Skocz do zawartości

Projektowanie PCB - Schematy


H1M4W4R1

Pomocna odpowiedź

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

23 godziny temu, H1M4W4R1 napisał:

Flagi zasilania zawsze są skierowane w górę

Co jeśli mamy zasilanie symetryczne? Albo jeśli w układzie zastosowane są więcej niż jedno zasilanie, lub przetwornica izolująca, wtedy należy zastosować więcej flag. Bywa że uziemienia są odizolowane od siebie lub musi być możliwość ich połączenia w jednym punkcie np: rezystorem 0R, kiedy chcemy rozdzielić masę sygnałową od masy cyfrowej, lub nawet mikrokontroler posiada oddzielne wejścia dla ADC i części cyfrowej. 

23 godziny temu, H1M4W4R1 napisał:

Schemat powinien być podzielony na sekcje odpowiedzialne za konkretne elementy projektu - zasilanie, mikrokontroler, konwerter USB-UART, pamięć EEPROM etc.

Powinien, ale nie uznałbym to za sztywną zasadę. Przy mniej skomplikowanych urządzeniach takie dzielenie schematów utrudnia czytanie i analizę np: z twojego linkowanego postu w jednym z wersji schematu brakowało rezystorów pullup. Trochę czasu mi zajęło aby się upewnić że ich tam niema i dać później o tym znać. A wystarczyło (według mnie, być może się mylę) zrobić szynę zbiorczą sygnałów i2c i już łatwiej byłoby odnaleźć się w rysunku.

W ogóle bus-entry i oznaczanie etykiet już powinno mówić z jakimi sygnałami mamy doczynienia. 

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
2 godziny temu, _LM_ napisał:

Powinien, ale nie uznałbym to za sztywną zasadę.

Dlatego tam jest określenie "powinien". Oraz słowo "akceptowalny". Ten schemat nie był idealny, ale w najnowszej wersji I2C wylądowało w jednym worku 😉

2 godziny temu, _LM_ napisał:

Co jeśli mamy zasilanie symetryczne? Albo jeśli w układzie zastosowane są więcej niż jedno zasilanie, lub przetwornica izolująca, wtedy należy zastosować więcej flag. Bywa że uziemienia są odizolowane od siebie lub musi być możliwość ich połączenia w jednym punkcie np: rezystorem 0R, kiedy chcemy rozdzielić masę sygnałową od masy cyfrowej, lub nawet mikrokontroler posiada oddzielne wejścia dla ADC i części cyfrowej. 

Rezystory nie muszą być w pionie na schemacie. W moim przykładzie jest połączenie VBUS i B+ z VPWR (lewy górny róg Power Input).  Zaraz ogarnę update (o ile jeszcze mogę).

Update: jednak masz rację, mój błąd (nie wiem o czym myślałem, że się walnąłem...).

2 godziny temu, ethanak napisał:

Dawaj!

To trochę zajmie... a materiału będzie pewnie na gruby artykuł... Nawet w wersji "wymieniania" 😄

Edytowano przez H1M4W4R1
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.