Skocz do zawartości

Aktywny System Monitorujący

Pomocna odpowiedź

1 godzinę temu, Szern napisał:

Zebrane doświadczenia wykorzystam wiosną do budowy kolejnej wersji (drugiego prototypu - @H1M4W4R1 miałeś rację)

Efekt doświadczenia i znajomości perspektywy od strony perfekcjonisty 😉

Liczę, że drugi prototyp też zostanie tak dokładnie opisany.

Edytowano przez H1M4W4R1
  • Lubię! 2

No brawo!! Wprawdzie trochę rozumiałem z tego co piszecie, a trochę nie(*nullptr?😩??… i inne) ale bardzo przyjemnie się czytało ten wątek. Bo i temat mi bliski i koledzy znajomi.

Szanowny autorze wątku👍 brawo Ty. Trochę mi szkoda, że teraz nie mam czasu na takie fajne zajęcia, ale może w zimie wrócę do aktualnie nie działającego domofonu i zrobię v2.0. Oby.

Jeszcze raz gratulacje dla autora👏👏👏

• Lubię! 1

20231115 14 56 55 reboot
20231115 15 42 20 reboot
20231115 16 01 07 reboot
20231115 16 51 12 reboot
20231115 17 38 54 reboot
20231115 18 23 33 reboot
20231115 19 08 18 reboot
20231115 19 54 54 reboot
20231115 20 39 52 reboot
20231115 21 24 13 reboot
20231115 22 09 04 reboot
20231115 22 53 49 reboot
20231115 23 41 06 reboot
20231116 00 26 22 reboot
20231116 01 11 12 reboot
20231116 01 55 38 reboot
20231116 02 39 54 reboot
20231116 03 24 10 reboot
20231116 04 08 26 reboot
20231116 04 52 48 reboot
20231116 05 37 03 reboot
20231116 06 21 18 reboot
20231116 07 05 44 reboot
20231116 07 50 03 reboot
20231116 08 34 57 reboot
20231116 09 19 31 reboot
20231116 10 05 19 reboot
20231116 10 49 46 reboot
20231116 11 35 07 reboot
20231116 12 20 17 reboot
20231116 13 07 58 reboot

Nie wygląda to najlepiej, ale cały czas działa.

• Lubię! 1

@Szern wiem że trochę OT ale skoro wspominałeś że chciałbyś poszerzyć swoją wiedzę na temat języka C to mam  dla Ciebie pozycję uzupełniającą, dla książki "Język ANSI C. Programowanie. "  https://upload.wikimedia.org/wikibooks/pl/6/6a/C.pdf  

Edytowano przez _LM_
  • Lubię! 2

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

12 minut temu, _LM_ napisał:

@Szern wiem że trochę OT ale skoro wspominałeś że chciałbyś poszerzyć swoją wiedzę na temat języka C to mam  dla Ciebie pozycję uzupełniającą, dla książki "Język ANSI C. Programowanie. "  https://upload.wikimedia.org/wikibooks/pl/6/6a/C.pdf  

Dziękuję! Bardzo na czasie dla mnie. :)

Dzień dobry,

System dalej działa, ale przestał Pico przestał reagować na sterowanie SMS-em (np. reset kamer czy przełączanie światła albo syren). Wysyła SMS-y z powiadomieniem w dalszym ciągu dobrze. Czasami zawiesza się kamera i wtedy muszę poczekać maksymalnie godzinę do resetu wywołanego przez watchdoga.

Podejrzewam jakiś problem związany z API Huaweia (a właściwie z moimi błędami w jego oprogramowaniu). Zdalnie tego nie naprawię. 

asm02.thumb.png.756ad23c78f66557523a0dbde7bc2b9f.png

Pojawiło się sporo śladów zwierząt na śniegu, ale z powodu interwału (ok. 10 sekund) pomiędzy wykonywaniem zdjęć żadne zwierzę nie załapało się na fotkę. W kolejnym prototypie rozważam użycie czegoś innego niż ESP32-CAM, aby uzyskać sensowny streaming na zewnętrzny serwer (na ESP nie potrafię tego zrobić, ale może to tylko brak moich umiejętności. Stanowczo będę chciał również doposażyć ASM w kamerę na podczerwień. Wszelkie sugestie mile widziane. Jak sądzicie czy Luckfox z kamerą to będzie overkill?

Czy mogę prosić o polecenie jakiejś kamery na podczerwień, którą wykorzystam z jakimś sensownym mikrokontrolerem?

32 minuty temu, ethanak napisał:

Takie pytanko... czemu mikrokontroler a nie SBC? RPi Zero 2 W albo 3A+ powinny sobie z tym bez problemu poradzić. 

W sensie: zamiast centrali i mikrokontrolerów obsługujących kamery - jeden SBC i kamery zapięte do niego? Planuję docelowo cztery kamery, myślisz, że Zero sobie z tym poradzi? Może i tak. Jakoś tak się zafiksowałem po tym starcie na ESP32-CAM, że kamerka powinna mieć własny kontroler. To rozwiązanie miało dla mnie taką zaletę, że do kamer ciągnąłem tylko zasilanie, a tak będę musiał jeszcze dołożyć przewód (przewody) sygnałowe.

Na Zero musiałbym jeszcze dołożyć system, w razie restartu będzie to raczej dłużej wstawać... W sumie to na Zero chyba bym już instalował Home Assistenta... Może to jest jakieś rozwiązanie. Zabiłeś mi klina. 😄

Cześć, to ja jeszcze zapytam, skoro i tak chcesz 4 kamery, z podczerwienią, pewnie jeszcze jakieś naświetlacze podczerwieni do tego, to dlaczego nie kupisz rejestratora i 4 „profesjonalnych” kamer. Będziesz mógł ustawiać strefy detekcji, powiadomienia o ruchu, przekroczeniu wirtualnej linii, pozostawieniu czegoś w zastrzeżonej strefie itd. Pełna analiza obrazu. Wszystko to Ci zrealizuje rejestrator za kilka, kilkanaście stówek.

Edytowano przez SOYER

1 godzinę temu, SOYER napisał:

Cześć, to ja jeszcze zapytam, skoro i tak chcesz 4 kamery, z podczerwienią, pewnie jeszcze jakieś naświetlacze podczerwieni do tego, to dlaczego nie kupisz rejestratora i 4 „profesjonalnych” kamer. Będziesz mógł ustawiać strefy detekcji, powiadomienia o ruchu, przekroczeniu wirtualnej linii, pozostawieniu czegoś w zastrzeżonej strefie itd. Pełna analiza obrazu. Wszystko to Ci zrealizuje rejestrator za kilka, kilkanaście stówek.

Może dlatego, że drugi (albo pierwszy, zależy jak patrzeć) cel to nauka. Wszystkie takie "koślawe" prototypy dają mi ogromną ilość wiedzy i satysfakcji. Poza tym, projektując to dokładnie dla swoich potrzeb nie muszę iść na kompromisy.

Teoretycznie najprostszym rozwiązaniem jest wykupienie usługi monitoringu. Pięć lat temu tak zrobiłem. Niecałe trzy tysie plus abonament. Czas interwencji wołający o pomstę do nieba, aż po ignorowanie alarmów. Zostałem z kupka bezużytecznego "profesjonalnego" sprzętu zamkniętego hasłem.

Tutaj mogę rozbudowywać to i eksperymentować dowolnie. Wyraźnie brakuje mi dobrej kamery z opcją podczerwieni, ale to raczej do celów obserwacji zwierząt niż złodziei. Przetestuję wiosną czujnik magnetooptyczny, chociaż te prymitywne PIR-y sprawdzają się całkiem dobrze. Postaram się dobudować moduł do zdalnego update oprogramowania. Myślę nad wykorzystanie laserowych wskaźników do odstraszania. Brakuje mi jeszcze modułu bezprzewodowego z własnym zasilaniem przy wjeździe na działkę (wiatrak albo solar, aku i wifi, czujki i kamera).

Czego się przy tym nauczę, to moje! 🙂

• Lubię! 1

Super podejście ! Ja też robię wiele rzeczy dla zabawonauki. Np. Jak 35 lat temu uczyłem się języka hiszpańskiego to kolega bardzo zdolny i inteligentny (teraz wykłada na uniwersytecie) powiedział , że mam talent do robienia rzeczy niepraktycznych. Teraz jednak mam 2 super dzieciaków z żoną peruwianką.  

Co to za wskaźniki odstraszacze laserowe ? Złodziei mi nie żal ,ale np. dzieci lub  zwierzęta ...

• Lubię! 1

8 minut temu, Santiago napisał:

Co to za wskaźniki odstraszacze laserowe ? Złodziei mi nie żal ,ale np. dzieci lub  zwierzęta ...

Widziałeś na filmach sensacyjnych, podczas spektakularnych włamów po dobrze strzeżone dzieła sztuki, linie laserów, które trzeba było ominąć aby nie aktywować alarmu? Wiem, że to bzdura, ale wymyśliłem sobie, że dla efektu psychologicznego wyświetlę kilka takich linii w rzędzie pomiędzy budynkami, wyłącznie nocą.  Dzieci tam się nie pojawią, a już na pewno nocą, co do zwierząt, nie wiem. Muszę sprawdzić czy taki wskaźnik może zaszkodzić zwierzakom. Wyświetlałbym taką siatkę przed wejściem do domu po zidentyfikowaniu intruza jako człowieka. Sprawdziłem, że identyfikowaniu sekwencji kilku czujek naruszanych w określonej kolejności i odstępach czasowych identyfikuje jednoznacznie człowieka. Zwierzęta i ptaki nie naruszają po kolei czterech czujek na drodze skręcającej przed domem. Nie chciałbym uszkodzić moich ulubionych nietoperków, one latają wokół domu nocą, więc może takie linie wyświetliłbym tuż przy ścianie.

A po co siatka? Paszczata kamerka, jakiś OpenCV na SBC za stówkę, dwa serwa i dioda laserowa. Zapewniam, że gość widzący kropkę z lasera na swojej klacie pobije rekord w sprincie przy spier...laniu 🙂

A przy okazji można potem filmiki na jutuba wrzucić i zarobić na reklamach...

Edytowano przez ethanak
  • Lubię! 2

2 minuty temu, ethanak napisał:

A po co siatka? Paszczata kamerka, jakiś OpenCV na SBC za stówkę, dwa serwa i dioda laserowa. Zapewniam, że gość widzący kropkę z lasera na swojej klacie pobije rekord w sprincie przy spier...laniu 🙂

A wiesz, że myślałem o tym, tylko nie wiem, czy potrafiłbym to wdrożyć. Trochę dużo do nauki mi się nazbierało...

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.