Skocz do zawartości

Artillery Hornet problemy z wydrukiem podginanie krawędzi, nie podawanie filamentu, przeskakiwanie extrudera


Robas1

Pomocna odpowiedź

Cześć,

jestem zupełnie nowy w tym hobby i mam za sobą dopiero parę (udanych i nieudanych) wydruków.

Generalnie mam problem z podginaniem (warping) się wydruku w początkowych warstwach (próbowałem już zmiany temperatury stołu 55, 60, 65), czyściłem stół alkoholem izopropanolowym, dodawałem obwódkę (8 linii) wokół drukowanego przedmiotu, aby lepiej trzymał się stołu. Generalnie poprawa jest, ale jeszcze brzegi są lekko podwinięte.

Ustawiałem temp. wydruku PLA za pomocą wieży temperaturowej i wyszło mi, ze najbardziej optymalna jest temperatura 200 st C. (filament ten: Filament 3DActive 1,75 mm 1100 g zielony ).

Chcę wydrukować taką miniaturową "skrzynkę do napojów" do przechowywania baterii AA, AAA

20230525_080907.thumb.jpg.92064eba2725bea7ff1f3728e893a9a2.jpg

i o ile podstawa i zasadnicza część skrzynki drukuje się ok (poza podginaniem podstawy), 

20230525_080833.thumb.jpg.9c4a7817616634360c10aa824bb5d2c3.jpg

o tyle "schody" zaczynają się, gdy zaczyna się drukować ta bardziej ażurowa część skrzynki. W moim pierwszym wydruku z Cura, przy standardowych ustawieniach, skrzynka wydrukowała sie prawie cała, ale bez najwyższej jej części (za którą normalną skrzynkę do napojów się chwyta) - tu pojawiła się ogromna plątanina nitek filamentu), o tyle przy wczorajszym wydruku z IdeaMaker cała część ażurowa (a nawet dodałem podpory) zupełnie się nie wydrukowała.

20230525_080722.thumb.jpg.ffc134db9b5768bbab47baf76ad40318.jpg

Filament (popychany i cofany przez te koła zębate - extruder, tak?) w ogóle przestał wypływać z dyszy (ruchy drukarki w tej części wydruku są bardzo krótkie i szybkie), a kółka zębate zaczęły przeskakiwać i chrobotać.

20230525_080819.thumb.jpg.14ba1cda531996aff9509d899bd99343.jpg

Bardzo Was proszę o poradę co robię źle.

Ustawiania dla mojej drukarki podebrałem stąd Artillery Hornet IdeaMaker Profile – PLA – 3DPrintBeginner  i zmieniłem tylko temp. na 200 st C, dodałem tą obwódkę ("Tylko Brim") oraz podpory.

Może prędkość druku tych górnych warstw jest za szybka? Albo retrakcja za duża? Jaka powinna być w takim razie?

W razie potrzeby mam zdjęcia wszystkich ustawień w IdeaMaker i chętnie wkleję zdjęcie

20230525_081302.thumb.jpg.055f607f2364660aab6ccbb0989520c9.jpg  20230525_081223.thumb.jpg.5ff5d4088b8bd7204cb9811b93ab5787.jpg    20230525_081312.thumb.jpg.47ee2d5723d277f466dcc1a4711bae1f.jpg

PYTANIE jeszcze: do czego służy to pokrętełko przy module podającym filament do rurki (extruder tak)? Do dociśnięcia filamentu do kółek, które go podają dalej?

20230525_080754.thumb.jpg.4aa3349208f51b9ce43ef02ad4c72a7f.jpg

BARDZO proszę Was o pomoc i wyrozumiałość dla laika.

 

Edytowano przez Robas1
Dodanie zdjęcia
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

W jakim sensie, co mam na stole? Chodzi o tą oryginalną szybę z jakimś pokryciem? Jest tam tempered glass coated build plate podgrzewane do 100 st C.

Ok. spróbuję z innym filamentem - tym Devil Design.

A co z tym niepodawaniem filamentu w górnych warstwach?

 

Edytowano przez Robas1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)
4 minuty temu, ethanak napisał:

A jakiś klej stosujesz?

Najlepiej zapytaj na forum reprapy.pl, tam pewnie więcej pomogą.

Kleju jeszcze nie stosowałem. Ale moim największym problemem nie jest podwijanie tylko ten brak wydruku na wyższych warstwach (tych ażurowych).

Dzięki za podpowiedź tego forum. Zapytam tam, a szukałem właśnie takiego dedykowanego dla druku 3D.

Devila już zamówiłem.

Edytowano przez Robas1
Link do komentarza
Share on other sites

51 minut temu, ethanak napisał:

Dodam tylko, że miałem podobne problemy z tym filamentem. Wszystkie inne łącznie z chińskim Monstickiem drukują się normalnie (przynajmniej PLA).

A to wielkie dzięki, bo już myślałem, że ja nic nie potrafię zrobić. Już kupiłem Devila. Czekam na dostawę i zobaczę.

Ten filament co mam nadaje się zatem do drukowania małych, płaskich rzeczy, bo z tym nie ma problemu.

Link do komentarza
Share on other sites

17 minut temu, ethanak napisał:

No niekoniecznie. Miałem jedną szpulkę szarego i bardzo ładnie się drukowała. Kupiłem dwie inne... zapchanie dyszy 0.8 to tylko taki jeden z problemów 🙂

Nie pomyślałbym nawet, że aż tyle problemów może generować kiepski filament. Wystawię opinie na Allegro. 

Link do komentarza
Share on other sites

4 godziny temu, Robas1 napisał:

Nie pomyślałbym nawet, że aż tyle problemów może generować kiepski filament. Wystawię opinie na Allegro. 

Kiepski filament i kurz 😛 Polecam od ręki wydrukować sobie czyścik (o ile jeszcze nie masz)... Bo ostatnio przez zapomnienie musiałem rozbierać swoją drukarkę, by wyczyścić dyszę. Na szczęście przepchanie i cold pull na 170*C pomogły...

Link do komentarza
Share on other sites

Witam,
wydrukowałem wieżę retrakcyjną ze skokiem od 0 - 4,5 mm, co 0,5 mm. Wydawał się, że już taka odpowiednią wartością dla retrakcji jest 2,5 mm. Taką ustawiłem i znowu rozpocząłem druk nieszczęsnej skrzyneczki na baterie. Tym razem szło bardzo dobrze (na tej części ażurowej zmniejszyłem prędkość do 80% i temp. stołu z 65 do 60 - pewnie to był błąd), ale w dalszym ciągu podginają mi się brzegi wydruku no i na samym końcu (akurat przegapiłem ten moment) chyba dysza drukująca odkleiła model od stołu i zaczęło się wypluwanie filamentu (ja na zdjęciach). No i pojawiły się nitki pomiędzy filarami skrzyneczki.

Pytanie: 
1. Chyba jednak z tym trzymaniem się wydruku do stołu jest jakiś problem. Czy to mogło spowodować podginanie brzegów i zepsucie wydruku już prawie na samym końcu?
2. Czy źle zrobiłem, że zmniejszyłem temp. stołu z 65 na 60? A może w ogóle jest ta temp. za niska i powinno być np. 70 st C?
3. Rozumiem, że te nitki pomiędzy filarami to jednak za niska retrakcja. Radzicie zmienić na 3 mm, czy od razu na 3,5 mm?
4. Kupiłem już klej Devil Design. Czy uważanie, że to powinno rozwiązać problem z podginaniem wydruku i odklejaniem się od stołu na samym końcu = zniszczenie wydruku?

 

20230528_152816.jpg

20230528_152821.jpg

20230528_152841.jpg

20230528_153012.jpg

20230528_153020.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

12 minut temu, Robas1 napisał:

Czy źle zrobiłem, że zmniejszyłem temp. stołu z 65 na 60?

Nie mam Twojej drukarki przed nosem, ale ja do PLA ustawiam tak:

  • Temperatura początkowa 60° (żeby się przykleiła pierwsza warstwa)
  • Dalej 40° (żeby się trzymało)
  • Kilka minut przed końcem wyłączam grzanie stołu (klej trzyma do 30°)

Gładka szyba, klej Need-It albo DD.

Nie miałem problemów... ale to wynik kilkunastu prób różnych wydruków i różnych filamentów. 60° powinno być w sam raz, za wysoko dla PLA to też niedobrze.

Temperatura hotendu 190 do 200°. Retrakcji teraz nie podam bo dawno tam nie zaglądałem, a nie chce mi się teraz Cury odpalać 🙂

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.