Skocz do zawartości

micro:bit, multiplexer


Pomocna odpowiedź

Witam, czy ktoś może ma lub może napisać bloczki programowe umożliwiające wykorzystanie DFR0576 (multiplexer I2C) z micro:bitem? Zależy mi na podłączeniu (przez multiplexer) np. 4 wyświetlaczy 2x16 i wyświetlanie na nich różnych informacji lub np. 8 czujników BMP280. Chciałbym też wykorzystać komunikację 1-wire od czujników DS18B20 (jednoczesnie 6-10 sztuk). Jestem początkujący, używam tylko bloczków.

Link do komentarza
Share on other sites

@microzap do jednego I2C można podłączyć wiele układów. Czy na pewno potrzebujesz multipleksera? Standardowym rozwiązaniem w tej sytuacji byłoby podłączenie 4 wyświetlaczy do tej samego I2C. Konieczne jest jednak takie ustawienie wyświetlaczy, aby każdy z nich działał pod innym adresem.

4 wyświetlacze, 8 czujników BMP, 10 czujnik DS - trochę dziwny projekt jak na micro:bita 😉 Na pewno się da, tylko  możesz napotkać sporo problemów, których nie byłoby, gdybyś zdecydował się na napisanie programu do Arduino.

Link do komentarza
Share on other sites

Treker - dziękuję. Ja używam niestety tylko bloczków. Micro:bit używa pinów 19 i 20. Bloczki obsługujące wyświetlacz domyślnie mają ustawiony adres na 39. Czy mam do tych samych pinów podpiąć po 4 kabelki od 4 wyświetlaczy i każdemy samemu dobrać inny adres? Czy wymaga tu sie dostawienia czegoś jeszcze (rezystory itp)? Microbit jest platformą, którą wybrałem do celów edukacyjnych dla dzieci. Jeśli mozna używać wielu I2C, to po co jest muliplexer (kupiłem od DFRobot)? Mogę zlecić napisanie "bloczków" do microbita by obsługiwał - oczywiście nie jednocześnie 4 wyświetlacze, 8 BMP, 10 DS - lecz albo; chodzi o zasadę.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Kolejne wyświetlacze możesz połączyć równolegle. Adres trzeba zmienić w dwóch miejscach - zarówno w programie, muszą być osobne bloczki inicjalizujące dla każdego wyświetlacza z właściwym adresem. Oprócz tego trzeba zmienić adres fizycznie w wyświetlaczu. Musisz sprawdzić dokumentację danego wyświetlacza - najczęściej trzeba założyć jakaś zworkę lub coś zlutować/przeciąć. Jeśli korzysta się z elementów, które nie pozwalają na zmianę adresów to wtedy wykorzystuje się multipleksery I2C, ale to już taka trochę prowizorka.

10 minut temu, microzap napisał:

Microbit jest platformą, którą wybrałem do celów edukacyjnych dla dzieci.

Ok, jeśli chodzi o projekt edukacyjny to wszystko jest w porządku, bo tutaj micro:bit sprawdzi się idealnie. Zdziwiły mnie tylko podane podzespoły, myślałem, że budujesz jakiś większy projekt, a micro:bit jest tam tylko użyty przypadkiem.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Bardzo bardzo proszę o pomoc. Najlepiej osobiście lub telefonicznie. Zapłacę za konsultacje. BMP280 ma adresy 0x76 i 0x77, które podobno przestawia sie podając 0 lub 1 na SDO. To niestety nie działa. Aktualny temat DFR0576. Kto wie, gdzie znależć bloczki do Micro:bita obsługujące DFR0576?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.