Skocz do zawartości

Automatyczna podlewaczka do roślin - Pompy nie chcą działać - problem z zasilaniem


cordex

Pomocna odpowiedź

Witam jakiś czas temu postanowiłem zrobić automatyczną podlewaczkę do roślin, która miała by podlewać 5 kwiatów z jednego zbiornika. Cały układ i oprogramowanie działa poprawnie i daje napięcie do pomp (sprawdziłem to). Lecz niestety pompy nie chcą działać. Lecz gdy podłączam pompę do 4 akumulatorków bezpośrednio lub do usb w komputerze pompa już działa. Proszę o podpowiedź co może być nie tak

Układ zasilam baterią 9v dla arduino resztę układu zasilam 4 akumulatorkami Ni-MH AA 2600mAh od GreenCell jeden ma 1,2V połączone są szeregowo wiec 1,2*4= 4,8V.

Tutaj są pompy, które zamówiłem
https://www.amazon.pl/gp/product/B07PNDTVS2/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o05_s00?ie=UTF8&psc=1

Spis elementów układu
https://botland.com.pl/module/wnet_wishlist/wishlist?token=4e81e3217440b750d50616b1f74c70a0

Dołączam schemat mojego układu o ile się nie pomyliłem (nie ma doświadczania w robieniu schematów) oraz kilka zdjęć z rzeczywistości
 

IMG_20230918_200846545.jpg

IMG_20230918_202633782.jpg

Zrzut ekranu 2023-10-13 183919.png

Link do komentarza
Share on other sites

Zamiast pompy wepnij miernik w trybie pomiaru natężenia. Znając życie rezystor na bramce tranzystora jest za duży i zbyt mocno ogranicza prąd sterujący 😉 Jeżeli mnie oczy nie mylą widzę tam rezystory 10kR... Maksymalne wzmocnienie BC337 to 630. Przez rezystor 10k przy napięciu 5V popłynie prąd 5V/10kR = 0.5mA. 0.5mA * 630 = 315mA. MAKSYMALNIE. Przy typowym wzmocnieniu ~250 daje to już 115mA. Praktycznie minimalną wartość natężenia dla Twojej pompy. Teraz zakładam, że tranzystory to chińczyki i mają wzmocnienia rzędu 100 i już zdecydowanie brakuje natężenia dla pompy. Punkt pierwszy: zweryfikuj prąd, który przepływa przez tranzystor zastępując pompę amperomierzem. Punkt drugi: dodaj diody zabezpieczające pompy przed indukowaniem szpilek napięciowych, bo w kilka chwil usmażysz wszystko podłączone do zasilania pomp (lub układ będzie się chętnie resetować).

I schemat to tragedia... 😄 Mając dobry schemat łatwiej zauważyć 90% usterek/problemów.

Tutaj mała ściąga jak tworzyć czytelne schematy 😉

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.