c9cfe493462fc838.png

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Przepraszam za tą ilość głupich pytań, ale nasunęło mi się jeszcze jedno 😅 Mam plan wziąć ładowarkę do telefonu (5V 1A) oraz kabel USB-Micro USB, odciąć wtyczkę micro USB i połączyć plus i minus do taśmy LED. Ma to prawo działać? Jeszcze raz przepraszam, ale jestem początkujący w te klocki 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.