Skocz do zawartości

Aktywny System Monitorujący

Pomocna odpowiedź

Dnia 3.04.2024 o 16:26, ethanak napisał:

4 MB to tyle masz flasha, a 3MB to ustawiona maksymalna wielkość kodu. A że przypadkiem masz też 4 MB PSRAM... to umówmy się że to przypadek. Mój WROVER ma na przykład 8 MB PSRAM i 16 MB flasha... i jedno z drugim nie ma nic wspólnego.

SPI jest na flashu (bo jak inaczej?). Przecież zawartość PSRAM ginie po wyłączeniu zasilania więc jak sobie wybrażasz przechowywanie danych?

Aha, nie "coś w rodzaju" partycji tylko partycje. Nie rozumiem skąd te cośwtymrodzaje... na dysku w kompie też masz różne partycje, prawda?

Chyba wreszcie jako tako to sobie poukładałem.

Piszę o module ESP32-CAM AI Thinker (dwa rdzenie 240 MHz):

RAM - pamięć wewnętrzna ulotna (wykorzystywana przez program m. in. do przechowywania danych) 320 KB

Flash - pamięć zewnętrzna nieulotna (tu ląduje program) 4 MB

PSRAM (Pseudo Static RAM) - pamięć zewnętrzna ulotna (pamięć dynamiczna z wewnętrzną logiką odświeżającą więc z zewnątrz może być traktowana jak pamięć statyczna SRAM, może być wykorzystywana przez program, np. jako bufor dla zdjęcia) 2 MB

W praktyce mogę wykorzystać każdą z tych trzech pamięci do swoich celów (a przynajmniej jej część).

Tak na marginesie tematu, to chyba ostatecznie zdecyduję się pisanie dla ESP32 w C używając VSC z Platform IO. Chyba najbardziej mi odpowiada. Nie mogę natomiast dojść do ładu z żadnym SDK dla Pico, na razie za głupi jestem, ale uczę się i próbuję, więc kto wie? W przypadku Pico jako tako radzę sobie tylko z ArduinoIDE, ale ani to wygodne, ani nie pozwala wykorzystać wszystkich możliwości.

Z kilkoma uwagami:

Pamięci RAM jest w rzeczywistości więcej, 320k to tyle ile mozesz wykorzystać.

Pamięci FLASH może być więcej, ale tylko 4 MB dla aplikacji.

Pamięci PSRAM też może być więcej, ale bezpośrednio można użyć tylko 4 MB.

1 minutę temu, ethanak napisał:

Z kilkoma uwagami:

Pamięci RAM jest w rzeczywistości więcej, 320k to tyle ile mozesz wykorzystać.

Pamięci FLASH może być więcej, ale tylko 4 MB dla aplikacji.

Pamięci PSRAM też może być więcej, ale bezpośrednio można użyć tylko 4 MB.

W sensie, to co podałem, to wielkości możliwe do wykorzystania przez użytkownika, natomiast "nadwyżki" wykorzystuje system?

W przypadku RAM raczej odwrotnie - system bierze ok. 200k, Ty masz do dyspozycji co zostanie.

W pozostałych przypadkach (flash, psram) jest inaczej - ogólnie bezpośrednio możesz wykorzystać 4 MB (tyle ESP potrafi zmapować). Żeby dobrać się do reszty trzeba użyć funkcji typu "odczytaj/zapisz sektor". System w ogóle nie używa psram, flash to w praktyce tylko non-volatile i aplikacja.

Flash powyżej 4 MB można wykorzystać np. na filesystem.

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

3 godziny temu, ethanak napisał:

W przypadku RAM raczej odwrotnie - system bierze ok. 200k, Ty masz do dyspozycji co zostanie.

To tłumaczy, dlaczego jedne źródła podają 520 MB RAM, a inne 320 MB.

27 minut temu, Santiago napisał:

@Szern mam zamiar zrobić to samo. Ale muszę się wiele nauczyć, pod koniec roku może 'wystartuję' . Pewnie pomożesz 

Pewnie, że pomogę, jeśli będę potrafił 🙂

2 godziny temu, matsobdev napisał:

W kwestii czujników: coś takiego. Przynajmniej łatwo zamknąć i uszczelnić w gotowej obudowie. Na ile to działa, nie mam pojęcia.

Dzięki, wygląda interesująco, wypróbuję.

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.